Şu An Okunan
Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım!: Yayılımlar

Pera Film’den Dünya AIDS Günü Programı: Buradayım!: Yayılımlar

1-22 Aralık

Pera Film, her yıl Dünya AIDS Günü kapsamında gösterime sunduğu ‘Buradayım!’ adındaki film programında bu sene, Visual AIDS’in ‘Yayılımlar’ seçkisine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın farklı bölgelerinden HIV ile yaşayan insanların gerçek hikâyelerine odaklanan videolar, pandemiden de hareketle, COVID-19 ile AIDS’in ortak yanlarını, farklılıklarını ve sergiledikleri eşitsiz dağılımı gözler önüne seriyor.

1 Aralık Dünya AIDS Günü ile birlikte erişime açılacak videolar, altı farklı sanatçı tarafından hazırlandı. Jorge Bordello, Gevi Dimitrakopoulou, Las Indetectables, Lucía Egaña Rojas, Charan Singh ve George Stanley Nsamba’nın eserleri, dünyanın çeşitli ülkelerinden kültür sanat kurumlarının da destekleriyle gerçekleşecek gösterimlerde izleyiciyle buluşacak. Yayılımlar programında yer alan filmler şöyle: Tlaxcala kentinde HIV ile yaşayan dört erkeğin maruz kaldığı olumsuzlukları gözlemleyen Sağlık Bakanlığı (Ministry of Health), Atina’da linç edilerek öldürülen tanınmış kuir ve AIDS aktivisti Zak Kostopoulos’un portresini sunan Bu Doğru, Zak, Yaşamı ve Sonrası (This is Right; Zak, Life and After), Sömürgeci sağlık paradigmaları ile hayatını HIV ile sürdüren insanların maruz kaldığı toplumsal damga arasındaki ilişkiyi irdeleyen Kendime Dikkat Ediyorum (Me Cuido), yazar Lina Meruane’nin “kadınlarda görünmezlik sendromu” olarak adlandırdığı durumu, bu salgına ilişkin diyaloglarda yer alamaması üzerinden aktaran Kadınlarda Görünmezlik Sendromu (Female Disapperance Syndrome), bir ‘risk grubu’na indirgenen ve yanlış kalıplara sokulan LGBTİ+ bireylerin hayatlarından kesitler sunan Adına Aşk Dediler Ama Gerçekten Aşk Mıydı? (They Called It Love, But Was It Love?) ve HIV ile doğan gençlerin yaşamları hakkında bir film yapma deneyimini merkezine alan Amaç Bulmak (Finding Purpose).

Seçki, Güney Amerika’da HIV ile yaşayan kadınların görünürlük mücadelesini, Hindistan’daki etkisiz Batılı halk sağlığı kampanyalarını, Uganda’daki gençlerin karşı karşıya kaldığı toplumsal damga ve ifşalar gibi konuları geniş bir yelpazede görme imkânı sunuyor.

Programda yer alan yapımlar Pera Müzesi’nin web sitesi üzerinden izlenebiliyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.