Şu An Okunan
Biz de Varız!

Biz de Varız!

29 Kasım-16 Aralık / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema’nın Türkiye sinemasından yeni filmleri izleyiciyle buluşturan Biz de Varız! programı bu sene yedinci kez düzenleniyor. Programın öne çıkanları arasında, prömiyerini dünyanın prestijli festivallerinde yapan filmler var: Locarno Film Festivali’nin ardından Adana Film Festivali ve Ulusal Yarışma’dan da ödüllerle dönen Sibel, Mahmut Fazıl Coşkun’un Venedik’ten ödüllü absürd darbe komedisi Anons, Ramin Matin’in Tokyo Film Festivali’nde yarışan ve çıkışsız bir İstanbul portresi çizen kara komedisi Son Çıkış, Burak Çevik’in prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ilk uzun metrajı Tuzdan Kaide ve Banu Sıvacı’nın yine prömiyerini Berlin’de yapan ilk uzun metrajı Güvercin.

Biz de Varız! kapsamında ayrıca “Türkiye’nin ilk punk filmi” olarak lanse edilen Arada, Ali Kemal Çınar’ın iki işi bir arada yapamayan Osman’ın hikâyesini kendine has mizahıyla anlattığı Arada (Di Navberê De), Vuslat Saraçoğlu’nun İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne layık görülen ilk uzun metrajı Borç, Murat Düzgünoğlu’nun Boğaziçi Film Festivali’nden ödüllü Halef’i, Emre Erdoğdu’nun cesur diliyle öne çıkan ilk uzun metrajı Kar, Gezi Direnişi’ne alternatif bir bakış atan Taksim Hold’em ve Tayfun Pirselimoğlu’nun son filmi Yol Kenarı da izlenebilecek.

Programda geçtiğimiz senenin öne çıkan belgesellerinden örnekler de yer alıyor. Rojda Akbayır’ın kişisel tarihinden beslenen yol filmi Parçalar, Hüseyin Tabak’ın Yılmaz Güney belgeseli Çirkin Kral Efsanesi, Merve Bozcu ve Su Baloğlu’nın birlikte yönettiği Onun Filmi ve amatör bir rock grubunu takip eden Anadolu Turnesi, Biz de Varız! kapsamında izlenebilecek belgeseller. İstanbul Modern’de yapılacak gösterimlere filmlerin yönetmenleri ve ekipleri de katılacak.

www.istanbulmodern.org

© 2013-2020 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.