Şu An Okunan
Gotik: Sinemanın Karanlık Yüreği

Gotik: Sinemanın Karanlık Yüreği

Gösterim Tarihleri: 26 Şubat-5 Mart
Mekân: İstanbul Modern Sinema

İstanbul Modern Sinema bu ay, gotik türünün sinemadaki klasik tezahürlerinden oluşan bir gösterim programına ev sahipliği yapıyor. Kökenleri 18. yüzyıl sonu ve 19. yüzyıl başı İngiliz romanına uzanan gotik türü karanlık sokakları, tekinsiz ormanları, ücra köşeleri mesken edinmiş, toplumun kenara itilmiş ‘öteki’lerini ele alır. Bildiğimiz güvenli dünyaların ötesine, doğaüstü diyarlara ve metafiziğin açıklanamayan boyutlarına uzanarak, kendini doğanın hâkimi sanan aydınlanmacı aklın sınırlarına yöneltilmiş en şiirsel, en ürkütücü ve en içe işleyen eleştirisini ortaya koymuştur gotik edebiyat. İstanbul Modern Sinema, gotiğin sinemadaki yolculuğunun kültleşmiş örneklerinden oluşan bir seçkiyle izleyicileri karanlığın yüreğine davet ediyor.

Gösterimler kapsamında izleyiciler, 1945 yapımı korku klasiği Ölüm Gecesi‘ni (Dead of Night) ve İngiliz korku sinemasının kült filmlerinden Gizemli Ada’yı (Wicker Man, 1973) perdede izleme şansı yakalayacak. Programda öne çıkan bir diğer film, beyazperdeye her daim güzelliğiyle yansıyan Venedik’i bu kez dar geçitleri, karanlık sokakları ve labirentli yapısıyla bir çiftin travmasını dışa vuran psikolojik bir gerilim mekânına dönüştüren Nicolas Roeg imzalı Karanlığın Gölgesi (Don’t Look Now, 1973). Hitchcock’un Kuşlar (The Birds, 1963) ve Rebecca (1940) gibi filmlerine ilham veren öykülerin yazarı kadın romancı Daphne du Maurier’in aynı adlı öyküsünden uyarlanan film, gotik sinemanın hiç eskimeyen klasiklerinden.

Vizyona girdiği yıl sekiz dalda Oscar’a aday gösterilen Fil Adam (The Elephant Man, 1980), izlememiş olanların kaçırmaması gereken bir kült. David Lynch imzalı film, deforme olmuş ürkütücü bedeninin ardında hassas bir yürek taşıyan Merrick’in öyküsünü perdeye taşıyor. Gotik türünün ‘insan doğası’na dokunan romantizminin klasik bir örneği.

Ayrıntılı bilgi için: www.istanbulmodern.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.