Şu An Okunan
Almanya’dan Yepyeni Filmler

Almanya’dan Yepyeni Filmler

26 Kasım – 6 Aralık

İstanbul Modern Sinema ile Goethe-Institut İstanbul’un ortaklaşa düzenlediği, güncel Alman sineması örneklerini seyirciyle buluşturan ‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’ seçkisi, bu sene on ikinci yaşını kutluyor. 26 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında pandemi sebebiyle çevrimiçi gerçekleşecek ‘Kayıp Masallar’ başlıklı program, tümü ülkemizde ilk defa gösterilecek yedi filmi bir araya getiriyor. Fantastik hikâyelerden şehir efsanelerine uzanan seçkideki bazı filmlere masalsı bir tonun, bazılarına ise tarihi ya da toplumsal meseleleri sorgulama hâlinin hâkim olduğunu söylemek mümkün.

Seçkinin öne çıkan filmlerinden biri, politik estetiğiyle çağdaş Alman tiyatrosunda ve sinemasında kendine önemli bir yer edinmiş yönetmen Christoph Schlingensief’in hayatını arşiv görüntüleri eşliğinde ele alan Bettina Böhler imzalı Sessizliği Yırtan Çığlık (Schlingensief: In das Schweigen Hineinschreien) belgeseli. 2010 yılında ölen Schlingensief’in Tilda Swinton, Udo Kier gibi oyuncuların doğaçlama performanslar sergiledikleri 1986 yapımı Egomani’si (Egomania: Insel ohne Hoffnung) de seçki kapsamında izlenebilecek.

‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’ programında öne çıkan diğer filmler arasında, ilginç efekt ve dijital hile kullanımlarıyla her yaştan izleyicinin ilgisini çekecek bir masal anlatıcılığına soyunan Eva Cools imzalı Cleo ve Johannes Naber’in yönettiği, sırtını durum komedisine yaslayan, güç ve iktidar uğruna gerçeklerin nasıl göz ardı edilebildiğini ele alan kara komedi türündeki Kod Adı Curveball (Curveball) sayılabilir.

Programın tamamına www.istanbulmodern.org üzerinden ulaşılabilir.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.