Şu An Okunan
4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali

4. İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali

23-27 Kasım

İstanbul Experimental yürütücülüğünde bu sene dördüncüsü düzenlenen İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali 23-27 Kasım tarihleri arasında Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştiriliyor. Festivalin yarışma bölümü ‘Deneysel Animasyon’, ‘Deneysel Belgesel’, ‘Deneysel Kısa’, ‘Deneysel Uzun’ ve ‘İlk Deneyler’ olmak üzere beş kategoride düzenleniyor. Buluntu görüntüden analog filme, dijital üretim pratiklerinden animasyona günümüz deneysel sinemasından örnekleri bir araya getiren yarışmalarda 30 ülkeden toplamda 58 film yer alıyor. Yarışma bölümlerindeki filmleri değerlendiren jürinin başkanlığını yapımcı ve akademisyen Gail Sonnenfeld’ın üstleniyor. Sonnenfeld’a jüride küratör ve sanat tarihçisi Celina Marco, akademisyen Elif Akçalı ve video-fotoğraf sanatçısı Ferhat Özgür eşlik ediyor.


Advertisement

Festivalin retrospektif bölümünün bu yılki konuğu, 20. yüzyıl Amerikan sinemasının önemli yönetmenlerinden Stan Brakhage. Küratörlüğünü Florencia Incarbone’nin üstlendiği ‘İmgesel İçkinliğe Dalış: Stan Brakhge’ adlı programda usta yönetmenin çekimlerini 1962-64 yılları arasında gerçekleştirdiği, Amerikan avangart sinemasının en önemli eserleri arasında gösterilen Dog Star Man: Prelude, Dog Star Man: Part I, II, III, IV, Brakhage’ın neredeyse 8 saniye uzunluğunda bir kaynaktan yola çıkarak çektiği Eye Myth (1967), tek bir ana odaklanan olaylar üzerine düşünen dört filmden oluşan The Domain of the Moment (1977), Brakhage’ın bizzat deneyimlediği ve göz ameliyatı olmasıyla sonuçlanan bir kazadan esinlenerek çektiği Black Ice (1994) gibi filmleri izlemek mümkün.

Gösterimlerin yanı sıra etkinliklerin de yer aldığı festivalde Chicago Film Arşivi ve Media Burn Arşivi işbirliğinde ‘Arşivi Yeniden Düşünmek’ adlı bir konuşma programı düzenleniyor. Arşiv ve buluntu malzemelerle çalışan sanatçıları ağırlayan programa küratör Adam Hart, film yapımcıları Elizabeth Coffman ve Ted Hardin, Radical Software ve Raindance gruplarının kurucularından Davidson Gigliotti ile Beryl Korot gibi isimler konuk olacak.

Programda yer alan filmlerin Türkçe altyazılı gösterileceği festivalde konuşmalar ise İngilizce olarak gerçekleştirilecek. Gösterim ve etkinliklerin ücretsiz olduğu İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali’nin yarışma bölümlerinde yer alan filmlere ve detaylı bilgiye festivalin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

istanbulexperimental.com


© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.