Şu An Okunan
Women Make Film

Women Make Film

Woman Make Film

15 Mart – 12 Nisan

Beykoz Kundura bünyesinde faaliyet gösteren Kundura Sinema’nın yeni çevrimiçi gösterim platformu Kundurama, gösterimlerine Mark Cousins’ın on dört saatlik belgeseli Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema (2018) ile devam ediyor.

Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali kapsamında gerçekleştiren ve 2020 Avrupa Film Ödülleri’nde Yenilikçi Anlatım Ödülü’ne layık görülen belgesel, iki yüze yakın kadın yönetmene ait filmlerden alınan binlerce sahneyi bir araya getiriyor. Tilda Swinton, Jane Fonda, Adjoa Andoh, Sharmila Tagore, Kerry Fox, Thandie Newton ve Debra Winger’ın anlatıcı olarak yer aldığı Women Make Film, aynı zamanda film çekmenin 40 altın kuralını mercek altına alıyor.

Woman Make Film

Sinema tarihi boyunca sıklıkla görmezden gelinmiş yüzlerce kadın sinemacının yapımlarını keşfetmek için kapsayıcı bir arşiv sunan belgesel, beş ayrı bölümde izleyiciyle buluşuyor. Bir bütün olarak değerlendirildiğinde uzun bir yolculuğu andıran bölümler kadın sinemacıların kendi dillerini nasıl oluşturduklarından beden, cinsellik, din ve politika gibi kavramlar karşısındaki duruşlarına, tür filmlerine getirdikleri yaklaşımlardan müzik-dans kullanımlarına kadar pek çok konuya ışık tutuyor.

Sinemayla ilgilenen herkes için cinsiyetçilikten uzak, zihin açıcı ve öğretici bir deneyim sunan bu çalışma, 15 Mart – 12 Nisan tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle gösterimde olacak.

kundurama.beykozkundura.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.