Şu An Okunan
40. İstanbul Film Festivali

40. İstanbul Film Festivali

40. İstanbul Film Festivali

40. İstanbul Film Festivali’nin gösterim şartları ve tarihleri pandemi gündemine bağlı olarak güncelleniyor. Festivalle ilgili tüm gelişmeleri takip etmek için tıklayın.


Bu sene 40. yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Film Festivali’nin salgın önlemlerinin devam ettiği bu dönemde nasıl organize edileceği sinema severlerin merakla beklediği konular arasında. Festival geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle her zamanki tarihi olan Nisan ayında gerçekleştirememiş, ardından gösterimlerini çevrimiçi olarak tüm yıla yaymıştı. Festival ayrıca Temmuz ve Ekim aylarında kısıtlı şartlarda fiziksel gösterimler de düzenlemişti. İstanbul Film Festivali’nin bu yıl nasıl düzenleneceğiyle ilgili ilk detaylar da İKSV tarafından paylaşıldı. Birçok konu pandemi koşulları sebebiyle belirsizliğini korurken festivalin gösterimlerini geçtiğimiz yıl olduğu gibi hem çevrimiçi hem fiziksel olarak gerçekleştirmesi planlanıyor.

Açıklanan programa göre festival, etkinliklerini 1 Nisan – 29 Haziran tarihleri arasına yayacak. Nisan ve Mayıs ayları için hazırlanan çevrimiçi programların ardından Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilecek. Uluslararası Yarışma ve Galalar bölümleri ise 18-29 Haziran’da düzenlenecek. Bu bölümler için açık hava gösterimlerinin de yapılması planlanıyor. Köprüde Buluşmalar etkinliği ise daha önce duyurulduğu gibi 7-9 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festivalin Ulusal Yarışma’sında ödül kazanan filmler 29 Mayıs’ta düzenlenecek ödül töreniyle açıklanacak. Onur Ödüllleri’ne layık görülen isimler de ödüllerini aynı gün alacak. Ödüller bu yıl yönetmen Çetin İnanç, ses sanatçısı Belkıs Özener ve oyuncular Suna Selen ile Salih Güney’e sunuluyor.

Uluslararası Yarışma’nın Jüri Başkanı Radu Jude

İKSV’nin düzenlediği basın toplantısında konuşan festival direktörü Kerem Ayan, fiziksel gösterimlerin sinemaların açılıp açılmaması ve salgın koşullarının durumuna göre belli olacağını belirtirken festival programından da bazı detaylar verdi. Ayan, bu yıl Uluslararası Yarışma’nın jüri başkanlığını son filmiyle Berlinale’de Altın Ayı kazanan Romanyalı yönetmen Radu Jude‘nin üstleneceğini de duyurdu. Jude’nin Altın Ayılı filmi Babardeală cu bucluc sau porno balamuc‘un (Bad Luck Banging or Loony Porn) da festival programında yer alması bekleniyor.

İstanbul Film Festivali
Radu Jude

Festivalin Ulusal Yarışma’sında ise jüri başkanlığını yönetmen Tolga Karaçelik üstleniyor. Jüride yer alan diğer isimler oyuncu Ece Dizdar, sanat yönetmeni ve yapım tasarımcısı Naz Erayda Kurdoğlu, yapımcı Nadir Öperli ve yazar Şebnem İşigüzel. Ulusal Belgesel Yarışması jürisini Serdar Kökçeoğlu, Martina Priessner ve Hasan Söylemez oluştururken Ulusal Kısa Film Yarışması jürisinde ise Nazlı Bulum, Engin Erden ve Selin Gürel yer alıyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisi ise Zeynep Dadak, Leyla Yılmaz ve Orçun Behram’dan oluşuyor.

İstanbul Film Festivali bünyesinde geçtiğimiz yıl düzenlenmesi planlanan Alfred Hitchcock’un renkli filmlerini bir araya getiren seçkinin de bu yıl festival programında yer alması planlanıyor. Seçkinin Haziran ayında sinema salonlarında gösterileceği duyuruldu.

Bu yıl 40. yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Film Festivali’nin afişleri de basın toplantısı kapsamında yayınlandı. Sanatçı Selman Hoşgör’ün hazırladığı afişler Türkiye ve dünya sinemasından ikonik isimleri kolaj estetiğiyle bir araya getiriyor.

İstanbul Film Festivali Nisan Seçkisi

İstanbul Film Festivali
Possessor

40. İstanbul Film Festivali’nin gösterimleri 1 Nisan’da, ‘Nisan Seçkisi’ kapsamında gösterilecek filmlerle başlayacak. Tamamı çevrimiçi olarak, filmonline.iksv.org adresinde düzenlenecek seçkide festivalin ‘Antidepresan’, ‘Dünya Festivallerinden’ ve ‘Genç Ustalar’ gibi bölümlerini temsil eden yapımlar yer alıyor. Nisan seçkisi kapsamında Maite Alberdi’nin geçtiğimiz yılın sevilen belgesellerinden Köstebek Ajan (El Agente Topo), Brandon Cronenberg’in korku türüne yeni bir soluk getirdiği filmi Possessor ve usta yönetmen Andrey Konchalovski’nin son filmi Sevgili Yoldaşlar! (Dorogie Tovarishchi!) gibi filmler çevrimiçi olarak izlenebilecek.

film.iksv.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.