Şu An Okunan
9. Engelsiz Filmler Festivali

9. Engelsiz Filmler Festivali

Climbing Blind

11-17 Ekim 

Geçtiğimiz yıl pandemi önlemleri sebebiyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Engelsiz Filmler Festivali bu yıl hem fiziksel hem de çevrimiçi gösterimlerle düzenleniyor. Festival 11-13 Ekim tarihleri arasında Ankara Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak fiziki gösterimlerin yanı sıra 11-17 Ekim tarihleri arasında eff2021muvi.com adresi üzerinden çevrimiçi olarak da takip edilebilecek. 

Festivalin ilk yılından beri ‘Engelsiz Yarışma’ adıyla anılan yarışma bölümü, bu yıl itibariyle ‘Ulusal Uzun Film Yarışması’ olarak düzenleniyor. Türkiye yapımı beş filmin bulunduğu yarışmanın jürisi yönetmen Banu Sıvacı, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım ve yönetmen İnan Temelkuran’dan oluşuyor. Festivalin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan filmlerin tamamı şu şekilde:

Barış Sarhan’ın dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan ve oyuncu olmak isteyen bir AVM görevlisine odaklanan ilk uzun metrajlı filmi Cemil Şov, Faysal Soysal’ın Adana Altın Koza Film Festivali’nde iki dalda ödül kazanan filmi Ceviz Ağacı, Azra Deniz Okyay’ın tüm ülkede elektrik kesintisi yaşanan bir günde yolları kesişen farklı karakterlerin hikâyelerini merkeze alan ve 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde Büyük Ödül’e layık görülen filmi Hayaletler, Ferit Karol’un Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Behlül Dal En İyi İlk Film ödülüne layık görülen filmi Kumbara ve Cihan Sağlam’ın 31. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünü kazanan filmi Uzun Zaman Önce.

Cemil Şov

Engelsiz Filmler Festivali’nin dokuzuncu edisyonu bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Kısa Film Yarışması’na da ev sahipliği yapacak. 20 ülkeden 66 başvurunun yapıldığı yarışmaya 8 ülkeden 13 kısa film seçildi. Sinema yazarı Hasan Nadir Derin, yönetmen Emre Yalgın ve festivalin program koordinatörü Gamze Hamamcıoğlu’ndan oluşan seçici kurulun belirlediği filmler şöyle sıralandı:

Egor Gavrilin’in 40 Yaş Üstü Erkekler İçin Örgü (Knitting Club For Men Over 40), Aslak Danbolt’un Anne (Mamma), Deniz Telek’in Anuş, Victoria Warmerdam’ın Bıyık (Snorrie), Zeynep Dilan Süren’in Büyük İstanbul Depresyonu, Radik Kudoyarov’un Hediye (The Gift), Vladimir Koptsev’in Hemşiremin Merhameti (My Sisters Mercy) Yasemin Demirci’nin İklim Değişimi, Marco Arruda’nın Magnética, Farnoosh Abedi’nin Malakout, Kayahan Kaya’nın Peşimdeki Polis, Sami Morhayim’in Susam ve Hüseyin Aydın Gürsoy’un Toz Olmak filmleri. 

Yarışma filmlerini akademisyen ve festival programcısı Azza Chaabouni, International Short Film Week Regensburg’un artistik direktörü Insa Wiese ve Kısa Film Yönetmenleri Derneği kurucu başkanı Sidar Serdar Karakaş’tan oluşan jüri değerlendirecek.  

Hemşiremin Merhameti

Yarışma bölümleri ve ‘Çocuklar İçin’ kategorilerinin yanı sıra ‘Oditoryum’, ‘Kaleydoskop’ ve ‘Absürt’ başlıklı bölümler de festivalin bu yılki yeniliklerinden. Çocuklara film izleme alışkanlığı edindirme ve sinema kültürü aşılama amaçlarını taşıyan Çocuklar İçin bölümünde ilk gösterimlerini hepsi son iki yılda gerçekleştirmiş Christoph Sarow’un Blieschow, Yaprak Moralı ve Are Austnes’nin Cüce ve Tilki (The Tomten and the Fox), Henning Backhaus’un Dünyanın En İyi Orkestrası (Das Beste Orchester der Welt), Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte ve Zoé Devise’ın Göçmenler (Migrants), Joost van den Bosch ve Erik Verkerk’in Mürekkep (Inkt), Gerd Gockell ve Jesús Pérez’in Siyah ve Beyaz (Black and White), Marjolaine Perreten’in Sonbaharın Son Günü (Le dernier jour d’automme), Vera van Wolferen’in Turist Kapanı (Tourist Trap) ve Aliona Baranova’nın Yaprak (Líste) filmleri gösterilecek.

Dünyanın farklı coğrafyalarında müziği ya da sesi merkezine alan hikâyelere odaklanan filmlere yer verilen Oditoryum bölümünde ise Enrique Sánchez Lansch’ın Gürültü Senfonisi (A Symphony of Noise) ve Beth B’nin Lydia Lunch: Savaş Asla Bitmez (Lydia Lunch: The War is Never Over) filmleri yer alıyor. Kaleydoskop bölümünde de Rémi Chayé’nin Calamity: Martha Jane Cannary’nin Çocukluğu (Calamity, une enfance de Martha Jane Cannary) ve Alastair Lee’nin Kör Tırmanış (Climbing Blind) filmleri gibi farklı bakış açıları sunan filmler izleyiciyle buluşacak. Festivalin Absürt başlıklı bölümü de Guido Hendrikx’in Bir Adam ve Bir Kamera (A Man and A Camera) filmiyle birlikte, Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali’nden altı kısa filmlik bir seçkiye ev sahipliği yapacak.

Bir Adam ve Bir Kamera

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali her zaman olduğu gibi sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı seçenekleri ile tamamen erişilebilir olarak ve ücretsiz şekilde takip edilebilecek. Jürinin değerlendirmesi sonucu dağıtılacak En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin yanı sıra seyircilerin belirlediği bir filme Seyirci Özel Ödülü verilecek. Ödüller 17 Ekim Pazar günü çevrimiçi olarak düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.  

engelsizfestival.com.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.