Şu An Okunan
Ansızın Bir Yabancı Belirir

Ansızın Bir Yabancı Belirir

24 Eylül-10 Kasım / Pera Müzesi

14 Eylül’de başlayan 16. İstanbul Bienali kapsamında Pera Müzesi, bienalin bu yılki teması olan ‘Yedinci Kıta’dan hareketle ‘Ansızın Bir Yabancı Belirir’ başlıklı film seçkisine ev sahipliği yapıyor. ‘Ansızın Bir Yabancı Belirir’, bireyin dünyaya yabancılaşması ve insan ile doğa arasındaki ilişki üzerine kafa yoran yapımlardan oluşuyor.

Seçkide öne çıkan filmler arasında, insanların maymunlar tarafından köleleştirildiği bir gelecekte geçen bilimkurgu klasiği Maymunlar Cehennemi (Planet of the Apes, 1968), Coen Kardeşler’in Homeros’un Odysseia’sından esinle yazdıkları Nerdesin Be Birader? (O Brother, Where Art Thou?, 2000) ve Japon usta Hayao Miyazaki’nin başyapıtlarından Prenses Mononoke (Mononoke-hime, 1997) sayılabilir.

Sinema tarihinin ilk uzun metrajlı antropolojik belgeseli kabul edilen Kuzeyli Nanook (Nanook of the North, 1922), 20. yüzyılın en özgün sanatçılarından Joseph Beuys’un yaşamını konu alan Andres Veiel imzalı belgesel Beuys (2017) ve Jean Painlevé’nin sürrealist sinema tarihinde önemli yer tutan kısa filmlerinden oluşan ‘Bilimin Sesleri’ (Science is Fiction) seçkisi de ‘Ansızın Bir Yabancı Belirir’ kapsamında izlenebilecek. Türkiye’den de Emre Yeksan’ın ikinci uzun metrajı Yuva’nın (2018) yer aldığı seçkideki tüm gösterimler ücretsiz.

www.peramuzesi.org.tr

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.