Şu An Okunan
22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali

Asfaltın Altında Dereler Var

16-18 Eylül 

Türkiye’de belgesel film alanındaki önemli organizasyonlardan birisi olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali bu yıl 22. kez düzenleniyor. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu’da 21 yıldır aralıksız devam eden Türkiye’nin ilk ve tek belgesel film festivali olma özelliğine sahip olan Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, bu yıl ‘Kültürel Miras ve Korumacılık’ ana teması ve ‘Ahilik Kültürü’ yan temasıyla düzenleniyor.

Geçen yıl Belgesel Film Yapım Destek Yarışması’nda En İyi Proje Ödülü’ne layık görülen Alper Şahin’in Safranbolu’da Bir Başkan belgeselinin gala gösterimiyle başlayacak festivalde birçok belgesel gösterim imkânı yakalayacak. Bu yılki programda yer alan belgesel filmlerin yanı sıra festival kapsamında 6-15 Eylül tarihleri arasında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde oluşturulacak açık hava sahnesinde belgeseller ve Yeşilçam filmlerinden oluşan bir seçki gösterilecek.

Festival, film gösterimlerine ek olarak çeşitli yan etkinliklerden oluşan zengin bir programa da sahip. Festivale paralel olarak birçok kültürel etkinlik ve söyleşinin gerçekleştirileceği Altın Safran Belgesel Film Festivali’nde açılış günü Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilecek gösterimin ardından konser de düzenlenecek.

Festivalin film gösterim takvimi ise şu şekilde:

Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerden En İyi Restore Edilen Ev ve En İyi Korunan Ev Plaket Çakım törenleri bu yılın temasına uygun olarak Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan konaklarda düzenlenecek. 

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Altın Safran Fotoğraf Yarışması ve Belgesel Film Yapım Destek Yarışması’nda ödül alan yapımlar 18 Eylül Cumartesi akşamı düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Festivalin Onur ve Emek Ödülleri’ne layık görülen Burçak Evren, Hakan Aytekin ve Özcan Gürbüz de aynı törende ödüllerini teslim alacak. 

altinsafran.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.