Şu An Okunan
Altyazı Yeni Yüzüyle Bayilerde!

Altyazı Yeni Yüzüyle Bayilerde!

12. yaşına basan Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Şubat ayında okurlarının karşısına yepyeni bir çehreyle çıkıyor. 125. sayısında gerek içerik gerekse tasarım anlamında baştan aşağı değişen dergide kapsamlı inceleme yazıları, yönetmen portreleri ve film eleştirilerinin yanı sıra Matine, Seyir Defteri, ÖteBeri, Ayın Kısası ve Bir An gibi yepyeni bölümler var. Altyazı’nın yenilenen internet sitesinden ise sinema dünyası ile ilgili güncel bilgileri anbean takip etmek mümkün.

LEOS CARAX ve HOLY MOTORS
Yeni Altyazı’nın ilk kapağında, Leos Carax’ın Şubat ayında !f İstanbul’da gösterilecek olan yeni filmi Kutsal Motorlar (Holy Motors) yer alıyor. Altyazı’da ayrıca, sinemanın dünü, bugünü ve yarınına dair çok şey söyleyen bu cüretkâr film vesilesiyle Leos Carax’ın kısa ama etkileyici filmografisi de ayrıntılı olarak inceleniyor.

ZİNCİRSİZ
Yeni filmi Zincirsiz’de (Django Unchained) Quentin Tarantino, kendine özgü yorumuyla spagetti western türüne el atıyor. Tarantino’nun bu yeni oyuncağına, filmin bol göndermeli yapısına ve ırkçılık bağlamında etrafında kopan tartışmalara yakından bakıyoruz.

LİSTELERLE 2012
Altyazı’nın gelenekselleşen ‘Vizyon Değerlendirme’ dosyasında bu yıl da Türkiye’nin önde gelen eleştirmenlerinin 2012’ye dair ‘İlk 10’ listeleri, Altyazı okurlarının seçimleri ve ülkemizde vizyona girmese de gözden kaçmaması gereken yapımların dökümü yer alıyor.

!F İSTANBUL
Altyazı, bu yıl son derece iddialı bir programla çıkagelen !f İstanbul’un programında dikkat çeken filmleri değerlendiriyor. Derginin Miguel Gomes ve Peter Strickland söyleşilerini de içeren !f İstanbul dosyasında ayrıca, festivalde Altyazı’nın sunacağı Chris Marker imzalı Güneşsiz (Sans Soleil) üzerine bir inceleme yazısı da bulunuyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Lincoln: Spielberg’den Tarih Dersleri
Tepelerin Ardında (Dupa dealuri): Birbirinden Koparılmanın Hikâyesi
Celal ile Ceren: Şahan Gökbakar’dan amatör sosyoloji
Kanunsuzlar (Lawless): Kanunsuz ve Renkli
Pürüzsüz Sinemaya Karşı: Mike Figgis ile söyleşi
Mahremden Kamusala: Can Candan ile LGBT belgeseli Benim Çocuğum üzerine
Ayın Kısası: Serhat Karaaslan’dan Musa

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.