Şu An Okunan
16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

İşçi Filmleri Festivali

1-9 Mayıs

Dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİ+’ların ve gençlerin mücadelelerini anlatma misyonuyla yola çıkan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 16. kez düzenleniyor. Pandemi koşulları nedeniyle geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek festival kapsamında otuz sekiz film izleyiciyle buluşuyor. Bu yıl İşçi Filmleri Festivali yaşanılan haksızlık ve adaletsizliklere “Hangi kadraja sığar?” sorusunu yöneltiyor.

1 Mayıs gecesi düzenlenecek açılış töreni ve Sınırımız Gökyüzü (El Cielo Es Nuestro Techo) filminin gösterimiyle başlayacak 16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali boyunca gösterimler ve söyleşiler festivalin YouTube kanalından takip edilebilecek.

Festival seçkisinde yer alan filmlerden bazıları Türkiyeli sinemaseverlerle ilk kez buluşuyor. Bu yıl Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında Türkiye prömiyerini yapan filmler şöyle: Geçit Yok (Nae Pasaran), Hackitat: Politik Bilgisayar Korsanlığının 9 Katmanı (Hackitat: 9 Layers of Political Hacking), Lenin’in Treni (Lenin… The train), Ekmek ve Adalet (Bröd och Rättvisa), Sınırımız Gökyüzü, Kırsalın Kadınları (Mujeres del Campo), Gama Grevi (The Gama Strike), Tokyo Gelgit Düzlüğü (Tokyo Higata), Dokuzdan Sonra İkiz (Toguzdan Kiyin Egiz), Tohumlar: Siyah Kadınlar İktidara (Sementes – Mulheres Pretas no Poder) ve Ritmin İsyanı (Riot of Rhythm).

Ayrıca Emin Alper’in Kız Kardeşler (2019) ve Kıvanç Sezer’in Küçük Şeyler (2019) filmleri de festival programında yer alan yerli filmler arasında.

İşçi Filmleri Festivali
Geçit Yok

Mayıs ayında gerçekleştirilecek İşçi Filmleri Festivali, Nisan ayında da ‘Festivale Doğru’ başlığı altında düzenlenecek etkinliklerle seyircileri festival öncesinde ısınma turlarına davet ediyor. Bu kapsamda festivalin YouTube kanalında 17 Nisan Cumartesi günü Ben de Oradaydım (Jag var också med) ve Duvar (Väggen) adlı filmlerin gösterimi yapılacak. Gösterim öncesinde Nordic Labour Film Festivali’nden Susanne Ovelius ve filmlerin yönetmeni Astrid Askberger bir söyleşi gerçekleştirecekler. 24 Nisan Cumartesi günü ise Deniz Kadınları (Mujeres de la mar) filminin gösterimi öncesinde İspanya Bask LAN Film Festivali’nden Itxaso Díaz konuk edilecek. Bu etkinliklerin ikisinin de başlangıç saati 20:30.

Gösterimlerin tamamının belirlenen zaman dilimleri içerisinde ücretsiz olarak gerçekleştirileceği Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’ne dair detaylı bilgiye festivalin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

iff.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.