Şu An Okunan
20. Filmekimi

20. Filmekimi

Titane

8-17 Ekim / İstanbul

15-19 Ekim / Ankara


Advertisement

22-26 Ekim / İzmir

Geçtiğimiz yıl pandemi şartları nedeniyle gösterimleri 39. İstanbul Film Festivali bünyesine taşınan Filmekimi bu yıl alışıldık kapsamlı programına geri dönüyor. Her yıl olduğu gibi Cannes, Venedik, Toronto, Berlin ve Sundance gibi büyük festivallerde gösterilip beğeni toplamış filmlerin bir arada sunulduğu Filmekimi yıl boyunca konuşulacak pek çok filmin Türkiye’deki ilk gösteriminin yapılacağı bir seçki sunuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 20. kez düzenlenecek Filmekimi 8-17 Ekim’de İstanbul, 15-19 Ekim’de Ankara ve 22-26 Ekim’de İzmir’de sinemaseverlerle buluşuyor.

Filmekimi’nin açılış filmi bu yıl Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye’yle dönen Titane olacak. 2016 yapımı ilk uzun metrajı Grave (Raw) ile büyük çıkış yakalayan Julia Ducournau’nun yeni filmi Cannes’da büyük beğeniyle karşılanmasının ardından Toronto’da da Geceyarısı Çılgınlığı bölümünde büyük ödülü kazanmıştı. Titane Türkiye’deki ilk gösterimini Filmekimi’nde gerçekleştirecek. Titane’ın yanı sıra dünya prömiyerini Cannes’da yapıp buradan ödüllerle dönmüş pek çok başka film de programda yer alıyor. Asghar Farhadi’nin Kahraman (Ghahreman), Apichatpong Weerasethakul’un Memoria, Joachim Trier’in Dünyanın En Kötü İnsanı (Verdens Verste Menneske), Juho Kuosmanen’in 6 Numaralı Kompartıman (Hytti Nro 6), Ryusuke Hamaguchi’nin Drive My Car, Jonas Carpignano’nun Chiara, Leos Carax’ın Annette, Nadav Lapid’in Ahed’in Dizi (Ha’berech) ve Kirill Serebrennikov’un Petrov Grip Oldu (Petrovy v grippe) filmleri bunların başında geliyor.

L’Événement
Kürtaj

Filmekimi programında Cannes’ın yanı sıra geçtiğimiz haftalarda tamamlanan 78. Venedik Film Festivali‘nden pek çok öne çıkan film de yer alıyor. Festivalden büyük ödül Altın Aslan’la dönen Audrey Diwan imzalı Kürtaj (L’événement) bunların başında geliyor. Bunun yanı sıra Jane Campion’ın Power of the Dog, Paolo Sorrentino’nun The Hand of God (È Stata la Mano di Dio), Paul Schrader’ın Kumarbaz (The Card Counter) ve Denis Villeneuve’ün Dune: Çöl Gezegeni (Dune) filmleri Venedik programından Filmekimi’ne getirilen filmler arasında yer alıyor. 22 Ekim’deki vizyon tarihi öncesi Türkiye’de ilk kez gösterilecek Dune: Çöl Gezegeni aynı zamanda festivalin kapanış filmi de olacak.

Bunların yanı sıra Wes Anderson, Mia Hansen-Løve, Bruno Dumont, Paul Verhoeven, Andrea Arnold, François Ozon, Nanni Moretti, Hong Sang-soo, Jacques Audiard, Joanna Hogg, Zhang Yimou gibi pek çok önemli yönetmenin yeni filmleriyle yer aldığı Filmekimi’nin biletleri 4 Ekim Pazartesi günü genel satışa açılacak. Gösterimlerin pandemi şartlarına uygun olarak gösterileceği festivalle ilgili detaylı bilgiye İKSV’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

filmekimi.iksv.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.