Şu An Okunan
Başka Sinema Ayvalık Film Festivali Bu Hafta Sonu Başlıyor

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali Bu Hafta Sonu Başlıyor

 Kariyo & Ababay Vakfı ana sponsorluğunda 4-9 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Başka Sinema Ayvalık Film Festivali için geri sayım başladıFestival biletleri Biletix üzerinden satışta.

58 filmlik festival programında yer alan başlıca 6 seçki şöyle: ‘Ne İçeride Ne Dışarıda’, ‘Babaların Günahı’, ‘Ortak Gelecek’, ‘Yeni Sinefiller: Yeni Mecralar, Yeni Seyirciler’, ’60’ların Düşleri Buhar mı Oldu?’ ve ‘Çocuklar İçin Sinema’.


Advertisement

‘Babaların Günahı’ adlı Türkiye sineması seçkisi son dönemin öne çıkan uzun metrajlı yapımlarından Kız Kardeşler, Nuh Tepesi, Kraliçe Lear, GörülmüştürAden, Uzun Zaman Önce ve Küçük Şeyler’in yanı sıra, Türkiye prömiyerini Ayvalık’ta yapacak iki önemli kısa metrajlı filmi, Locarno’dan ödülle dönen Arda Çiltepe imzalı Siyah Güneş ve Ceylan Özgün Özçelik’in üçlemesinin ilk ayağı Cadı Üçlemesi 13+’yı izleyiciyle buluşturacak.

Festivalin bir başka önemli seçkisi olan ‘Ne İçeride Ne Dışarıda’ başlıklı bölmde ise bütün yıl sinema gündeminde kalacak olan, Cannes, Venedik, Berlin gibi festivallerden övgüyle dönmüş yapımlar yer alıyor. Joon-ho Bong’un Altın Palmiyeli filmi Parazit, Cannes’da büyük heyecan yaratan Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Roy Andersson’un yeni filmi Sonsuzluk Üzerine, Dardenne Kardeşler’e Cannes’da bir kez daha ödül kazandıran Geç Ahmed, Romanya Yeni Dalgası’nın özgün isimlerinden Corneliu Porumboiu imzalı Islıkçılar, Ken Loach’un yeni filmi Üzgünüz Size Ulaşamadık ve yıllar sonra Elya Süleyman’ın dönüşüne şahitlik edeceğimiz Burası Cennet Olmalı geniş programda dikkat çeken filmlerden yalnızca birkaçı.

Nick James (sağda) Martin Scorsese ile birlikte

Bu yıl Ayvalık’a yolu düşen sinemaseverlerin karşılaşacağı en güzel sürprizlerden biri de Nick James olacak. Sight & Sound’un editörlüğünü uzun yıllar üstlenen, Th Guardian başta olmak üzere pek çok prestijli yayında yazıları yayımlanan ve film eleştirisi alanına yön veren isimlerden biri olan İngiliz eleştirmen, festivalin konuğu olarak bir panele katılacak.

Ayvalık’ın pek çok farklı mekânına yayılan festival mahalleleri ve açıkhavada gösterim imkânı tanıyan alanları da en etkin şekilde kullanmayı amaçlıyor. Festival süresince her akşam Ayvalık’ın bir mahallesinde açıkhava gösterimi var. Bu gösterimler kapsamında Armutçuk Düğün Alanı, Eski Kız Meslek Lisesi Bahçesi, Yeni Mahalle Düğün Alanı ve Eski Köyü Pazarı Meydanı’ndaki filmler ücretsiz izlenebilecek. Festivalin kapanış filmi Bizim İçin Şampiyon da Cunda Pazar Meydanı’nda film ekibinin katılımıyla gösterilecek.

baskasinema.com/ayvalik-film-festivali

 


2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali

 

 

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.