Şu An Okunan
8. Pembe Hayat KuirFest

8. Pembe Hayat KuirFest

24-27 Ocak / İstanbul 

Açılışını 24 Ocak akşamı Sevgiler, Scott (Love, Scott, 2018) adlı belgeselle yapacak olan Pembe Hayat KuirFest, 25-27 Ocak tarihleri arasında Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’de izleyiciyle buluşacak. Festivalin sevilen bölümlerinden ‘Gökkuşağının Altında’da, dünya festivallerinden pek çok film yer alıyor. Tekstil işçisi olarak çalışan bir grup gence odaklanan Elektrik Beden (Corpo Elétrico, 2017), Brezilya’da son dönemde yükselişe geçen kuir sinemanın dikkat çeken örneklerinden. Yine kuir sinema estetiğiyle öne çıkan, belgeseli kurmacayla harmanlayan sanat kolektifi Soda Jerk imzalı Madi Nullius (Terror Nullius, 2018) ise hikâyesi Mad Max 2: The Road Warrior (1981) filminin setinde geçen sıradışı bir yapım. ‘Gökkuşağının Altında’ bölümünde gösterilecek diğer filmler, geçen yıl Berlin Film Festivali’nin Generations bölümünde Teddy Yeni Yetenekler En İyi İlk Film Ödülü’nün sahibi olan büyüme hikâyesi Minyatür (Retablo, 2017) ve aralarındaki politik karşıtlıklara rağmen birbirlerine âşık olan iki kadına odaklanan, prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmış olan Rafiki (2018).

Festivalin Kuir Belgeseller bölümünde performans sanatçısı ve aktivist Liad Hussein Kantorowicz’in BDSM’yi bir tür demokrasi alegorisi olarak ele aldığı Burada Demokrasi Yok (No Democracy Here, 2017), feminizm, kuir sinema ve deneysel sinemayı bir araya getiren Dayks, Kamera, Ekşın! (Dykes, Camera, Action!, 2018), trans yönetmen Jason Barker’ın otobiyografik öğeler taşıyan ilk uzun metrajı Kainatla Münasebet (A Deal with the Universe, 2018) ve Vincent Guillot adlı bir aktivistin kendini interseks olarak tanımlamaya başladıktan sonra çıktığı yolculuğa odaklanan İnterseks (Entre Deux Sexes, 2017) dikkat çekiyor. Bu bölüm kapsamında ayrıca yönetmen ve yapımcısının film gösterimleri sonrası soru-cevap etkinliklerine ve 26 Ocak’taki “Çocuksuzluğa Dair” forumuna katılacağı Lunàdigas veya Çocuksuz Kadınlara Dair (Lunàdigas – or Concerning Childfree Women, 2016) ve Berlin Film Festivali’nde En İyi Belgesel dalında Teddy ödülü kazanan, siyah trans performansçı ve aktivist Linn da Quebrada’ya odaklanan Zırıl Lubunya (Bixa Travesty, 2018) da izleyiciyle buluşacak.

Kuirfest’in LGBTİ anlatıları açısından özel bir yere sahip internet dizilerine yer verdiği ‘Kuir Diziler’ bölümünde, bir lezbiyenin flört maceralarına odaklanan Karışık Mesajlar (Mixed Messages, 2017) izlenebilecek. Festivalin kÜLT bölümündeyse siyah, gey, HIV+lerin hikâyelerini ilk ağızdan aktaran performatif belgesel Çözülen Diller (Tongues Untied, 1989), otuzuncu yılı vesilesiyle izleyiciyle buluşacak. Bölüm kapsamında gösterilecek bir başka kült film de HIV+ konusundaki yaklaşımıyla öne çıkan Eküriler (Buddies, 1985).

Türkiye’den kuir sinema örneklerinin yer aldığı ‘Ğ’ bölümündeyse bu yıl Atıf Yılmaz imzalı Gece, Melek ve Bizim Çocuklar’ın (1994) özel bir gösterimi gerçekleşecek. Filmin 26 Ocak’taki gösteriminin ardından Fransız Kültür Merkezi’nde filmin senaristi Yıldırım Türker, başrol oyuncularından Deniz Türkali ve Çekil(e)meyen Sahneler (2018) filminin yönetmeni Metin Akdemir’in katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin ‘Kısa Seçkileri’ bölümünde, her sene olduğu gibi çeşitli işbirlikleri sonucu hazırlanan seçkiler izleyiciyle buluşacak. Fringe! Queer Arts Festival tarafından hazırlanan ‘Fringe! Kısa Seçkisi: Kader Diyemezsin Sen Kendin Ettin’, Mix Copenhagen LGBT Film Festivali’nin KuirFest için hazırladığı ‘Mix Copenhagen Kuzey Işıkları’, Wotever DIY Film Festivali’nin kurucusu Theresa Heath’in hazırladığı ‘İşte Böyle Güzeliz! Engel(siz)lilik Kesişiminden Kısalar’ bu seçkilerden bazıları. ‘Türkiye’den Kısalar’ bölümündeyse Sinan Göknur’un Rüya, Umut Erdem’in Bir Bisiklet Hikâyesi, Gizem Aksu’nun Hisler Arşivi: Radikal Şefkat, Demhat Aksoy’un Oda Ex, Bahar Kılıç Adilçe ve Hulusi Nusih Tütüncü’nün Başka Mevzu gibi kısaları izleyiciyle buluşacak.

pembehayatkuirfest.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.