Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Ocak)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (13-19 Ocak)

Earwig

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Belfast, Earwig, Megan ve Tamiri Mümkün gibi farklı tür ve üretim biçimlerinden yapımlar dikkat çekiyor.

Gerek vizyon gerek dijital platformlarda gösterime giren yeni yapımları bir araya getirdiğimiz rehber içeriği Altyazı Öneriyor’da bu hafta oldukça farklı tür ve üretim biçimlerinden pek çok yapım öne çıkıyor. Seyircisinin hayal gücünü zorlayan masalvari Earwig, kişisel deneyimleri otobiyografik bir yöntemle film evrenine taşıyan Belfast, korku türünün farklı noktalarına uzanan Megan ve Türkiye ticari vizyonunda pek sık rastlanmayan konser filmi geleneğini sinemalarımıza taşıyan Tamiri Mümkün bu hafta öne çıkan yapımlardan bazıları.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Ayin

MUBI Türkiye

Ari Aster’in çok ses getiren çıkış filmi Ayin (Hereditary, 2018) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film bize korku sineması geleneğinden alışık olduğumuz bazı sorular sorduruyor: Biz deliren bir ailenin halüsinasyonlarını mı izliyoruz yoksa bu gerçekten doğaüstü bir şeytan hikâyesi mi?

Aslı Ildır’ın filmle ilgili yazısını okumak için tıklayın.

Belfast

TOD

Kenneth Branagh’nın Kuzey İrlanda’da geçen kendi çocukluğundan yola çıkarak çektiği Belfast (2021) TOD kataloğuna eklendi. Bir çocuğun gözünden toplumsal dönemeçlere tanıklık etme formülünü kullanan film 1998 yılına kadar devam edecek ‘The Troubles’ adıyla anılan Kuzey İrlanda meselesinin başlangıç yıllarına nostaljik bir gözle yaklaşıyor. 

Filmi Erman Ata Uncu’nun kaleminden okumak için tıklayın.

Break Point

Netflix Türkiye

Tenis dünyasına odaklanan belgesel dizisi Break Point (2023- ) Netflix Türkiye’de yayında. Profesyonel tenis oyuncularının yaşamlarını mercek altına alan belgesel, Grand Slam turnuvaları üzerinden pek çok önemli sporcunun yaşamına bakıyor.

Dog Gone 

Netflix Türkiye

Başrollerine Rob Lowe ve Johnny Berchtold’u taşıyan Dog Gone (2023) Netflix Türkiye’de yayında. Kaybolan köpeklerini ararken aralarındaki bağları yeniden oluşturan bir baba-oğulun hikâyesini anlatan filmin yönetmen koltuğunda Stephen Herek oturuyor.

Earwig

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Lucile Hadzihalilovic’in üstlendiği Earwig (2021) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Heykeltıraş, şair ve romancı Brian Catling’in kitabından uyarlanan film, anlatısına klasik hikâye anlatımı alışkanlıklarının dışında yaklaşan yapısıyla dikkat çekiyor.

Hunters – 2. Sezon

Amazon Prime Video

Al Pacino’lu oyuncu kadrosuyla dikkat çeken dizi Hunters’ın (2020-2023) yeni sezonu Amazon Prime Video’da yayında. Nazi avcılarının öyküsüne odaklanan dizi 1970’li yıllarda geçiyor. 

Kayıp Şehir

TOD

Başrollerine Sandra Bullock ve Channing Tatum’ı taşıyan macera filmi Kayıp Şehir (The Lost City, 2022) bir popüler aşk romanı yazarıyla kitaplarının kapaklarını süsleyen modelin beraber çıkmak zorunda kaldıkları macerayı takip ediyor. Egzotik mekânlardaki Batılı maceraperestin yolculuğunu takip eden yapımları bir yandan taklit ederken diğer yandan onları komedi malzemesi hâline getiren film, başrol oyuncularının performansları ve bu mizah tonuyla öne çıkıyor. 

The Makanai: Cooking for the Maiko House

Netflix Türkiye

Güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden, usta yönetmen Hirokazu Koreeda’nın yönetmenliğini üstlendiği The Makanai: Cooking for the Maiko House (2023- ) Netflix Türkiye’de yayında. Dizide geyşa kültürüne içeriden ve alışılmışın dışında bir perspektiften yaklaşılıyor.

Vikings: Valhalla – 2. Sezon

Netflix Türkiye

Vikings (2013-2020) dizisinin dünyasını devam ettiren Vikings: Valhalla’nın (2022- ) yeni sezonu Netflix Türkiye’de yayında. Yaratıcılığını Jeb Stuart’ın üstlendiği dizi orijinal yapımdan yüz yıl sonraki olayları anlatıyor.

Welcome to Chippendales

Disney+

Chippendales adlı ünlü erkek striptiz topluluğunun yaratıcısı Somen “Steve” Banerjee’nin hikâyesini anlatan biyografi dizisi Welcome to Chippendales (2022-2023) Disney+’ta yayında. Başrolde Kumail Nanjiani’nin yer aldığı mini dizinin yaratıcısı ise Robert Siegel.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Megan

Yapay zekâya sahip bir bebeğin özbilinç kazanarak şiddete meyilli hâle gelmesini anlatan korku filmi Megan (M3GAN, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden. Filmin yönetmenliğini Gerard Johnstone, başrolünü ise Allison Williams ve Jenna Davis üstleniyor. Korku sinemasının önemli isimlerinden James Wan da filmin yaratıcı ekibinde yer alıyor.

Tamiri Mümkün

Türkçe rock tarihinin en önemli gruplarından Mor ve Ötesi’nin 28 Mayıs 2022’de İnönü Stadı’nda verdiği unutulmaz konserin kaydını oluşturan konser filmi Tamiri Mümkün (2023) bu hafta vizyonda. Gerek 35 bin kişilik izleyici kitlesini bir araya getirmesi gerek yarattığı kültürel ve duygusal etkiyle son yılların en fazla konuşulan konserleri arasında sayılabilecek etkinliği beyazperdeye taşıyan film haftanın hatırı sayılır alternatiflerinden birisi.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.