Şu An Okunan
18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

18. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali, on sekizinci yılında ‘18 Yaş’ temasıyla, 8-18 Mayıs tarihleri arasında seyirciyle buluşuyor.  

Festivalde bu kapsamda 18 yaşının farklı ruh hâllerini perdeye taşıyan filmler Ankaralı sinemaseverlerle buluşacak. Cannes’da Altın Kamera ödülü kazanan Party Girl’ün yanı sıra, Vania Leturcq’un Gelecek Yıl’ı (L’année Prochaine), Saskia Diesing’in Nena’sı (Viel Mehr Geht Nicht) ve Bryn Evans imzalı Operasyon: Hip Hop (Hip Hop-Eration) gibi son iki yılın ödüllü filmleri bu bölümde izlenebilir. fipresci Ödülü’nün sahibini bulacağı Her Biri Ayrı Renk bölümündeyse geçtiğimiz yılın iki önemli filmi seyirciyle buluşacak: İtalyan yönetmen Alice Rohrwacher’in Cannes’da Jüri Büyük Ödülü kazanan Mucizeler’i (Le Meraviglie) ve erkek egemen okul ortamına karşı harekete geçen genç kızların hikâyesini anlatan Céline Sciamma imzalı Kızlar Çetesi (Bande de Filles). “Kederli bir kadının hikâyesini yeni bir bakışla ele aldığı” gerekçesiyle Berlinale’nin Forum bölümünde cicae Ödülü’ne layık görülen Sacha Polak imzalı Zürih (Zurich) ve Shonali Bose ile Nilesh Maniyar’ın ortaklaşa yönettikleri Hindistan yapımı Hayatını Yaşa (Margarita, with a Straw), bölümün diğer dikkat çekici filmlerinden.

Bu yıl Uçan Süpürge’de, kadın yönetmenlerin filmlerini gösteren Toronto Female Eye Film Festivali’nden bir seçki de yer alıyor. Yüzleşme başlıklı bölümde gösterilecek üç belgeselden Eylül’ün Kadın Yüzleri 12 Eylül askerî darbesini, Ulucanlar Ulucanlar Cezaevi’ni, Ninemin Dövmeleri (Grandma’s Tattoos, 2012) ise Ermeni Soykırımı’nı merkeze alıyor. Adını Susan Sontag’ın kitabından alan Fotoğraf Üzerine… bölümüyse fotoğraf sanatına odaklanan filmleri bir araya getiriyor. Bu bölümde Susan Sontag’a Bakmak (Regarding Susan Sontag) ve Vivian Maier’i Keşfetmek (Finding Vivian Maier) belgesellerinin yanı sıra Gail Harvey’in yönettiği 2012 tarihli dram İlk Günah: “Bakış” (Looking is the Original Sin) da izlenebilir.

Son olarak, Bakur’un (Kuzey) 34. İstanbul Film Festivali’ndeki gösteriminin Kültür Bakanlığı tarafından engellenmesinin ardından tüm festivallere sıçrayan sansür krizinin Uçan Süpürge’de de kendini hissettirdiği belirtelim. Festivalin 5 Dakikada 18 Kısa Film başlıklı yarışmasının jüri üyeleri, “festivaller dışında hiçbir gösterim şansı bulamadıkları hâlde, hâlâ bu ülkede film yapmaya devam ettikleri” için yarışmadaki tüm filmleri ‘kazanan’ ilan ederek görevlerinden çekildiklerini açıkladı. Kültür Bakanlığının bürokratik engelleri yüzünden pek çok yerli kısa film, belgesel ve uzun metrajlı filmin gösterimlerinin imkânsız hale gelmesi sonucunda Uçan Süpürge yönetimi, programda filmi yer alan eser sahiplerinden kayıt tescil belgesi istemeyeceğini duyurdu. Eser sahipleri ise festivalle dayanışma içinde olduklarını ve filmlerini festivalde göstereceklerini açıkladı.

Uzun metraj filmlerin Ankara Büyülü Fener Sineması’nda seyirciyle buluşacağı festivalde, belgesellerin gösterimlerinin ise Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi’nde yapılması planlanıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.ucansupurge.org

 

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.