Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Nisan)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (19-25 Nisan)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta Fikret Reyhan’ın bol ödüllü filmi Cam Perde öne çıkıyor. Prens‘in yeni sezonundan Cannes’dan ödülle dönen Mükemmel Günler‘e uzanan listede dijital platformlarda ve vizyonda gösterime giren farklı seyir alternatifleri yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Fikret Reyhan’ın festivallerde beğeni toplayan bol ödüllü filmi Cam Perde öne çıkan yapım olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra aynı adlı distopik video oyun serisinden diziye uyarlanan Fallout, başrolündeki Kôji Yakusho’ya Cannes’da En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran Mükemmel Günler, son dönemin sevilen dizilerinden Prens‘in ikinci sezonu ve yolu Salvador Dali’yle kesişen bir şefin hikâyesini anlatan Dali’yi Beklerken gibi yapımlar da ilgiye değer alternatifler oluşturuyor.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Asteroit Şehir

Prime Video

Wes Anderson’ın dünya prömiyerini Cannes’ın ana yarışmasında yapan filmi Asteroit Şehir (Asteroid City, 2023) Prime Video’da gösterimde. Oyuncu kadrosunda Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Tom Hanks, Tilda Swinton ve Jeffrey Wright gibi isimleri bulunduran film bir çöl kasabasında düzenlenen bilim programı sırasında yaşanan beklenmedik olayları anlatıyor. Asteroit Şehir ABD’nin en prestijli sinema yayınlarından IndieWire’ın ‘2023’ün En İyi Filmleri’ listesine üçüncü sıradan girdi.

Büyük Tıkınma

MUBI Türkiye

Marco Ferreri’nin klasik başyapıtı Büyük Tıkınma (La grande bouffe, 1973) MUBI Türkiye’de gösterimde. Michel Piccoli ve Marcello Mastroianni’nin etkileyici performanslarıyla göz kamaştıran film türlü bedensel zevki sınırsızca yaşamak üzere bir villaya kapanan orta yaşlı bir grup erkeğin deneyimleri üzerinden insan doğası, kapitalizm ve tüketim kültürü gibi kavramları tartışmaya açıyor. Kadrosunda Philippe Noiret, Ugo Tognazzi ve Andréa Ferréol gibi oyuncuların da yer aldığı Büyük Tıkınma Cannes’da FIPRESCI ödülü kazandı.

Cam Perde

MUBI Türkiye

Fikret Reyhan’ın üçüncü uzun metraj filmi Cam Perde (2023) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Film dört yaşındaki oğluyla kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışan Nesrin’e odaklanıyor. Bir tarafta eski eşinden gelen baskılarla ve bürokratik engellerle mücadele eden Nesrin diğer yandan sevgilisiyle ilişkisinde doğru kararlar almaya çalışıyor. Başroldeki Selen Kurtaran’ın oyunculuğuyla dikkat çeken filmde Uğur Karabulut ve Alper Çankaya da rol alıyor. Reyhan’ın festivallerde beğeni toplayan filmi İstanbul Film Festivali’nde Onat Kutlar anısına verilen Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü dâhil iki ödüle, Adana Altın Koza’da Jüri Özel Ödülü dâhil üç ödüle, Ankara Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’ne layık bulundu.

Dunkirk

BluTV

Son filmi Oppenheimer‘la (2023) Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dâhil yedi dalda Oscar kazanan Christopher Nolan’ın 2017’de çektiği Dunkirk BluTV’de yayında. İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından Dunkirk Tahliyesi’ne odaklanan film Tom Hardy, Kenneth Branagh, Cillian Murphy, Mark Rylance ve Fionn Whitehead gibi oyuncuları bir araya getiriyor. Özellikle görsel dünyası ve müzikleriyle övgü toplayan filmin üç dalda Oscar’ı bulunuyor.

Erkek, Dişi

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Jean-Luc Godard imzalı Erkek, Dişi (Masculin féminin, 1966) MUBI Türkiye’de yayında. Jean-Pierre Léaud ve Chantal Goya’nın başrolleri paylaştığı film 1960’ların Fransa’sına uzanıyor. Ordudan yeni terhis olan ve iş arayan Paul ile kariyerinde yükselmeye çalışan genç şarkıcı Madeleine’in ilişkisini merkeze alan film politika, cinsellik ve pop kültürü gibi başlıkları irdeliyor. Léaud’ya Berlinale’de Gümüş Ayı En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran Erkek, Dişi‘de Marlène Jobert, Michel Debord ve Catherine-Isabelle Duport da rol alıyor.

Gece ve Sis

MUBI Türkiye

Usta yönetmen Alain Resnais’nin yönettiği Gece ve Sis (Nuit et brouillard, 1956) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden on yıl sonra çektiği kısa belgeselinde Resnais, kamerasını Nazi toplama kamplarına çeviriyor. Siyah-beyaz arşiv görüntüleriyle günümüze dair renkli görüntüleri bir araya getiren Gece ve Sis, yayıncılığını Britanya Film Enstitüsü’nün (BFI) üstlendiği Sight and Sound’un ‘Tüm Zamanların En İyi Belgeselleri’ soruşturmasında dördüncü sırada yer alıyor.

Fallout

Prime Video

HBO’nun popüler dizisi Westworld’le (2016-2022) tanıdığımız Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un yapımcılığını üstlendiği, Nolan’ın aynı zamanda yönetmen koltuğunda oturduğu Fallout (2024-) Prime Video’da başladı. Aynı adlı distopik video oyun serisinden uyarlanan dizi nükleer savaş sonrası neredeyse hiçbir şeyin kalmadığı bir dünyada yeraltı sığınaklarında yaşamaya devam eden insanların, radyasyonun cehenneme çevirdiği Los Angeles sokaklarına geri dönmeye zorlanmasıyla yaşananları anlatıyor. Oyunun baş kahramanı Lucy’ye Ella Purnell’in hayat verdiği dizide Walton Goggins, Aaron Moten, Moises Arias ve Johnny Pemberton da yer alıyor.

Mükemmel Günler 

MUBI Türkiye

Yönetmenliğini Wim Wenders’in üstlendiği Mükemmel Günler (Perfect Days, 2023) MUBI Türkiye’de yayında. Adını Lou Reed klasiği ‘Perfect Day’den alan film Tokyo’da umumi tuvaletleri temizlemekle görevli Hirayama’nın müzik kasetleri, kitaplar ve fotoğraflarla çevrili rutin yaşamı üzerinden minimal ama zengin dünyasına bakış atıyor. Prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde başrolündeki Kôji Yakusho’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran filmin oyuncu kadrosunda Arisa Nakano, Tokio Emoto ve Min Tanaka gibi isimler de yer alıyor. Aynı zamanda Japonya’nın Oscar adayı olan Mükemmel Günler‘in dolaştığı festivallerden çok sayıda ödülü bulunuyor.

Engin Ertan’ın yönetmen Wim Wenders’le film üzerine söyleşisini okumak için tıklayınız.

Prens – 2. Sezon

BluTV

Başroldeki Giray Altınok’un senaryosunu Kerem Özdoğan’la birlikte kaleme aldığı Prens’in (2023-) ikinci sezonu BluTV’de başladı. Kısa sürede fenomenleşen dizide Bongomia kralının ani ve şüpheli ölümünün ardından yerine tahta geçen Prens’in maceraları anlatılıyor. Yönetmenliğini Bülent İşbilen’in üstlendiği dizide Altınok’a Ceyda Düvenci, Derya Pınar Ak, Çağdaş Onur Öztürk, Aslı Tandoğan, Hüseyin Avni Danyal ve Serdar Orçin gibi isimler eşlik ediyor.

Rebel Moon – Part Two: The Scargiver

Netflix Türkiye

Zack Snyder imzalı Rebel Moon – Part Two: The Scargiver Netflix Türkiye’de yayında. 2023’te çekilen Rebel Moon – Part One: A Child of Fire’ın ikinci bölümü niteliği taşıyan aksiyon/macera filmi Kora ve hayatta kalan savaşçıların Veldt halkıyla işbirliği yaparak Ana Dünya’nın zalim güçlerine karşı verdiği mücadeleye odaklanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Sofia Boutella, Djimon Hounsou ve Ed Skrein gibi isimler yer alıyor.

The Sympathizer

BluTV

Güney Kore sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Park Chan-wook’un ile Robert Downey Jr.’ın yapımcılığı üstlendiği HBO dizisi The Sympathizer (2024) BluTV kataloğuna eklendi. Vietnam Savaşı’nın son günlerinde yarı Fransız yarı Vietnamlı komünist bir casusun mücadelesini merkeze alan dizi Viet Thanh Nguyen’in Pulitzer ödüllü aynı adlı romanından uyarlandı. Dizide Downey Jr.’ın yanı sıra Hoa Xuande, Scott Ly, Sandra Oh ve Toan Le de rol alıyor.

Şüphe

BluTV

Güney Koreli usta yönetmen Lee Chang-dong’un Haruki Murakami’nin ‘Barn Burning’ adlı öyküsünden uyarladığı Şüphe (Beoning, 2018) BluTV’de izlenebiliyor. Chang-dong’un senaryosunu Jungmi Oh ile birlikte yazdığı film kuryelik yaparak geçinen ve bir yazar olma hayali kuran Jong-su, eski komşusu Hae-mi ve genç kadının Afrika seyahatinden birlikte döndüğü Ben adlı gizemli adam arasındaki ilişki dinamikleri üzerinden toplumunun sosyoekonomik dengelerine, ülkesinin siyasi durumuna ve bir yazar veya yaratıcının kendini keşif serüvenine dair çok katmanlı bir hikâye anlatıyor. Başroldeki Yoo Ah-in’e Jun Jong-seo ve Steven Yeun’un eşlik ettiği Şüphe Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI ödülüne layık bulundu.

Filmi Ayça Çiftçi’nin kaleminden okumak için tıklayınız.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Dali’yi Beklerken

David Pujol imzalı Dali’yi Beklerken (Esperando a Dalí, 2023) haftanın öne çıkan vizyon filmi. Film İspanya’nın en prestijli Fransız restoranlarından birinde çalışan şef Fernando‘yla Salvador Dali’nin yollarının kesişmesi sonrası yaşananlara odaklanıyor. Kendisini usta ressamın yaşadığı Cadaqués köyünde bulan yetenekli şef hem yaşamında hem de mesleğinde ilham dolu bir serüvene atılıyor. Senaryosu da Pujol tarafından yazılan filmin oyuncu kadrosunda Pol López, Ivan Massagué ve José Garcia yer alıyor.

Robot Düşleri

Büyük Yönetmen (Torremolinos 73, 2003), Pamuk Prenses (Blancanieves, 2012) gibi filmlerde imzası olan Pablo Berger’in 2023’te çektiği Robot Düşleri (Robot Dreams) bu hafta seyirciyle buluşuyor. Sara Varon’un aynı adlı çizgi romanından uyarlanan film Manhattan’da yaşayan ve yalnızlıktan bunalan Dog ile yeni arkadaşı Robot’un dokunaklı ilişkisini anlatıyor. Prömiyerini Cannes’da yapan Robot Düşleri, En İyi Animasyon dalında Oscar’a aday gösterildi.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.