Şu An Okunan
Başka Sinema: Salonsuzluğa Çare

Başka Sinema: Salonsuzluğa Çare

İstanbul’da Beyoğlu Sineması, Altunizade Capitol ve Kadıköy Rexx sinemaları; Ankara’daysa Büyülü Fener Kızılay, 1 Kasım’da kapılarını sinemaseverlere Başka Sinema salonları olarak açacaklar. Kariyo & Ababay Vakfı’nın ve birkaç yıldır özellikle bağımsız filmlerin dağıtımını üstlenen M3 Film’in ortak projesi olan Başka Sinema, sinema kültürümüzdeki önemli bir boşluğu doldurmaya aday.

Türkçede bağımsız, alternatif, sanat gibi sözcükleriyle nitelendirdiğimiz, geniş kitlelerin seyir beklentilerine göre üretilip pazarlanmamış filmlere İngilizcede verilen isimlerden biri de ‘arthouse’. Ama ‘arthouse’ esasında filmi değil, gösterim programında ticari sinemanın sınırındaki/dışındaki filmlere odaklanan sinema salonlarını tanımlamak için, yani mekânı anlatmak için kullanılan bir isim. Başka Sinema artık Türkiye’de tek tük kalmış ve gittikçe azalan, ‘arthouse’ kavramına en yakın salonlara hem yeni bir soluk ve kimlik getiriyor hem de var olan çok salonlu sinemaların bazı salonlarını da bu yeni zincire dahil etmeyi planlıyor.

Başka Sinema adı altında oluşturulması umulan bu yeni kimliğin en önemli öğesi, DCP dijital projeksiyon altyapısı tamamlanmış salonlarda esnek programlama olacak. 1 Kasım’dan itibaren Başka Sinema salonlarında aynı gün içinde en az üç farklı film gösterilecek. Böylece seyirci, tıpkı bir film festivalinde olduğu gibi, bir salonda arka arkaya birkaç farklı film izleme seçeneğine sahip olacak. Daha da önemlisi, birkaç filmin aynı anda gösterilmesi her bir filmin vizyon süresini uzatacak. Başka Sinema salonlarında aynı anda vizyona giren filmler, seansları paylaşarak, gösterimde kaldıkları hafta sayısını artıracaklar.

110 dakikadan uzun olmayan filmler, yine tıpkı festivallerdeki gibi, ara verilmeden gösterilecekler. Ayrıca Başka Sinema salonlarında sürpriz gösterimler, film ekiplerinin katıldığı söyleşiler ve galalar da gerçekleşecek. Kısacası Başka Sinema, film festivalleri sırasında yaşadığımız sinefil heyecanını bütün bir yıla yaymayı hedefleyen bir proje.

Sadece Başka Sinema salonlarında gösterime girecek Frances Ha, Mavi En Sıcak Renktir (La vie d’Adèle), Sen Aydınlatırsın Geceyi, Hayatboyu ve Bir Vampir Hikâyesi’nin (Byzantium) yanı sıra, Ekim ayında vizyona giren Onur Savaşı (Jagten) da Başka Sinema salonlarında izlenebilecek. Festivallerde gösterilen ve aralarında Genç ve Güzel (Jeune & Jolie), Geçmiş (Le Passé) ve Yozgat Blues’un da yer aldığı ödüllü yapımlar da önümüzdeki dönemde Başka Sinema’nın programında yer alacak.

Başka Sinema’nın seyirciler tarafından sahiplenilmesi ve daha çok salonun bu dağıtım ağına katılması, hem yerli hem yabancı filmlerin yaşadığı salon bulma sıkıntısına bir nebze çare olabilir. Bu heyecan verici girişimi Altyazı olarak da elimizden geldiğince destekleyeceğiz. Umarız Başka Sinema, sinefilleri memnun eden, uzun soluklu bir yolculuk olur.

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.