Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Mart)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (8-14 Mart)

Geride Kalanlar

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Alexander Payne’in beş dalda Oscar adaylığı elde eden yeni filmi Geride Kalanlar ve son dönemin sevilen dizilerinden Gibi dikkat çekiyor. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda dikkat çekici alternatifler yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta iki yapım öne çıkıyor: Altın Küre Ödülleri’nden iki ödül kazanan, beş dalda Oscar adaylığı bulunan Alexander Payne imzalı Geride Kalanlar ve senaryosunu Feyyaz Yiğit ile Aziz Kedi’nin kaleme aldığı Gibi dizisinin yeni sezonu. Bununla birlikte Guy Ritchie’nin aynı adlı filminden diziye uyarlanan The Gentlemen, Kirsten Johnson’ın yirmi yılı aşan birikiminden doğan Kamerainsan ve Venedik’ten ödülle dönen Michel Franco imzalı Hatır da haftanın dikkat çeken yapımları arasında.


Dijital Platformlar

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

The Cabin in the Woods

Netflix Türkiye

Drew Goddard imzalı The Cabin in the Woods (2011) 9 Mart’ta Netflix Türkiye’de yayında. Hafta sonunu geçirmek için gittikleri orman kulübesinde beklenmedik olaylarla karşılaşan bir arkadaş grubunu merkeze alan filmde Chris Hemsworth, Bradley Whitford ve Richard Jenkins gibi isimler rol alıyor.

Damsel

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Juan Carlos Fresnadillo’nun üstlendiği Damsel (2024) Netflix Türkiye’de gösterimde. Strangers Things‘teki rolüyle tanınan Millie Bobby Brown’ın başrolde olduğu filmde bir prensle evlendikten kısa süre sonra bir ejderhaya kurban olarak sunulan genç bir kadının hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

The Gentlemen

Netflix Türkiye

Guy Ritchie’nin 2019 yapımı aynı adlı filminden uyarlanan The Gentlemen (2024-) Netflix Türkiye’de başladı. Kendisine miras kalan aile mülkünün devasa bir esrar imparatorluğuyla ilişkili olduğunu keşfeden Eddie Halstead’in yaşadıklarını anlatan dizide başroldeki Theo James’e Kaya Scodelario, Daniel Ings, Joely Richardson gibi isimler eşlik ediyor.

Gibi – 5. Sezon

Exxen

İlk dört sezonuyla hızla fenomenleşen Gibi’nin (2021-) yeni sezonu Exxen’de başladı. Dizi sıradan hayatlarını altüst etme konusunda son derece yetenekli üç yakın arkadaşın başlarından geçen maceraları anlatıyor. Feyyaz Yiğit’in Aziz Kedi’yle birlikte senaryosunu yazdığı ve başrolünde yer aldığı Gibi‘de Kıvanç Kılınç ve Ahmet Kürşat Öçalan da rol alıyor.

Kamerainsan

MUBI Türkiye

Tecrübeli görüntü yönetmeni Kirsten Johnson’ın 2016’da çektiği Kamerainsan (Cameraperson) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Yirmi yılı aşkın süre boyunca kamerasıyla kayıt altına aldıklarını bir araya getirerek oluşturduğu belgeselinde Johnson, görüntünün gücü üzerine düşünmeye alan açıyor.

Köprü Üstü Âşıkları

MUBI Türkiye

Leos Carax’ın 1991’de çektiği Köprü Üstü Âşıkları (Les Amants du Pont-Neuf) 9 Mart itibariyle MUBI Türkiye’de. Juliette Binoche ve Denis Lavant’ın başrolleri paylaştığı film Paris’teki Pont-Neuf Köprüsü’nün altında bir araya gelen iki karaktere odaklanıyor. Filmde evsiz ve alkol bağımlısı Alex ile görme yeteneği kusurlu genç bir ressam olan Michèle’in hayatta kalma ve aşkı bulma hikâyesi anlatılıyor.

The Monuments Men

Netflix Türkiye

Yönetmen koltuğunda oturan George Clooney’nin başrolde de yer aldığı The Monuments Men (2014) Netflix Türkiye’de izlenebiliyor. İkinci Dünya Savaşı esnasında çalınan sanat eserlerini kurtarma amaçlı gerçekleştirilen bir operasyonu takip eden filmde Matt Damon, Bill Murray ve John Goodman gibi isimler de rol alıyor.

The Regime

BluTV

Kate Winslet’in başrolünde yer aldığı The Regime (2024) BluTV kataloğuna eklendi. HBO’nun son zamanlardaki en başarılı dizilerinden Succession‘ın yazar ekibinde yer alan Will Tracy’nin yaratıcısı olduğu dizi Modern Avrupa’da otoriter bir rejimin saray duvarları içinde geçen son bir yılını anlatıyor.

The Signal

Netflix Türkiye

Yaratıcı ekibinde Florian David Fitz, Nadine Gottmann ve Kim Zimmermann’ın olduğu The Signal (2024) Netflix Türkiye’de yayında. Astronot olan Paula’nın görev sırasında gizemli şekilde ortadan kaybolması sonrası eşi Sven’in onu arayışını anlatan dizinin oyuncu kadrosunda Peri Baumeister, Florian David Fitz ve Seumas Sargent gibi isimler yer alıyor.

Tokyo Sonatı

MUBI Türkiye

Korku-gerilim türünde çektiği filmlerle tanınan Kiyoshi Kurosawa’nın bir aile öyküsü anlattığı Tokyo Sonatı (Tokyo Sonata, 2008) MUBI Türkiye’de gösterimde. Evin babasının işten çıkarılmasıyla giderek iç dinamikleri değişen sıradan bir Japon ailesini merkeze alan film Cannes’ın Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Özel Ödülü kazandı. 


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Geride Kalanlar

En İyi Uyarlama Senaryo dalında iki kez Oscar kazanan Alexander Payne imzalı Geride Kalanlar (The Holdovers, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. Altın Küre Ödülleri’nde elde ettiği üç adaylıktan ikisinde ödül kazanan filmin En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo dâhil beş dalda Oscar adaylığı bulunuyor. Geride Kalanlar yılbaşı tatilinde gidecek yeri olmadığı için okulda kalan bir lise öğrencisi, öğrencilere refakat eden huysuz bir tarih öğretmeni ve yas sürecindeki bir aşçının hikâyesini anlatıyor.

Hatır

Michel Franco imzalı Hatır (Memory, 2023) bu hafta vizyonda. Filmde eşi ve kızıyla sıradan bir yaşam süren Sylvia ile geçmişinden bir figür olan Saul’un tekrar karşılaşmasıyla değişen yaşamları anlatılıyor. Hatır, başrolü Jessica Chastain’le paylaşan Peter Sarsgaard’a Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getirdi.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.