Şu An Okunan
Altyazı’nın Mayıs Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Mayıs Sayısı Bayilerde!

PEŞİMDEKİ ŞEYTAN
Altyazı Aylık Sinema Dergisi Mayıs sayısında son yılların en çok ses getiren korku filmi Peşimdeki Şeytan’ı (It Follows) kapağına taşıyor. Bir grup gencin cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir ‘lanet’le mücadelesini anlatan yapım dergide geniş bir inceleme yazısıyla ele alınıyor. Peşimdeki Şeytan’ın afişi ise bu ay Altyazı’nın tüm okuyucularına armağanı!

BAKUR
Nisan ayında Bakur’un İstanbul Film Festivali gösteriminin son anda engellenmesi, gün geçtikçe büyüyen bir sansür krizine yol açmıştı. Altyazı’da bu ay, belgeselin yönetmenlerinden Ertuğrul Mavioğlu ve yapımcısı Ayşe Çetinbaş ile filmin yapım sürecinin ve yaşanan sansür vakasının konuşulduğu kapsamlı bir söyleşi yer alıyor. Söyleşinin yanında filmle ilgili bir değerlendirme yazısı da bu ay Altyazı’da.

GİZLİ KUSUR
Paul Thomas Anderson’ın, Thomas Pynchon’ın aynı adlı romanından uyarladığı Gizli Kusur (Inherent Vice), 70’lerin Kaliforniya’sında geçen kafası dumanlı bir noir. Joaquin Phoenix’in sinema tarihinin en ayrıksı dedektiflerinden birini ustalıkla canlandırdığı, Anderson’ın ise hem senarist hem de yönetmen olarak tüm hünerini sergilediği Gizli Kusur’la ilgili inceleme yazısı bu ay Altyazı’da okunabilir.

MAD MAX SERİSİ
1979-1985 arasında çekilen ve kısa zamanda kültleşen Mad Max serisi, otuz yıl sonra kaldığı yerden devam ediyor. Özgün üçlemede de imzası olan George Miller’ın yönettiği Mad Max: Fury Road’un vizyona girmesi vesilesiyle Altyazı’da bu ay orijinal seriyi ele alan bir değerlendirme yazısı yer alıyor.

BURGONYA DÜKÜ
Berberian Ses Stüdyosu ile giallo filmlerine selam gönderen Peter Strickland, yeni filmi Burgonya Dükü’nde (The Duke of Burgundy) bu sefer 70’lerin istismar filmlerini yeniden yorumluyor. Sadece kadınların ve kelebeklerin yer aldığı tuhaf bir evrene sahip olan Burgonya Dükü’yle ilgili inceleme yazısının yanında, Peter Strickland ile yapılan söyleşi bu ay Altyazı’da.

ALTYAZI’da ayrıca
Margarethe von Trotta ile söyleşi: Feminizm ve sinema üzerine
Manoel de Oliveira anısına: Portekizli ustanın zarafetle örülü filmografisi
Nesimi Yetik ile söyleşi: Toz Ruhu’nun yönetmeniyle ödüllü filmi üzerine
John Hughes portresi: 80’lerin kült gençlik filmlerinin usta yönetmeni
Rüdiger Suchsland ile söyleşi: Erken dönem Almanya sinemasına bir bakış
Limonata: Taze bir komedi
Eksik: Bir kuşağın eksik temsili
Son Savaş: Aşk (The Lovers): Geç kalmış bir film
‘71: Bir İngiliz askerinin İrlanda’daki gerilim yüklü öyküsü
Bodrumda (Im Keller): Avusturya’daki bodrum katlarında neler oluyor?
Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Taşa Yazılan Hatıralar filmine
Ayın Kısası: Işık Dikmen’den İçine Kaçan Kız
Bir An: Müge İplikçi’den Spike Lee’nin 25. Saat’i (The 25th Hour, 2002)

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.