Şu An Okunan
Frankofon Film Festivali

Frankofon Film Festivali

21 Mart – 30 Nisan

Frankofon Film Festivali, uzun bir aranın ardından Fransızca sinemanın son dönem dikkat çeken filmlerinden bir seçkiyle geri dönüyor. Institut français Türkiye‘nin İsviçre, Belçika, Kanada, Lüksemburg ve Polonya Büyükelçilikleri ile ortaklaşa düzenlediği festival Uluslararası Frankofoni Örgütü’ne üye veya gözlemci olan, Fransızca konuşulan ülkelerin kültürlerini ve Fransızcayı tanıtmayı amaçlıyor. Yaratıcılığın, sanatsal ifadenin ve kültürlerarası diyaloğun kutlandığı festival sanatın ve kültürel çeşitliliğin desteklenmesinde uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekiyor. 12 şehirdeki kültür merkezleri de dâhil olmak üzere Türkiye’den bir dizi ortakla işbirliği geliştiren festival 21-30 Mart’ta İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde, 22-24 Mart’ta da Beyoğlu Sineması’nda seyirciyle buluşacak. 21-29 Mart tarihlerinde İzmir Fransız Kültür Merkezi ve Ankara Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda eş zamanlı gerçekleşen festival Bursa, Adana, Ayvalık, Diyarbakır, Antep, Çanakkale, Lüleburgaz, Eskişehir ve Mersin’e de konuk olacak.

Festivalin 2024 programı son dönemin öne çıkan, çoğu gösterime girmemiş filmlerden örneklerin yanı sıra belgeseller ve yenilikçi bağımsız yapımları da seyirciyle buluşturuyor. Cahiers du Cinéma dergisinin 2022 yılının en iyi filmi seçtiği Albert Serra imzalı Pacifiction (Tourment sur les îles), Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü (Quinzaine des réalisateurs / Directors’ Fortnight) seçkisinde gösterilen Youssef Chebbi imzalı Ashkal (2022), aynı sene Yönetmenlerin On Beş Günü’ne seçilen Charlotte Le Bon imzalı Falcon Lake (2022), Kaouther Ben Hania’nın Cannes’da Golden Eye En İyi Belgesel ödülünü kazanan filmi Dört Kız Kardeş (Les filles d’Olfa, 2023) ve Jean-Baptiste Durand’ın bol ödüllü filmi Junkyard Dog (Chien de la casse, 2023) bunların başında geliyor.

Pacifiction

Programda ayrıca Marie-Castille Mention-Schaar imzalı Divertimento (2022), Amandine Fredon ve Benjamin Massoubre imzalı Little Nicholas – Happy as Can Be (Le petit Nicolas – Qu’est-ce qu’on attend pour être heureux?, 2022), Onur Karaman imzalı Respire (2022), Maxime Rappaz imzalı Laisser-moi (2023), Yolande Moreau imzalı La Fiancée du Poète (2023), Sophie Farkas Bolla imzalı Jules au pays d’Asha (2023) ve Jan Holoubek imzalı Doppelgänger. Sobowtór (2023) filmleri de yer alıyor. Festival İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali’yle yaptığı işbirliği kapsamında kısalardan bir seçkiyi de seyirciyle buluşturuyor.

Frankofon Film Festivali’ne dair detaylı bilgiye Institut français Türkiye’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

ifturquie.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.