Şu An Okunan
9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali

9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali

Sayoko Kinoshita

18-24 Ekim 

Canlandıranlar Derneği’nin Peak, Fransız Kültür Merkezi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye Konferans Tercümanları Derneği, Bigumigu ve ABCOO desteğiyle düzenlediği 9. Uluslararası Canlandıranlar Film Festivali 18-24 Ekim tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor. Yaratıcı ekibinde Berat İlk, Vincent Bouvard, Efe Efeoğlu, Ferhat Akbaba, Eda Çağıl Çağlarırmak ve Berna Gençalp’in yer aldığı festival kapsamında bu yıl iki yüze yakın kısa animasyon film gösterilecek, ayrıca çok sayıda atölye ve sohbet düzenlenecek. Gösterim ve etkinliklerin bir kısmı Fransız Kültür Merkezi ve Tophane-i Amire gibi mekânlarda gerçekleştirilirken bir kısmı da çevrimiçi olarak takip edilebilecek.


Advertisement

Bağımsız animasyon sinemasına ve animasyonun yeni mecralardaki yükselişine odaklanan festivalin bu yılki onur konuğu, animasyon dünyasının önemli isimlerinden Sayoko Kinoshita. Kinoshita’nın 1970’li yıllardan 2000’lere eşi Renzo’yla birlikte yaptığı animasyonlardan bir seçki, ‘Filmleriyle Sayoko’ başlıklı retrospektifte izlenebilecek. Usta sanatçının küratörlüğünü üstlendiği ‘Hiroshima Seçkisi’ ise Hiroshima Festivali’nde yer almış, Kinoshita’nın ilham verici bulduğu, farklı tekniklerle üretilmiş filmlerden oluşuyor. Öte yandan küratörlüğünü Lea Zagury’nin yaptığı ‘Brezilya Seçkisi’ seçkisi de, güncel Brezilya animasyonlarından bir derleme sunacak.

Canlandıranlar Film Festivali’nin geçen yıldan beri uluslararası nitelik taşıyan yarışmasında bu yıl da En İyi Film, En İyi Türk Filmi, En İyi İlk Film, En İyi Öğrenci Filmi ödülleri verilecek. Festivalin onur konuğu Sayoko Kinoshita’nın yanı sıra Anima Mundi Festivali’nin kurucularından animasyon sanatçısı Lea Zagury’nin ve Anima İstanbul ile Anima Okul’un kurucularından, Kötü Kedi Şerafettin (2016) filminin yönetmenlerinden Mehmet Kurtuluş’un yer aldığı jürinin belirleyeceği ödüller, Tophane-i Amire’de düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

Canlandıranlar programıyla ilgili ayrıntılar, gösterilecek filmlerin künye bilgileri, fiziksel ve çevrimiçi gösterim koşulları için festivalin web sitesine başvurulabilir.

canlandiranlar.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.