Şu An Okunan
17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali

17. Uluslararası Eskişehir Film Festivali

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından 2-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali, Giulio Ricciarelli’nin Yalanlar Labirenti (Im Labyrinth des Schweigens) filminin Türkiye galasıyla başladı.

Festivalin açılış töreninde Halil Ergün ve Meral Orhonsay’a Onur Ödülü; sinema yazarı Sevin Okyay, sinema işletmecisi Ethem Arda ve oyuncu Erdoğan Çakıcı’ya da Sinemaya Emek Ödülü verildi. Altyazı Aylık Sinema Dergisi ise bu yıl ilk kez verilen Sinema Kültürüne Katkı ödülüne layık görüldü. Açılış töreninde Altyazı adına ödülü alan Fırat Yücel ve Berke Göl, tüm film festivallerini özgür bir sinema ortamı sağlamak adına sinemacılarla dayanışmaya davet etti. Fırat Yücel ve Berke Göl, 4 Mayıs Pazartesi saat 10:30’da Anadolu Üniversitesi İBF’de gerçekleştirilecek Altyazı Sinema Dergisi Paneli’nde sinemaseverlerle buluşacak.

Geçtiğimiz yıl içinde uluslararası festivallerde adını duyurmuş genç yönetmenlerin filmleri, festivalin Dünya Sinemasının Genç Yıldızları bölümünde izleyiciyle buluşuyor. Bu bölümde yer alan Alonso Ruiz Palacios imzalı Güeros, festivalin kaçırılmaması gereken filmleri arasında. Berlinale’de En İyi İlk Film ödülü kazanan yapım, üç aylağın Meksiko City’de yaptığı yolculuğu, 1999’daki büyük öğrenci hareketini arka planına alarak takip ediyor. Bu bölümde ayrıca, ünlü oyuncu Ryan Gosling’in ilk yönetmenlik denemesi Kayıp Nehir (Lost River), birçok Goya Ödülü kazanan İspanya yapımı Sihirli Kız (Magical Girl) ve Naji Abu Nowar’ın Arabistan çöllerinde geçen macera filmi Theeb dikkat çekiyor.

Dünya Festivallerinden bölümünde de pek çok ödüllü film yer alıyor. Cafer Panahi’ye Altın Ayı kazandıran Taksi (Taxi), seyirciyi Berlin’in sokaklarında soluk soluğa bir maceranın içine çeken ve iki buçuk saatlik tek bir plandan oluşan Victoria, grevdeki işçilere destek veren bir lgbtik örgütünün gerçek hikâyesini anlatan Onur (Pride) ve Andrew Haigh’in Berlin’de En İyi Erkek Oyuncu ile En İyi Kadın Oyuncu ödülleri kazanan etkileyici dramı 45 Yıl (45 Years) sadece festivalin değil, yılın da en önemli filmleri arasında. Bu bölümde ülkemizde daha önce vizyona girmiş olan iki film de Eskişehirli izleyicilerle buluşacak: Andrey Zvyagintsev’in Cannes’dan ödülle dönen Leviathan’ı ve Roy Andersson’a Altın Aslan kazandıran İnsanları Seyreden Güvercin (En Duva Satt på en Gren och Funderade på Tillvaron).

Festivalin Türkiye seçkisinde öne çıkan yapımlar Levent Soyarslan imzalı oha: Oflu Hoca’yı Aramak, Aysim Türkmen’in ilk kurmaca filmi Çekmeköy Underground ve ünlü oyuncu Ali Atay’ın ilk yönetmenlik denemesi Limonata. Gece Yarısı Sineması’ndaysa son yılların en iyi korku filmlerinden Peşimdeki Şeytan’ın (It Follows) yanı sıra, korku klasiği Teksas Katliamı (The Texas Chain Saw Massacre, 1974) da yenilenmiş kopyasıyla gösterilecek.

Festivalin Canlandırma Sineması seçkisinde son dönemin iki Ghibli animasyonu yer alıyor: Prenses Kaguya Masalı (Kaguyahime no Monogatari) ve Marnie Oradayken (Omoide no Mânî). Edward Snowden’ın abd istihbaratının karanlık sırlarını açığa çıkarmasını takip eden Citizenfour ve Wim Wenders’in Oscar adayı belgeseli Toprağın Tuzu (The Salt of the Earth) ise festivalin Hayatımız Belgesel bölümünde yer alıyor.

Eskişehir Film Festivali, geçtiğimiz yılın öne çıkan filmlerinin yanında sinema tarihinden iki unutulmaz klasiğe de yer veriyor. Richard Attenborough’nun bol ödüllü epiği Gandhi’yi (1982) ve Sergio Leone’nin İyi, Kötü ve Çirkin’ini (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo, 1966) büyük perdede izleme deneyimini kaçırmamak gerekiyor. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden iki usta oyuncu, Robin Williams ve Philip Seymour Hoffman anısına ise iki film izleyiciyle buluşacak: Terry Gilliam’ın Williams’a Oscar adaylığı kazandıran filmi Balıkçı Kral (The Fisher King, 1991) ve Hoffman’ın başrolünde yer aldığı son film olan İnsan Avı (A Most Wanted Man). Yavuz Özkan’ın 1978 yapımı Maden’iyse açık hava sinemasında gerçekleştirilecek özel gösterimde izlenebilir. Film gösterimlerinin yanında çeşitli sinema derslerinin de gerçekleştirileceği festival süresince Sinema Karikatürleri Sergisi de Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sergi Salonu’nda ziyaret edilebilecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.eskfilmfest.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.