Şu An Okunan
Ankara Engelsiz Filmler Festivali 11 Haziran’da Başlıyor

Ankara Engelsiz Filmler Festivali 11 Haziran’da Başlıyor

Ankara Engelsiz Filmler Festivali, “Bir Arada Film İzlemek Mümkün” sloganıyla 11-16 Haziran tarihlerinde Cer Modern ve Cinemaximum Armada Sinemaları’nda olacak.

Gerekli koşulların sağlanmaması nedeniyle sinemaya gidemeyen, film festivallerine katılamayan engelli seyircilerin önündeki engeller, Ankara Engelsiz Filmler Festivali’yle kalkıyor.

Festival, görselliğe ve işitselliğe dayalı bir sanat dalı olan sinemada bile, gerekli düzenlemeler yapıldığında göremeyen veya işitemeyen seyircilerin diğer seyircilerle aynı seyir zevkini alabileceğini ortaya koymayı, görme ve işitme engellilerin toplumsal yaşama daha eşit katılımına katkı sağlamayı amaçlıyor.

Engelli seyircilerin, engelsizlerle birlikte programdaki tüm filmleri izleyebilecekleri, söyleşi ve atölyelere katılabilecekleri Ankara Engelsiz Filmler Festivali 11-16 Haziran 2013 tarihleri arasında kapılarını tüm sinemaseverlere açacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde Puruli Kültür Sanat tarafından gerçekleştirilecek olan Ankara Engelsiz Filmler Festivali, 11 Haziran Salı akşamı Cer Modern’deki Açılış Töreni ile başlayacak. Festival’in açılış filmi, Rezan Yeşilbaş’ın 65. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülünü alan Sessiz (Be Deng, 2012) adlı kısa filmi olacak.

Tüm Filmler Sesli betimleme, Ayrıntılı Altyazı ve İşaret Dili Eşliğinde
Festival’deki tüm filmler sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı altyazı eşliğinde gösterilecek. Engeli olmayan seyirciler ise Festival stantlarından edinecekleri kulaklıklarla filmleri orijinal seslerinden takip edebilecekler. Festival’de yönetmen ve film ekipleriyle yapılan söyleşiler de işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştirilecek.

Festival filmlerinin sesli betimleme, işaret dili çevirisi ve uygulaması ile ayrıntılı altyazıları, Türkiye’de ilk defa bu hizmeti başlatan Sesli Betimleme Derneği tarafından yapılıyor.

Sesli betimleme, bir filmdeki diyaloglar haricindeki, olayın geçtiği mekân, zaman, karakterler, sessiz gelişen olaylar ve dikkat çeken görsel öğelerin betimlenerek bir dış ses tarafından anlatılmasıdır. Sesli betimleme ile filmdeki nesneler ve olaylar sözcüklerle görünür kılınır, böylece görmeyen bir kişinin o an filmde ne olduğunu anlaması sağlanır.

İşaret dili ve ayrıntılı altyazı ise filmin sesini duyamayan seyircilere özel geliştirilmiş bir tekniktir. Filmin sağ alt köşesinde bir işaret dili çevirmeni filmdeki diyalog ve seslerin işaret dili tercümesini yapar, eş zamanlı olarak bu diyalog ve sesler ayrıntılı altyazı ile seyirciye sunulur. Böylece filmdeki ses ve diyalogları işitemeyen seyircilerin filmi takip edebilmesi sağlanır.

Türkiye’de İlk Kez “Engelsiz Film Yarışması”
Ankara Engelsiz Filmler Festivali Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bir etkinliğe de imza atıyor. Son dönem Türkiye sinemasının en iyi örneklerinin “Seyirci Özel Ödülü”, “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Senaryo” ödülleri için yarışacağı Engelsiz Yarışma, engelli seyircilere bir film festivalinde yarışma takip etmenin heyecanını tattıracak. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok film festivalinden ödüllerle dönmüş filmlerin yer aldığı Engelsiz Yarışma sayesinde engelli seyirciler güncel Türkiye sinemasını takip etme fırsatı yakalayacak, yarışmada yer alan filmleri oylayarak Seyirci Özel Ödülü’nü belirleyecek, gösterimler sonrası gerçekleşecek söyleşilerle filmlerin yönetmen, oyuncu ve film ekipleriyle tanışma fırsatı bulacaklar. Jüri tarafından değerlendirilen filmlerin En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini alacağı Engelsiz Yarışma, Halkbank’ın sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Festival Programında Neler Var?
Ankara Engelsiz Filmler Festivali Türkiye ve dünya sinemasının geçtiğimiz senelerdeki en başarılı filmlerinden oluşan zengin bir seçkiyi seyirci ile buluşturuyor.

Engellilik hakkında farkındalık yaratan filmlerin yer aldığı ‘Engel Tanımayan Filmler’, geçtiğimiz üç senenin en çok ses getiren ödüllü filmlerinin yer aldığı ‘Dünyadan’, son dönem Türkiye sinemasının en iyi filmlerinden ikisini içeren ‘Türkiye Sineması, genç yönetmenlerin çektiği kısa filmlerden oluşan ‘Uzun Lafın Kısası’ ve küçük festival seyircileri için özel olarak hazırlanan ‘Çocuklar İçin’ bölümleri, Festival programını oluşturan bölümler.

Çocuklara Canlandırma Atölyesi
Festival kapsamında çocuklara yönelik bir etkinlik de gerçekleştirilecek. Cer Modern Çocuk Atölyesi’nde gerçekleşecek Canlandırma Atölyesi’nde 9-12 yaş grubundan 8 işitme engelli çocuk, animasyon (canlandırma) sanatı ile tanışacak. Etkinlik sınırlı sayıda katılımcı için uygun ve ücretsiz olacak. Başvuru ve ayrıntılı bilgi için [email protected]adresine mail atabilirsiniz.

Festival Mekânları
Festival gösterimlerine Cer Modern ile Cinemaximum Armada Sinemaları  ev sahipliği yapıyor. Tüm etkinlikler ve film gösterimleri ücretsiz olacak.

Program ve etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgiye Festival’in web sitesinden ulaşabilir, Facebook ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.