Şu An Okunan
Beyoğlu Sineması Temmuz Programı

Beyoğlu Sineması Temmuz Programı

La haine

1-31 Temmuz

Pandemi önlemlerine bağlı olarak getirilen yasakların kalkmasıyla Beyoğlu Sineması 1 Temmuz günü Kasım 2020’den bu yana kapalı olan kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bağımsız sinema salonları için oldukça zorlu geçen pandemi döneminde faaliyetlerini 1989 Sinema Kulübü aracılığıyla sürdüren ve 1989 Mağaza, 1989 Bülten gibi projeleri hayata geçiren Beyoğlu Sineması, güncel yapımların yanı sıra sinema tarihinde önemli bir yere sahip filmlerden oluşturduğu bir seçkiyi Temmuz ayı boyunca sinemaseverlerle buluşturacak.

Hayaletler

Beyoğlu Sineması, gösterimlerine yasağın kalktığı 1 Temmuz günü yapılacak Hayaletler gösterimiyle başlayacak. Azra Deniz Okyay‘ın dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Venedik’te yapan ilk uzun metrajı Hayaletler, Venedik’te seçkisinde yer aldığı Eleştirmenlerin Haftası bölümünde Büyük Ödül’ü kazanmasının ardından yılın en çok merak edilen yerli filmlerinden birisi olmuş ve Türkiye prömiyerini 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapmıştı. Birçok uluslararası festival ve çeşitli dijital gösterim mecralarının ardından Beyoğlu Sineması’nda da gösterilecek film son dönemin en önemli yerli yapımlarından birisi. Gösterim sonrasında yönetmen ve oyuncuların katılımıyla film üzerine bir söyleşinin gerçekleştirileceğini hatırlamakta da fayda var.

2 Temmuz Cuma günü itibariyle de sinemanın vizyon düzeni başlayacak. Başka Sinema filmlerinin izlenebileceği bu düzende ilk olarak Gaspar Noé’nin uzun süredir merakla beklenen orta metrajı Lux Æterna, Pedro Almodóvar‘ın başrolünde Tilda Swinton‘ın yer aldığı kısa filmi İnsan Sesi (The Human Voice) ve Christian Petzold‘ün Berlin Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ve FIPRESCI ödülleriyle dönen filmi Undine filmleri gösterime girecek.

Lux Æterna

Başka Sinema’nın Başka Çarşamba ve Başka Bir Şans gibi programları aracılığıyla sinema tarihinden önemli klasikleri de Temmuz ayı boyunca Beyoğlu Sineması’nda izlemek mümkün. 7 Temmuz Çarşamba günü David Cronenberg’in J. G. Ballard’ın aynı adlı romanından uyarladığı Çarpışma (Crash, 1996), 11 Temmuz Pazar günü ise Mathieu Kassovitz’in unutulmaz filmi Protesto (La Haine, 1995) ve Miyazaki başyapıtı Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi, 2001) gösterimde olacak.

Beyoğlu Sineması’nın özel gösterimleri kapsamında izleyiciyle buluşacak bir başka yapım ise Kelly Reichardt’ın birçoklarına göre geçtiğimiz yılın en iyi filmlerinden birisi olan filmi İlk İnek (First Cow). Türkiye’de ilk kez 9 Temmuz’da MUBI Türkiye‘de gösterilecek film 15 Temmuz’da ise Beyoğlu Sineması’nda olacak.

Beyoğlu Sineması ve 1989 Sinema Kulübü’yle ilgili tüm gelişmeleri sinemanın internet sitesi üzerinden takip etmek mümkün.

beyoglusinemasi.com

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.