Şu An Okunan
Altyazı’nın Mart Sayısı Bayilerde!

Altyazı’nın Mart Sayısı Bayilerde!

BIRDMAN ve SİNEMADA UZUN PLAN
Altyazı Aylık Sinema Dergisi Mart sayısında, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil dört dalda Oscar ödülü kazanan Alejandro González Iñárritu imzalı Birdman’i kapağına taşıyor. Broadway’de sahneleyeceği oyuna hazırlanan eski bir Hollywood yıldızının trajikomik öyküsünü anlatan film upuzun tek bir planda çekilmiş izlenimi veriyor. Filmin bu biçimsel özelliğinden yola çıkarak sinemada uzun plan kullanımının tarihine ve ne gibi anlamlar ürettiğine bakan inceleme yazısı bu ay Altyazı’da okunabilir.

HER ŞEYİN TEORİSİ
Genç oyuncu Eddie Redmayne’e En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülü kazandıran Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything), 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından Stephen Hawking’in yaşam öyküsünü ve eşiyle ilişkisini konu edinen bir dram. Teldeki Adam (Man on Wire) ile En İyi Belgesel Oscar’ını kazanan James Marsh’ın yönettiği filmle ilgili değerlendirme yazısı bu ay Altyazı’da.

SÖYLEŞİLER: GUY MADDIN & PEDRO COSTA
Son filmi Yasaklı Oda (The Forbidden Room) ile !f İstanbul’a konuk olan usta yönetmen Guy Maddin ile sinema tarihine hapsolmuş kayıp filmler üzerine gerçekleştirilen söyleşi bu ay Altyazı’da okunabilir. Dergide ayrıca son filmi At Parası’nda (Cavalo Dinheiro) göçmenlerin korku ve hayallerini perdeye taşıyan Portekizli yönetmen Pedro Costa ile yapılan söyleşi de yer alıyor.

KESİK’İN AÇTIĞI YERDEN
Türkiye sinemasının Ermeni Soykırımı konusundaki sessizlik yeminini bozan Fatih Akın imzalı Kesik, soykırımın sinemada temsil edilebilirliği meselesini yeniden gündeme getirdi. Umut Tümay Arslan’ın bu ay Altyazı’da yer alan incelemesi Kesik’ten ve film üzerine yazılanlardan yola çıkarak sinemada soykırımın ele alınış biçimleri üzerine kafa yoruyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Aşk Başkadır (Love is Strange): Evlenip evsiz kalan bir eşcinsel çiftin öyküsü
Narın Rengi (Sayat Nova): Sergey Parajanov’dan görsel bir şiir
Enigma (The Imitation Game): Kanlı canlı biyografi
Pasolini: Abel Ferrara’dan Pasolini’nin son günü üzerine
Yaban (Wild): Yoldan çıkamamaya dair
Keskin Nişancı (American Sniper): Militarizmin kara ironisi
Hayatın Kendisi (Life Itself): Bir Roger Ebert hatıratı
Jupiter Yükseliyor (Jupiter Ascending): Wachowskilerden gürültülü bir gösteri
Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey): Sado-mazoşist bir muhafazakârlık
Oyuncu (Actress): Belgesel sinema üzerine bir performans
Basit Sorular: Yekta Kopan’ın bu ayki soruları Enigma filmine
Ayın Kısası: Burak Çevik’ten 8 Haziran
Bir An: Ahmet Büke’den Ömer Kavur’un Gece Yolculuğu

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.