Şu An Okunan
Paul Thomas Anderson İmzalı Licorice Pizza Hakkında Şu Âna Dek Bildiklerimiz

Paul Thomas Anderson İmzalı Licorice Pizza Hakkında Şu Âna Dek Bildiklerimiz

Paul Thomas Anderson’ın merakla beklenen yeni filmi Licorice Pizza’dan ilk fragman ve afiş paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl çekimlerine başlanan ve adı dâhil pek çok konuda akıllarda soru işareti bırakan filme dair şu âna dek bildiklerimizi sıralıyoruz.

Ateşli Geceler (Boogie Nights, 1997), Manolya (Magnolia, 1999), Kan Dökülecek (There Will Be Blood, 2009)… Paul Thomas Anderson şüphesiz Amerikan sinemasının yaşayan büyük ustalarından biri. En son 2017 yapımı Phantom Thread’i izleyiciyle buluşturan Anderson, sinemadan uzak kaldığı dönemde de başarılı video işlere imza attı. Kan Dökülecek’ten bu yana tüm filmlerinin müziklerini Radiohead’ten Jonny Greenwood’a emanet eden yönetmen, grubun solisti Thom Yorke’un üçüncü solo albümü ‘Anima’ için 15 dakikalık bir video hazırladı.

Anderson dört yılın ardından Licorice Pizza ile sinemaya geri dönüyor. Ancak bugüne dek filme dair çok az bilgi kamuoyuyla paylaşıldı. Adı ve gösterim takviminin belirsizliğiyle merak konusu olan, son olarak David Bowie’nin ‘Life on Mars?’ şarkısının eşlik ettiği ilk fragmanı ve afişi yayınlanan Licorice Pizza hakkında şu âna dek bildiklerimizi sıralıyoruz:

1. Licorice Pizza Adı Fragmanla Resmiyet Kazandı

İsmi daha önce ‘Soggy Bottom’ olarak duyurulan filmin fragmanı ilk kez Londra’da Prince Charles Cinema’da Beavis and Butt-Head Do America (1996) ve Gençlik Yılları (American Grafitti, 1973) filmlerinin gösterimi öncesinde görücüye çıktı. Bu gösterimi yakalayanlar şanslı sayılıyordu çünkü fragmanın yayınlanacağına dair herhangi bir duyuru yapılmamıştı. Salondakiler fragmanın sonunda filmin adının Licorice Pizza olarak değiştirildiğine şahit oldular. Anderson’ın bu adı, Los Angeles’ta artık faal olmayan bir plak dükkânından aldığı biliniyor.

Anderson’ın 70’lere selam eden bir estetikle ve 35 mm formatında çektiği fragman akabinde klasik filmleri izleyiciyle buluşturan başka salonlarda da gösterildi. Los Angeles’ta Quentin Tarantino’nun sahibi olduğu New Beverly Cinema’da Öp Beni Öldüresiye (Kiss Me Deadly, 1955) ve Repo Man (1984) filmlerinin gösterimi öncesinde izleyiciyle buluştu. Amerikan Sinematek’te Trendeki Yabancılar’ın (Strangers on a Train, 1951), Aero’da ise Bağla Beni (¡Átame!, 1989) filminin gösteriminden hemen önce yayınlandı.

2. Anderson’ın Phantom Thread Sonrası İlk Filmi

Phantom Thread

Kan Dökülecek filminde sergilediği performansla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ı kucaklayan Daniel Day-Lewis ile Anderson’ın tekrar buluştuğu Phantom Thread sonrası yönetmenin çektiği ilk film olan Licorice Pizza, Anderson’ın dokuzuncu uzun metrajı.

Anderson’ın altı dalda Oscar’a aday gösterilen filmi Phantom Thread, yönetmene Kan Dökülecek’ten sonra ikinci kez En İyi Yönetmen dalında Oscar adaylığı kazandırmıştı.

3. 70’lerin Los Angeles’ında Bir Büyüme Öyküsü

Anderson’ın yönettiği ve senaryosunu kaleme aldığı Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) yapımı film, 1970’li yıllarda Los Angeles’ta geçiyor. Yetenekli bir çocuk oyuncu olan Gary Valentine’ı odağına alan filmde âşık olma ve büyüme mefhumlarını işleyen bir gençlik hikâyesi anlatılıyor.

Yönetmenin elinden çıkan Boogie Nights, Manolya, Aşk Sarhoşu (Punch-Drunk Love, 2002) gibi filmlerde de görülen San Fernando Vadisi’nde gerçekleştirilen çekimlerin büyük kısmı geçtiğimiz sonbaharda pandemi koşulları altında tamamlandı.

4. Cooper Hoffman’ın İlk Başrolü

Cooper Hoffman’a oyunculuk kariyerindeki bu ilk başrolde Amerikalı pop-rock grubu Haim’in bateristi Alana Haim eşlik ediyor. Fragmandan anlaşıldığı üzere Hoffman 15 yaşlarında, oyunculuğa yetenekli bir lise öğrencisi profili çiziyor. Haim’in hayat verdiği Alana Kane ise fragmanda daha yoruma açık lanse edilmiş. Ancak fragmanda geçen diyaloglar Kane’in Valentine’dan birkaç yaş daha büyük olduğunu ve ikili arasında bir yakınlaşma olacağı hissini uyandırıyor.

Cooper Hoffman Hard Eight (1996), Ateşli Geceler, Aşk Sarhoşu, Manolya ve (The Master, 2012) gibi filmlerde Anderson’la birlikten çalışan ve 2014 yılında hayata veda eden Philip Seymour Hoffman’ın oğlu.

Öte yandan Haim grubunun San Fernando Vadisi’nde kurulduğunu ve gruba üye üç kız kardeşin de o bölgede büyüdüğünü not düşelim.

5. Bradley Cooper, Jon Peters’a Hayat Veriyor

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra Lady Gaga ile başrolleri paylaştığı Bir Yıldız Doğuyor (A Star is Born, 2018) filmiyle ilk yönetmenlik deneyimine imza atan Bradley Cooper, filmde yapımcı ve aynı zamanda bir kuaför olan Jon Peters’a hayat veriyor. Fragmanda Cooper’ın, Gary Valentine’e kız arkadaşının Barbra Streisand olduğunu ifade ettiği sahneye bakılırsa bir dönem Streisand ile birlikte olan Peters’ı canlandırdığı netlik kazanıyor.  

6. Filmin Diğer Oyuncuları

Benny Safdie’nin, Los Angeles Belediyesi’ne ve Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı’na da başkanlık eden Joel Wachs’a hayat verdiği filmin oyuncu kadrosunda Sean Penn, Ben Stiller, Tom Waits, John C. Reilly ve Maya Rudolph gibi isimler de yer alıyor.

7. Ne Zaman, Nerede Gösterilecek?

Licorice Pizza’ya dair en büyük belirsizliklerden biri gösterim takvimi. Filmin fragmanında “yakın bir zamanda yakında bir sinemada” gösterileceğine dair kuşkulu bir ifade kullanılıyor. Yine YouTube’da fragmanın açıklama kısmında da filmin “yakın zamanda sadece sinemalarda” gösterileceği bilgisi yer alıyor. Ancak edinilen bilgiler doğrultusunda Licorice Pizza 26 Kasım’da ABD’de belli bazı sinemalarda gösterime girecek ve geniş dağıtıma 25 Aralık tarihinde çıkacak. Filmin Türkiye’deki gösterimi için planlanan tarih ise 18 Mart 2022. 

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.