Şu An Okunan
XV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

XV. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali

• High Maintenance – The Life and Work of Dani Karavan

4-9 Ekim

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin 2007 yılından bu yana düzenlediği İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nin finalist filmleri belli oldu. Finalde 10’u animasyon, 31’i belgesel olmak üzere toplamda 41 film yarışacak.

Önceki yıllarda her Ekim ayının ilk Pazartesi günü dünya çapında kutlanan Dünya Mimarlık Günü’ne ithafen, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen Mimarlık ve Kent Şenliği kapsamında düzenlenen etkinliklerden olan festival, pandemi nedeniyle geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çevrimiçi düzenlenecek. 4-9 Ekim tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin festival sayfasından YouTube’a yönlendirilecek olan filmler, burada 24 saat erişime açık kalacak.

Filistin Mahallesi

Mimarlık ve kenti odağına alan filmleri destekleme, beğeni toplamış filmleri seyirciyle buluşturma ve yeni yapımlara teşvik etme amacıyla bu yıl 15’incisi düzenlenen festivale 75 ülkeden toplamda 596 film başvurdu. Filmfreeway üzerinden ve doğrudan yapılan bu başvuruların yüzde 66’sı belgesel, kalanı ise animasyon kategorisinde yer aldı. Finale seçilen, çoğunluğu belgesel dalından 41 yapım arasında İsrail’in en tanınmış heykeltıraşlarından Dani Karavan’ı odağına alan High Maintenance – The Life and Work of Dani Karavan (2020), İstanbul Başakşehir Güvercintepe Mahallesi’ndeki yıkım sürecini halkın gözünden anlatan Filistin Mahallesi (2021), Berlin’de inşa edilen yeni tip mülteci kampları üzerinden barınak tasarımı ile şehirlerdeki modernist toplu konut üretimi arasındaki benzerlikler ve farklılıkları tartışmaya sunan 13 Square Meters (2021), İzmir sokaklarına aşklarını kazıyan Cemile ve Sezgin’in kim olduğuna dair mahalle sakinlerinin teorilerinden bir şehir hikâyesi yaratan CemileSezgin (2020) gibi yapımlar programın öne çıkanlarından. Ayrıca Begüm Özden Fırat’ın Altyazı Fasikül’ün pandemi döneminin başlarında yaptığı çağrıyla oluşturulan İçeriden Dışarıya video serisi kapsamında ürettiği Boşluk filmi de festivalin belgesel dalı finalistlerinden birisi oldu. Filmi izlemek için buraya, Fırat Yücel’in Begüm Özden Fırat’la film üzerine gerçekleştirdiği söyleşiye ulaşmak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

CemileSezgin

Yarışma bölümünde, belgesel ve animasyon dallarında üçer ödül, ayrıca ulusal kategoriden bir filme de Sami Yılmaztürk Özel Ödülü verilecek olan festivalin ödülleri 9 Ekim 2021 Cumartesi günü açıklanacak.

Finalist filmlerin tamamı şu şekilde:

Belgesel Dalı Finalistleri

  • The Arrival of the White Elephants (Yön. Juan Pablo Alarcón Alvarado), Şili
  • La llegada de los Elefantes Blancos Among the remains / Entre restos (Yön. Juan Barreda Ruiz, Ana Mary Ramos), Meksika
  • Muhtaç (Yön. Mehmet Emre Battal), Türkiye
  • 2-0 (Yön. Cihan Emre Zengin), Türkiye
  • The Water Game (Yön. John Moratiel), Birleşik Krallık
  • An Other City / En annan stad. (Yön. Rasmus Waern), İsveç
  • Puslu Kentin Öyküsü / Tale of Misty City (Yön. Doğan Aydoğan), Türkiye
  • Spectrum APR (Beatrice Surano), İtalya
  • The Drifting-Away Surroundings / Gulshan (Yön. Jiali Zhou), Çin
  • CemileSezgin (Yön. Aylin Kuryel, Raşel Meseri), Türkiye
  • Boşluk / The Lightwell (Yön. Begüm Özden Fırat), Türkiye
  • Eterotopia La Maddalena (Yön. Iva Pisanti), İtalya
  • 13 Square Meters (Yön. Kamil Bembnista, Ayham Dalal), Almanya
  • Köpekçi (Yön. Hayrettin Alan), Türkiye
  • Urban Pockets (Yön. Milos Jakovic, Hossein Fani), Kanada
  • Over the Walls / En remontant les murs (Yön. Marie-Noëlle Battaglia), Fransa
  • Ganj Dareh (Yön. Keyvan Tabatabaie Samimi), İran
  • Lower Grand (Yön. Lower Grand), ABD
  • Hecate, Today / Ecate, Oggi (Yön. Salvatore Insana), İtalya
  • Filistin Mahallesi (Yön. Yasin Serindere, Özgür Cihan Uçar), Türkiye
  • Aqueducts (Yön. Álvaro Martín Sanz), İspanya
  • OSLAVIA. The Cave of the Past Future (Yön. Ila Bêka, Louise Lemoine), Fransa
  • High Maintenance – The Life and Work of Dani Karavan (Yön. Barak Heymann), İsrail
  • Svyaz (Yön. Shivesh Mishra), Hindistan
  • Barcelona – A Welcoming City (Yön. Christin Schuchardt), Almanya
  • The Return to Glory / Jukuiju Mansion (Yön. Lin, Huan-Wen), Tayvan
  • Alçak Sesle / Habitus of Self (Yön. Kurtuluş Özgen), Türkiye
  • Masumiyet / Innocence (Yön. Hakan Aytekin), Türkiye
  • Ankapark (Yön. Cenk Arman), Türkiye
  • Jeotermal Yetti Gari (Yön. Murat Yüksel), Türkiye
  • Them, the Land and Us (Yön. Vitor Villaca Campanario), Brezilya

Animasyon Dalı Finalistleri

  • Son / The Last (Yön. Orhan Umut Gökçek), Türkiye
  • Sudan Çıkmış Balık / Fish Out of Water (Yön. F. Nur Özkaya), Türkiye
  • Bridge to the City (Yön. Klym Klymchuk), Ukrayna
  • Buz için Çığlık / Scream for Ice  (Yön. Emir Aytemür), Türkiye
  • Aurora – The street that wanted to be a river / Aurora – A Rua que queria ser um rio (Yön. Radhi Meron), Brezilya
  • Regeneration (Yön. Assaf Benharroch), İsrail
  • Iizuna Fair (Yön. Sumito Sakakibara), Japonya
  • Anywhere But Here (Yön. Maitry Rao), Birleşik Krallık
  • Kauai (Yön. Aysun Karaosman), Türkiye
  • Wall Unit (Yön. Joanna Polak), Polonya

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ adlı YouTube sayfası üzerinden çevrimiçi olarak takip edilebilecek festivale dair detaylı bilgiye festivalin internet sitesinden ulaşılabilir.

archfilmfest.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.