Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (17-23 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (17-23 Mayıs)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta 43. İstanbul Film Festivali’nde büyük ödül Altın Lale’yi kazanan Nehir Tuna imzalı Yurt öne çıkıyor. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda farklı seyir alternatifleri yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Nehir Tuna’nın ilk uzun metrajı Yurt dikkat çekiyor. Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yapan film 43. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Florent Herry) ödüllerine layık bulundu. Bunun yanı sıra başrolüne Robert Pattinson’ı taşıyan The Batman ve ekolojik yıkıma odaklanan Ryûsuke Hamaguchi imzalı Kötülük Diye Bir Şey Yok gibi yapımlar da ilgiye değer alternatifler oluşturuyor.


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

The Batman

Netflix Türkiye

Yönetmen Matt Reeves’in, başrolüne Robert Pattinson’ı taşıdığı The Batman (2022) filmi Netflix Türkiye’de yayında. İzleyiciyi bir kez daha Gotham’ın karanlık ve suç dolu sokaklarına götüren filmde Batman’in şehre korku salan sadist bir seri katille olan mücadelesi anlatılıyor. 2022’nin en çok ses getiren sinema olaylarının başında gelen The Batman’de Pattinson’a Zoë Kravitz (Catwoman), Colin Farrel (The Penguin), Paul Dano (The Riddler), Jeffrey Wright (James Gordon) ve Andy Serkis (Alfred Pennyworth) eşlik ediyor. Daha önce vizyon tarihi 2025 olarak açıklanan ancak ertelendiği duyurulan devam filmi The Batman Part II‘nun ise 2026’da seyirciyle buluşması planlanıyor.

Filmi Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayınız.

Böğürtlen Böğürtlen

MUBI Türkiye

Elene Naveriani’nin ikinci uzun metrajı Böğürtlen Böğürtlen (Shashvi shashvi maq’vali, 2023) MUBI Türkiye’de gösterimde. Film hiçbir zaman evliliği düşünmediği için çevredekilerin önyargıyla yaklaştığı Etero’nun aşkı bulmasıyla sürüklendiği yol ayrımı üzerinden dikbaşlı bir kadının portresini çiziyor. Başrole hayat veren Eka Chavleishvili’nin performansıyla göz kamaştıran Böğürtlen Böğürtlen Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü (Quinzaine) bölümünde gösterildi.

Kötülük Diye Bir Şey Yok

MUBI Türkiye

Güncel Japonya sinemasının en önemli isimlerinden Ryûsuke Hamaguchi imzalı Kötülük Diye Bir Şey Yok (Aku wa sonzai shinai, 2023) 18 Mayıs itibariyle MUBI Türkiye’de yayında. Tokyo’ya yakın bir dağ köyünde yaşayan Takumi ve kızı Hanna’yı takip eden film ekolojik yıkım ve modern-geleneksel çatışması gibi başlıkları sorguluyor. Hitoshi Omika, Ryo Nishikawa, Ryuji Kosaka, Ayaka Shibutani, Hazuki Kikuchi ve Hiroyuki Miura’nın yer aldığı Kötülük Diye Bir Şey Yok dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü ve FIPRESCI Ödülü’nü kazandı.

Öykü Sofuoğlu’nun yönetmen Ryūsuke Hamaguchi’yle film üzerine söyleşisini okumak için tıklayınız.

Suçlu 

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Gustav Möller’in üstlendiği Suçlu (Den skyldige, 2018) MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Möller’in bu ilk uzun metrajı acil yardım hattında çalışan ve gelen bir telefonla kendisini amansız bir maceranın içinde bulan polis memuru Asger Holm’a odaklanıyor. Jakob Cedergren’in başrolde olduğu Suçlu Sundance Film Festivali’nde İzleyici Ödülü’ne layık bulundu. 

Şeytan 

BluTV

William Friedkin imzalı korku klasiği Şeytan (The Exorcist, 1973) BluTV kataloğuna eklendi. Friedkin’in William Peter Blatty’nin aynı adlı çok satan romanından uyarladığı film bekâr bir anne olan Chris MacNeil’ın, tuhaf davranışlar sergileyen 12 yaşındaki kızı Regan’ı iyileştirmek için iki rahiple birlikte verdiği mücadeleyi anlatıyor. Sinema tarihinin en başarılı korku filmlerinin başında gelen Şeytan Linda Blair, Ellen Burstyn, Max von Sydow ve Jason Miller gibi isimleri bir araya getiriyor. Şeytan’ın En İyi Film dâhil on dalda adaylık elde ettiği Akademi Ödülleri’nden iki Oscar’ı bulunuyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Eclipse

İpek Kent ve Efe Öztezdoğan’ın birlikte yönettiği Eclipse bu hafta vizyonda. Belgesel 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan bir grup jimnastikçiye odaklanıyor. Bu döneme denk gelen Covid-19 pandemisi nedeniyle hem evrensel boyutta hem de ülkelerin kendi içerisinde koyduğu kural ve kısıtlamalarla yaşamın olağan akışı büyük oranda sekteye uğradı. Pek çok büyük festival ve organizasyon gibi olimpiyatlar da tarihinde ilk kez ertelendi. Türkiye’nin ilk olimpiyat madalyasını kazanmak isteyen jimnastikçilerin karantina, deprem ve sakatlıklarla geçen bir yıl boyunca verdiği mücadeleyi takip eden Eclipse 43. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’nda gösterildi.

Filmi yönetmenler İpek Kent ve Efe Öztezdoğan’ın kaleminden okumak için tıklayınız.

Yurt

Dedeler En İyisini Bilir (2012), Basur (2015) ve Ayakkabı (2018) gibi kısa filmleriyle tanınan Nehir Tuna’nın ilk uzun metrajı Yurt (2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Film babasının zoruyla erkeklerin kaldığı bir dini yurda yerleştirilen 14 yaşındaki lise hazırlık öğrencisi Ahmet’i merkeze alıyor. Konfor alanından koparılmanın verdiği çaresizlikle baş etmeye çalışırken ailesinin beklentileri ve dini yükümlülükler arasında savrulan Ahmet’in sevgi ve özgürlük arayışını anlatan film 1990’lı yılların sonunda Türkiye’nin kutuplaşan siyasi iklimini de gözler önüne seriyor. Başroldeki Doğa Karakaş’ın performansıyla beğeni topladığı filmde Can Bartu Aslan, Tansu Biçer, Didem Ellialtı ve Ozan Çelik de yer alıyor. Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yapan ve burada Bisato d’Oro En İyi Senaryo ödülünü kazanan Yurt, 43. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Görüntü Yönetmeni (Florent Herry) ödüllerine layık bulundu.

Filmi yönetmen Nehir Tuna’nın kaleminden okumak için tıklayınız.

80. Venedik Film Festivali’ni takip eden Öykü Sofuoğlu’nun filme dair izlenimlerini okumak için tıklayınız. 

43. İstanbul Film Festivali’ni takip eden Aslı Ildır’ın filme dair izlenimlerini okumak için tıklayınız.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.