Şu An Okunan
15. Eskişehir Film Festivali 3 Mayıs’ta Başlıyor

15. Eskişehir Film Festivali 3 Mayıs’ta Başlıyor

3-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Eskişehir Film Festivali, 15. yılında kapılarını Srdan Golubovic’in ödüllü filmi Kesişen Hayatlar (Krugovi, 2013) ile açıyor. Festivalin Dünya Sinemasının Genç Yıldızları bölümündeyse son yılların en iyi filmlerinden, Miguel Gomes imzalı Tabu, 9 yaşındaki genç oyuncu Quvenzhané Wallis’e Oscar adaylığı getirmesiyle de çok konuşulan Düşler Diyarı (Beasts of the Southern Wild), Pablo Larraín’in Şili’de 1988 referandumu dönemindeki Pinochet karşıtı kampanyayı konu aldığı No öne çıkıyor.

Programın en kuvvetli bölümü Dünya Festivallerinden, geçtiğimiz yılın en önemli filmlerini bir araya getiriyor: Haneke’ye ikinci Altın Palmiye’sini kazandıran Aşk (Amour), Pedro Almodóvar’ın uçuk komedisi Aklımı Oynatacağım (Los amantes pasajeros), Leos Carax’ın sinefilleri çok heyecanlandıran Kutsal Motorlar’ı (Holy Motors), Cristian Mungiu’nun Cannes’da En İyi Senaryo ödülü kazanan filmi Tepelerin Ardında (După Dealuri), François Ozon’un olgunluk döneminin en başarılı işlerinden Evde (Dans la Maison), Bruno Dumont’un ünlü heykeltıraşın hayatından kısa bir dönemi anlattığı Camille Claudel 1915, Jack Kerouac’ın romanından uyarlanan Yolda (On the Road) ve Denis Côté imzalı Vic+Flo (Vic et Flo ont vu un ours).

Festivalin kaçırılmaması gereken belgeselleri arasında Can Candan’ın LGBT ailelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği Benim Çocuğum ile Amerikalı müzisyen Rodriguez’in sıradışı öyküsünü anlatan Oscar ödüllü Bir Şarkının Peşinde (Searching For Sugar Man) öne çıkarken, festivale bu yıl eklenen Sinemada İnsan Hakları bölümünde de İnşallah (Inch’allah), F Tipi Film ve Simurg yer alıyor.

Sevmek Zamanı’yla (1965) Metin Erksan’a saygı duruşunda bulunan festivalde, sinema tarihinin unutulmazlarından Sydney Lumet imzalı 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men, 1957), Robert Wise’ın yönettiği Batı Yakası Hikâyesi (West Side Story, 1961), Kubrick’ten Zafer Yolları (Paths of Glory, 1957) ve Charles Laughton imzalı The Night of the Hunter (1955) gibi klasikler de orijinal kopyalarından izlenebilecek.

Programda Türkiye sinemasının son döneminin dikkat çeken filmlerinden de geniş bir seçki yer alıyor. Bu bölümde Venedik’ten Geleceğin Aslanı ödüllü Küf, Reha Erdem’in son filmi Jîn ve Onur Ünlü’nün taze Altın Lale ödüllü Sen Aydınlatırsın Geceyi filminin yanı sıra, Zerre, Kuma, Eve Dönüş: Sarıkamış 1915, Şimdiki Zaman, Güzelliğin On Par’ Etmez, Rüzgârlar, Evdeki Yabancılar ve Devir de izlenebilir.

Festivalin bu yılki onur ödülleri Ayşen Gruda, Münir Özkul ve Halit Akçatepe’ye, sinema emek ödülleri ise Sami Şekeroğlu, Ahmet Boyacıoğlu ve Başak Emre’ye veriliyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.eskfilmfest.com

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.