Şu An Okunan
15. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

15. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

22 Kasım – 6 Aralık

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, iki yıl aradan sonra hem fiziksel mekânlardaki gösterimlerle hem çevrimiçi olarak tekrar seyirciyle buluşuyor. Festival 15’inci yılında 22-26 Kasım tarihler arasında Pera Film ev sahipliğinde, Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenecek. 27-30 Kasım’da Hope Alkazar’da yapılacak gösterimlerin ardından 1-6 Aralık tarihlerinde surdurulebiliryasam.net üzerinden çevrimiçi olarak da takip edilebilecek. Gösterimlerin tamamı ücretsiz.

Festival seçkisinde bu sene uzun ve kısa metrajlı 25 belgesel yer alıyor. Belirlenen filmlerle seyirci tüm canlılar için iyi ve adil olanı gözetenlere, geleceği yaratan gençlere, her konuda yeşermekte olan onarıcı ve iyileştirici bir kültürün aktörlerine, gıda sisteminin dönüşümüne dair ipuçlarına ve sürdürülebilirlik kavramına dair daha fazlasına tanıklık etmeye davet ediliyor. Yoksul, eğitimsiz bir Hintlinin kırsal kesimdeki kadınların hijyenik pedlere erişmesi için başlattığı mücadeleyi anlatan Amit Virmani imzalı Ped Adam (Menstrual Man, 2013), yıllarca çöpünü kamyonundan dışarı atan eski bir balıkçının dalış yapmaya başlamasıyla yaşadığı aydınlanmayı anlatan Cody Westman imzalı Dipten Gelen (Hell or Clean Water, 2021), dünyanın dört yanından gençlerin insan hakları, ifade özgürlüğü, eğitime ve gıdaya erişim, sosyal adalet ve yaşanabilir bir iklim için verdiği mücadeleyi anlatan Flore Vasseur imzalı Kendimizden Büyük (Bigger Than Us, 2021), iklim değişikliğine katkıda bulunan ve zamanın koşullarına uymayan uygulamalara meydan okuyan bir grup genç kadın aktivisti odağına alan Steve Pasvolsky imzalı Aktivizmin Gücü (The Power of Activism, 2021) ve mevcut gıda sistemimizle ilgili sıkıntıları takiben ihtiyacımız olan gıdayı sağlamanın yollarını arayan Mona Birch Torbensen imzalı 10 Milyar Boğaz (10 Billion Mouths) etkinliğin programından öne çıkan filmlerden bazıları.

Isırgan Otu

Seçkide yer alan kısa filmlerden bazıları da şöyle: Ünlü tasarımcı Bruce Mau’nun odağımızı insanlardan gezegendeki tüm yaşama kaydırarak ne gibi fırsatlara sahip olabileceğimizden bahsettiği Lillian Chan imzalı Kentler Sil Baştan (The Big Reset – Cities, 2020), Kenya Dağı’nın yamaçlarındaki çorak arazilerde yetişen ısırgan otundan sürdürülebilir kumaş üretmeye başlayan yoksul çiftçilerin öyküsünü anlatan Freddie Reed ve Nick Lear imzalı Isırgan Otu (Green Nettle, 2021), sosyal ve çevresel değişime yol açan öğrenme ve işbirliğini hızlandırmak için etki ağlarının izlediği kalıpları araştırırken altı başarılı ağ liderinin sözlerini dikkate alan Caroline Campbell imzalı Etki Ağları: Karmaşık Bir Dünyada Değişim Yaratmak (Impact Networks: Creating Change in a Complex World) ve Bilecik’in Kurşunlu köyünde yaşayan Bedriye Berber Engin ve hayatına etki ettiği kadınların hikâyesini anlatan Sevde Tunç imzalı Bir Başka Köy.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ne dair detaylı bilgiye festivalin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.