Şu An Okunan
28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali

A Hero

13-19 Eylül

Bu yıl 28. kez gerçekleştirilen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Türkiye ve dünya sinemasından pek çok güncel yapımı seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. 13-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenen festivalde ulusal yarışmanın yanı sıra Cannes, Berlin ve Venedik gibi büyük festivallerde dünya prömiyerlerini yapmış merakla beklenen pek çok film Türkiyeli seyircilerle ilk kez Adana’da buluşacak. Bunun yanı sıra festivalin programında birçok paralel etkinlik ve özel gösterim de yer alıyor.

Ulusal Yarışma’da 10 Film Yarışıyor

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin ulusal yarışmasında jüri başkanlığını Tilbe Saran üstleniyor. Jüride Saran’a oyuncu Güven Kıraç, müzisyen Feridun Düzağaç, yönetmen Kıvanç Sezer, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, yazar Seray Şahiner ve sinema yazarı Şenay Aydemir eşlik edecek. Altın Kozalar için yarışacak ulusal yarışma filmleri ise şu şekilde: Nisan Dağ’ın Bir Nefes Daha, Barış Sarhan’ın Cemil Şov, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun Dermansız, Erdal Rahmi Hanay’ın Fuad, Sinan Sertel’in İçimdeki Kahraman, Erkan Tahhuşoğlu’nun Koridor, Muhammet Çakıral’ın Lacivert Gece, Tufan Taştan’ın Sen Ben Lenin, Ahmet Necdet Çupur’un Yaramaz Çocuklar ve Mehmet Ali Konar’ın Zîn ve Ali’nin Hikâyesi (Govenda Ali û Dayka Zîn) filmleri.

Tilbe Saran
Tilbe Saran

Festivalde ödüller 18 Eylül 2021 Cumartesi gecesi düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Ayrıca bu yıl Onur Ödülleri Şerif Sezer, Haluk Bilginer ve Yavuz Turgul’a, Orhan Kemal Emek Ödülleri ise Sevin Okyay ve Ertunç Şenkay’a veriliyor.

Asghar Farhadi ve Paul Schrader’ın Yeni Filmleri Adana’da

Altın Koza’nın ‘Dünya Sineması’ başlıklı bölümünde ise dünya prömiyerlerini bu yıl önemli film festivallerinde yapmış 10 yapım yer alıyor. Bilhassa ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde yapan ve burada Jüri Büyük Ödülü kazanan Asghar Farhadi imzalı Kahraman (Ghahreman) ve Paul Schrader’ın dünya prömiyerini geçtiğimiz hafta Venedik’te yapan son filmi Kumarbaz (Card Counter) bu bölümün öne çıkan yapımları arasında yer alıyor. Türkiye prömiyerini Adana’da yapacak bir başka film ise Nadav Lapid’in Cannes’dan Jüri Ödülü’yle dönen son filmi Ahid’in Dizi (Ha’berech). Bunların yanı sıra Apichatpong Weerasethakul, Aleksey German Jr. ve François Ozon gibi yönetmenlerin merakla beklenen yeni filmleri de Adana’da gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

The Card Counter
Kumarbaz

Yaşanan yangın ve sel felaketlerine dikkat çekmek adına bu yıl “doğa” temasıyla gerçekleştirilen Altın Koza’da film gösterimlerine ek olarak pek çok yan etkinlik de düzenleniyor. Yaşar Kemal Vakfı ile birlikte ‘Çukurova’dan Dünyaya Açılan Pencere’ başlığıyla düzenlenecek Yaşar Kemal etkinlikleri, ‘Çukurova’dan Beyazperdeye Film Afişleri’ sergisi, Işıl Özgentürk moderatörlüğünde düzenlenecek kısa film atölyesi ve farklı konularda düzenlenecek çeşitli söyleşi, çalıştay ve paneller film gösterimlerine ek olarak sinemaseverleri bir araya getirecek.

Bunların yanı sıra Genco Erkal’ın hayatına odaklanan Genco belgeselinin gösterimi olmak üzere pek çok özel gösterimin de düzenleneceği 28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’yle ilgili detaylı bilgiye festivalin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

altinkozaff.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.