Şu An Okunan
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nden ‘Açık Havada Sinema’

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nden ‘Açık Havada Sinema’

The Father

17-25 Temmuz / Ayvalık

2018 yılından bu yana Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, bu yıl festival öncesinde özel bir seçkiyle seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl üçüncüsü düzenlenmesi planlanan ancak pandemi dolayısıyla gerçekleştirilemeyen festival, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’yle birlikte İstanbul Kültür Sanat Vakfı’yla (İKSV) işbirliği yaparak programından bazı filmleri İKSV’nin dijital platformu filmonline.iksv.org üzerinden çevrimiçi olarak izleyiciyle buluşturmuştu. Bu yıl yine Ekim ayında düzenlenmesi beklenen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali son olarak yılın öne çıkan yapımlarından bir seçkiyi içeren ‘Açık Hava Sineması’ başlıklı bir ön program hazırladığını duyurdu. Gösterimler 17-25 Temmuz tarihleri arasında Ayvalık Nüfus Müdürlüğü bahçesinde her akşam saat 21.00’de başlayacak. Biletler ise bugün itibariyle Biletix üzerinden satışta.

BAFTA Ödülleri, Nomadland, Oscar Adayları
Nomadland

‘Açık Hava Sineması’ programında dokuz yapım bulunuyor. Chloé Zhao’nun Oscar’da tarihî bir başarı elde ettiği Frances McDormand’lı filmi Nomadland, Christian Petzold’ün geçtiğimiz yıl Berlinale’de Gümüş Ayı ve FIPRESCI ödüllerini kucakladığı filmi Undine, En İyi Uluslararası Film dalında Oscar adaylığı alan ilk Tunus filmi olan Kaouther Ben Hania imzalı Derisini Satan Adam (The Man Who Sold His Skin), Chloé Mazlo’nun Lübnan’da 1975’te patlak veren iç savaşın yıkıcı etkisini büyükannesinden aldığı ilhamla beyazperdeye aktardığı filmi Lübnan Semaları (Sous le ciel d’Alice), Florian Zeller’ın Broadway ve West End gibi önemli tiyatrolarda sahnelenen bir oyunundan filme uyarladığı Anthony Hopkins ve Olivia Colman’lı filmi Baba (The Father), Ercan Kesal’ın otobiyografik kitabından uyarladığı ilk uzun metrajı Nasipse Adayız, Malgorzata Szumowska’nın Zhenia adlı bir masörün hikâyesini göçmenlikten yalnızlığa birçok alt başlıkta anlattığı filmi Bir Daha Asla Kar Yağmayacak (Sniegu juz nigdy nie bedzie), Thomas Vinterberg ve Mads Mikkelsen’i buluşturmasının yanı sıra En İyi Uluslararası Film Oscar’ını da kazanan Körkütük (Druk) ve Koreli bir ailenin Arkansas’ta yeni bir yaşam kurma mücadelesine ışık tutan Lee Isaac Chung imzalı Minari program kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Nasipse Adayız

Etkinlik programında yer alan filmlerin gösterim takvimi şu şekilde:

  • Nomadland – 17 Temmuz Cumartesi
  • Undine – 18 Temmuz Pazar
  • Derisini Satan Adam – 19 Temmuz Pazartesi
  • Lübnan Semaları – 20 Temmuz Salı
  • Baba – 21 Temmuz Çarşamba
  • Nasipse Adayız – 22 Temmuz Perşembe
  • Bir Daha Asla Kar Yağmayacak – 23 Temmuz Cuma
  • Körkütük – 24 Temmuz Cumartesi
  • Minari – 25 Temmuz Pazar

22 Temmuz’daki Nasipse Adayız gösteriminin Ercan Kesal ve Nazan Kesal’ın katılımıyla gerçekleştirileceği programla ilgili gelişmeleri Başka Sinema’nın internet sitesi üzerinden takip etmek mümkün.

baskasinema.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.