Şu An Okunan
8. FilmAmed Belgesel Film Festivali

8. FilmAmed Belgesel Film Festivali

Boşlukta

27 Eylül – 1 Ekim

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği’nin (OSAD) düzenlediği FilmAmed Film Festivali üç yıl aranın ardından sekizinci kez kapılarını açtı. Kısa ve uzun metraj belgesel olmak üzere toplamda 31 filmi programına dâhil eden festival Amed Şehir Tiyatrosu, Zarok Ma, Bezgin Bekir ve Dicle Kültür Sanat Derneği salonlarında gerçekleştiriliyor. Gösterimlerin ücretsiz olduğu festivale bir dizi yan etkinlik eşlik ediyor.

Anaakım film festivallerinde görmezden gelinen, herhangi bir nedenle sansürlenen, gösterim olanağı bulamayan, herhangi bir etnik, dinsel, cinsel, kültürel kimliğe saldırı ve hakaret içermeyen bütün belgesel filmlere kapısı açık olan FilmAmed, programında toplumsal sorunları ele alan, analiz eden, görünür kılan, duyarlılık ve farkındalık yaratan belgesellere ağırlık veriyor. Açılışında Sarkew Mesgarî’nin Anadil (Zimanê Dayikê, 2022) filmini seyirciyle buluşturan festivalde İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel ödülüne layık bulunan Somnur Vardar imzalı Boşlukta (2022) başta olmak üzere son dönemin dikkat çeken belgesellerinden bir seçki sunuluyor. Maden sahasına dönüştürülmek istenen Akbelen Ormanı’nı savunan köylülerin mücadelesini anlatan Mervan Serhat Sarışın imzalı Zeytinliğin Ardı (2022), Almanya’da sürgün hayatı yaşayan aktivist, yazar Aslı Erdoğan’ın hikâyesini konu alan Adar Bozbay imzalı Bitmemiş Cümleler (2022), İmre Azem’in deprem felaketinden en çok etkilenen illerden Hatay’da insanlarla yaptığı görüşmelerden oluşan belgeseli Hatay: 17-24 Nisan 2023, Kawa Nemir’in ‘Ulysses’i anadili Kürtçeye çevirirken Joyce, Anne Frank, Puccini ve Shakespeare’i ‘bir araya’ getirme mücadelesini takip eden Aylin Kuryel ve Fırat Yücel imzalı Ulysses Çevirmek (Translating Ulysses) gibi yapımların öne çıktığı programda Tariq Tofiq Qadir imzalı 13 Mayıs (13ê Gulanê, 2021), Rebwar Mahmoud Pour imzalı Kadının Gözünden Dağlar (Çiya, bi nêrîna jinan, 2022), Yalçın Çiftçi imzalı Başımdaki Dünya (Cîhana di serê min de, 2022) ve Sahim Omar Kalifa imzalı Irak’ın Saklı Güzelliği (Bêdawiya nepen a Iraqê) gibi filmleri bir araya getiriyor.

Anka

Programında toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmeye özen gösteren FilmAmed, bu yılki edisyonunda kadın yönetmenlerin elinden çıkan 13 filme yer veriyor. Çağla Gillis imzalı Ben, Annem ve Toz (Ez, dayika min û toz, 2022), Derya Deniz imzalı Hêza (2022), Dilan Engin imzalı Eve Dönüş (Vegera li Malê, 2022) ve Helin Çelik imzalı Anka (Anqa) festival kapsamında görülebilecek filmlerden bazıları.

Kapanışını Rêber Dosky’nin Sıddık ve Panter (Sidiq û Panter, 2019) filmiyle yapacak festivalde belgesel sinemada üretim olanakları ve problemlerinin konuşulacağı bir forum ile “Belgesel Sinemada Etik” başlıklı bir de panel düzenlenecek. 8. FilmAmed Belgesel Film Festivali’ne dair detaylı bilgiye Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği’nin internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

filmamed.ortadogusinema.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.