Şu An Okunan
İçine Kaçan Kız

İçine Kaçan Kız

İçine Kaçan Kız, regl sancılarından doğuma uzanan kadınlık tecrübesini bir tür evrimleşme süreci olarak anlatan, Canlandıranlar Yetenek Kampı’nda yapılmış bir animasyon.

Dilek Aydın


Advertisement

İçine Kaçan Kız, meditasyon yapan bir kadının üçüncü gözünün açılmasıyla başlıyor. Neredeyse tamamen siyah beyaz olan bu dünyada, kendini kırmızılıkla hissettiren tek şeyin kadının yumurtalıkları olması da tesadüf değil. Bu açılış filmin devamındaki meditatif yolculuğun da tetikleyicisi oluyor. Yönetmen Işık Dikmen bu kısa animasyonda, tek bir kadın üzerinden anlattığı hikâyeyi, kadının açılan yeni gözünden kendi içine girmesiyle başlatıp, kolektif bir kadınlık serüvenine dönüştürüyor.

Filmin görsel dili her ne kadar karanlık gibi görünse de, Işık Dikmen aslında tekinsiz bir atmosferden ziyade geçmiş kuşakları, canavarlıkları, yabaniliği içeren bir anlatı peşinde. Kendi içine kaçan kadının türlü yaratıklara ve hayvanlara dönüşüp, sonunda yine kadın bedenine dönmesi ve yeni bir canlıyı doğurması da bu bağlamda oldukça anlamlı. Yönetmen filminde belirli bir “kadın doğası” tasviri yapmadan, birçok kimliğe ve forma bürünen kapsayıcı bir kadınlık tanımı yapıyor. Sanki kadını, filmin kendi evreninde temsil edilen bir tür evrimleşme sürecinden geçiriyor. Bu anlamda filmin abd’li psikanalist Clarissa Pinkola Estés’in ünlü kitabı ‘Kurtlarla Koşan Kadınlar’da sık sık bahsi geçen, içgüdüleriyle ve arkaik kadınlığıyla bağlarını koparmamış yabanıl kadın tasvirini hatırlattığını eklemek gerek.

Minimal 2d animasyonu ve siyah beyaz stiliyle öne çıkan İçine Kaçan Kız’ın kadınlığı kucaklama ve kutlamaya dair bir altmetni var. Işık Dikmen’in filmi, çizgi anlatımındaki basitlik ve sadeliğin ötesinde derinliğe sahip, Türkiye’de benzerlerine çok sık rastlamadığımız bir film.

Işık Dikmen kimdir?
1985’te Bilecik’te doğdu. Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü bitirdi. Canlandıranlar Yetenek Kampı kapsamında imza attığı kısa animasyonları Şekerleme (2010) ve İçine Kaçan Kız (2012) çeşitli festivallerde gösterildi. Çocuklar için hazırladığı bir çizgi film serisi üzerinde çalışıyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.