Şu An Okunan
16. Uçan Süpürge Film Festivali Kadınların Hikâyelerini Paylaşmaya Davet Ediyor

16. Uçan Süpürge Film Festivali Kadınların Hikâyelerini Paylaşmaya Davet Ediyor

9-16 Mayıs tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, ‘…Rağmen…’ temasıyla, direnen, sorgulayan, üreten ve her şeye rağmen yoluna devam eden kadınların hikâyelerini paylaşmaya davet ediyor.

Kızılırmak Sineması ve Goethe Institut Ankara’nın ev sahipliği yapacağı festival,  ayrıca Ankara, ODTÜ, Başkent, Atılım, Bilkent, Çankaya ve Hacettepe üniversitelerinde de gösterimler düzenleyecek.

Festivalin klasik bölümlerinden Her Biri Ayrı Renk’te son dönemden heyecan verici kadın yönetmenlerin filmleri var. Cate Shortland’ın savaşın acımasızlığını şiirsel bir dille sorgulayan filmi Savaşın Gölgesinde (Lore), Sovyetler Birliği sonrası bağımsız Gürcistan’da erkek egemen bir toplumda var olmaya çalışan iki genç kızın hikâyesini anlatan Tomurcuk (Grzeli Nateli Dgeebi) ve Aida Begić’in ödüllü filmi Saraybosnalı Çocuklar (Djeca), toplumsal olayların gündelik yaşamı felç ettiği hikâyeleri merkeze alıyor. Usta yönetmen Sally Potter imzalı Ginger&Rosa ile Iggy Pop, Denis Lavant, Béatrice Dalle gibi yıldızları bir araya getiren Sophie Blondy imzalı Sabah Yıldızı (L’étoile du Jour) ise bölümün öne çıkan diğer filmleri.

Festivalin tema bölümü Dayan-Diren-Devin’de güçlü belgeseller yer alıyor. ABD’de 70’lerdeki savaş karşıtı hareketle birlikte siyahların ve kadın hareketinin de önemli sembollerinden olan Angela Davis’i konu edinen Angela’ya Özgürlük (Free Angela and All Political Prisoners) ve İranlı insan hakları savunucusu Nobelli avukat Şirin Ebadi’yi konu alan Gry Winther imzalı Aslan Kadın (Lion Women), bölümün en heyecan verici filmlerinden. Peter Brosens ve Jessica Woodwarth ikilisinin geçtiğimiz sene Venedik Film Festivali’nde yarışan filmi Beşinci Mevsim (La Cinquième Saison) ise görkemli görselliğiyle seçkinin en iddialı kurmacası.

Uçan Süpürge’nin Pembesiz Mavisiz bölümünde bu yıl öne çıkan film, usta yönetmen Pedro Almodóvar’ın Annem Hakkında Her Şey (Todo Sobre mi Madre, 1999) filmiyle dünyaya sevdirdiği oyuncu Antonia San Juan’ın yönettiği komedi Bir Yaz Günü (Del Lado del Verano). Ülkemizde de vizyona giren Kadınlar (Elles) ile tanıdığımız Malgorzata Szumowska’nın bu yıl Berlin’de Altın Ayı için yarışan filmi …Adına (W Imie…) ve Can Candan’ın İstanbul’daki LGBT ailelerinin çocuklarının cinsel kimlikleriyle yüzleşmelerini anlatan belgeseli Benim Çocuğum, bu bölümdeki kaçırılmaması gereken filmler.

Ursula Meier’in sıradışı bir abla kardeş ilişkisi odağına aldığı Kız Kardeş’inin (L’enfant d’en Haut) de dahil olduğu Olay Yeri: Aile bölümünde sinemaseverler, Mizgin Müjde Arslan ve Kudret Güneş’in kısalarını da izleme imkânı bulacaklar. Kuzeyin Cadısı başlığı altındaysa, filmleri zamanında Cannes ve Venedik gibi festivallerde yasaklanan İsveçli efsanevi oyuncu ve yönetmen Mai Elisabeth Zetterling’in dört filmi yer alıyor. Festival ayrıca, cinsiyet politikaları, eşcinsellik ve feminizm ekseninde toplum içinde kendilerine yer açmaya çalışan bireylerin hikâyelerini anlatan Alman yönetmen Monica Treut’un filmlerinden de bir seçki sunuyor.

Son olarak, festivalin bu yılki konukları arasında başarılı video sanatçısı/yönetmen Mania Akbari ve kendisi gibi yönetmen olan kardeşi Roya Akbari’nin de olduğunu belirtelim. Meme kanserini yenen Mania Akbari’nin kendi vücudunu araç ederek çektiği video çalışmaları, ülkesinde çekmeye başladığı fakat ancak İngiltere’de tamamlayabildiği filmi Tahran’dan Londra’ya (From Tehran to London) ile birlikte festivalde gösterilecek.

Ayrıntılı bilgi için: festival.ucansupurge.org

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Your cart is empty.

Looks like you haven't made a choice yet.