Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (31 Mayıs – 6 Haziran)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (31 Mayıs – 6 Haziran)

Altyazı Öneriyor’da bu hafta ödüllü senarist, oyun yazarı Abi Morgan’ın başrole Benedict Cumberbatch’i taşıyan yeni dizisi Eric öne çıkıyor. Ayrıca hem vizyonda hem de dijital platformlarda farklı seyir alternatifleri yakalamak mümkün.

Haftalık seyir rehberimiz Altyazı Öneriyor’da bu hafta Benedict Cumberbatch’in başrolde olduğu Eric adlı mini dizi dikkat çekiyor. Emmy ve BAFTA ödüllü senarist, oyun yazarı Abi Morgan’ın yaratıcısı olduğu dizi okula gittiği sırada ortadan kaybolan oğlunun izini süren meşhur bir kuklacının hikâyesini anlatıyor. Bunun yanı sıra ergenliğe fantastik bir uğurlama yapan Gasoline Rainbow ve 74. Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünün açılışını yapan Geçiş gibi yapımlar da ilgiye değer alternatifler oluşturuyor.


Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

The Beach Boys 

Disney+

1960’ların efsanevi müzik grubu The Beach Boys’un hikâyesini anlatan The Beach Boys Disney+ kataloğuna eklendi. Kaliforniya rüyasını simgeleyen ikonik ve ahenkli müziğin yaratıcısı kabul edilen The Beach Boys, popüler müzik tarihinin birçok ilkini içinde barındıran ‘Pet Sounds’ başta olmak üzere çok sayıda önemli albüme imza attı. Frank Marshall ve Thom Zimny’nin birlikte yönettiği belgeselde grubunun hikâyesi hiç görülmemiş görüntüler, grupla ve sektörden ünlü isimlerle yapılmış yeni röportajlar eşliğinde anlatılıyor.

Camden

Disney+

Senna (2010), Amy (2015) ve Diego Maradona (2019) gibi belgeselleriyle tanınan Asif Kapadia’nın imzasını taşıyan Camden (2024-) Disney+’ta yayında. Dünya müzik tarihine adını yazdırmış ikonik sanatçıların yaşamlarına ve kariyerlerine bakış atan belgesel dizi, pek çoğunun hayatında önemli bir yere sahip Camden’ın renkli dünyasını da keşfe çıkıyor. Londra’da bir karşı kültür merkezi olarak nam salan Camden’ın zengin tarihi arşiv görüntüleri, gözlem çekimleri ve röportajlar eşliğinde belgeselde sunuluyor. 

Ceylan Özgün Özçelik Filmleri

BluTV
Kaygı

Ceylan Özgün Özçelik filmlerinden bir seçki BluTV’de gösterimde. Özçelik’in dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ilk uzun metrajı Kaygı (2017) ve Ann Arbor Film Festivali’ndeki prömiyeri sonrası SİYAD Ödülleri’nde En İyi Kısa Belgesel seçilen Ankebût (2020) filmlerini seyirciyle buluşturan seçkide yönetmenin kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddete dair şifa öyküleri anlattığı Cadı Üçlemesi’nin ilk iki filmi, 13+ (2019) ve 15+ (2022) da yer alıyor.

Cadı Üçlemesi: 13+’yı Aslı Ildır’ın kaleminden okumak için tıklayınız.

Kaygı’yı Senem Aytaç’ın kaleminden okumak için tıklayınız. 

Aslı Ildır’ın Ceylan Özgün Özçelik ile Cadı Üçlemesi 15+ üzerine söyleşisini okumak için tıklayınız. 

Aslı Ildır’ın Ceylan Özgün Özçelik ile Ankebût üzerine söyleşisini okumak için tıklayınız. 

Eric

Netflix Türkiye

Emmy ve BAFTA ödüllü senarist, oyun yazarı Abi Morgan’ın yaratıcısı olduğu Eric (2024) Netflix Türkiye’de yayında. 1980’lerin New York’unda geçen mini dizi, dönemin önde gelen kuklacılarından Vincent’ın, okula gittiği sırada kaybolan dokuz yaşındaki oğlu Edgar’ı umutsuzca arayışını anlatıyor. Yaşananlardan kendisini sorumlu tutan ve dengesiz birine dönüşen Vincent, yas sürecinde oğlunun çizdiği Eric adlı mavi canavar kuklaya tutunuyor. Eric’i televizyona çıkartabilirse oğlunun eve geri döneceğine inanan Vincent’ın hikâyesi, şehre hâkim derin bir yozlaşmayı gözler önüne seren bir soruşturmanın da başlamasına vesile oluyor. Vincent karakterine Benedict Cumberbatch’in hayat verdiği dizide Gaby Hoffmann, McKinley Belcher III, Dan Fogler ve Clarke Peters gibi isimler de yer alıyor. 

Flash

BluTV

Andy Muschietti imzalı Flash (The Flash, 2023) BluTV’de izlenebiliyor. Film DC Comics karakterlerinden Flash’in, kendisine yıldırım çarpması sonucu edindiği süper güçlerle annesini kurtarmak için geçmişe gitmeye çalışırken çoklu evrenler arasındaki dengeyi bozarak bir felaketler zincirine yol açmasını anlatıyor. Ezra Miller’ın Flash’i canlandırdığı filmde Michael Keaton ise otuz aranın ardından bir kez daha Batman rolünde karşımıza çıkıyor. Filmde Ben Affleck Bruce Wayne’e, Michael Shannon General Zod’a, Sasha Calle de DC Sinematik Evreni’nde ilk defa gördüğümüz Supergirl’e hayat veriyor.

Gasoline Rainbow

MUBI Türkiye

Bill Ross IV ve Turner Ross’un birlikte yazıp yönettiği Gasoline Rainbow (2023) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Prömiyerini 80. Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünde yapan film bulundukları yerden yüzlerce mil uzağa, Pasifik kıyısına gitmeyi kafaya koyan liseden yeni mezun bir arkadaş grubunu takip ediyor. Ergenliğe fantastik bir uğurlama yapan filmde Tony Aburto, Micah Bunch, Nichole Dukes, Nathaly Garcia ve Makai Garza rol alıyor.

Making of Prens 

BluTV

Kısa sürede fenomenleşen Prens (2023-) dizisinin yapım sürecini anlatan Making of Prens BluTV’de yayında. Bongomia kralının ani ve şüpheli ölümünün ardından yerine tahta geçen Prens’in (Giray Altınok) maceraları anlatan dizinin çıkış hikayesi, nasıl çekildiği, çekimler sırasında nelere dikkat edildiği gibi teknik detaylar ve merak edilen pek çok başlığa değinen belgesel 321 Medya tarafından hazırlandı. MGX Studio ve MGX Film tarafından Müşvik Guluzade yapımcılığında, Türkiye’nin ilk yerleşik ‘Virtual Production’ stüdyosunda sanal prodüksiyon teknolojisiyle çekilen Prens‘in ikinci sezonu geçtiğimiz Nisan ayında yayınlanmıştı. Yönetmenliğini Bülent İşbilen’in üstlendiği dizide Ceyda Düvenci, Derya Pınar Ak, Çağdaş Onur Öztürk, Aslı Tandoğan, Hüseyin Avni Danyal ve Serdar Orçin de yer alıyor.

The Party

MUBI Türkiye

Orlando (1992), Evet (Yes, 2004) ve Hayatın Yolları (The Roads Not Taken, 2020) gibi filmleriyle tanınan, son olarak Look at Me (2022) adlı kısaya imza atan Sally Potter’ın 2017’de çektiği The Party MUBI Türkiye’de gösterimde. Tamamı tek mekânda geçen siyah-beyaz film bir kutlama vesilesiyle bir araya gelen bir grup arkadaşın beklenmedik şekilde ilerleyen bir gecesini takip ediyor. Kristin Scott Thomas, Patricia Clarkson, Cillian Murphy, Timothy Spall ve Bruno Ganz gibi oyuncuların yer aldığı The Party prömiyerini yaptığı Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarıştı.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Geçiş

Gürcistan asıllı İsveçli yönetmen Levan Akin’in yeni filmi Geçiş (Crossing) bu hafta sinema salonlarında seyirciyle buluşuyor. Film uzun süredir kayıp olan trans yeğeni Tekla’nın izini süren emekli öğretmen Lia ile onun peşine takılan genç komşusu Achi’nin İstanbul’a uzanan yolculuğunu anlatıyor. İstanbul’daki kuir topluluklara içerden bir bakış atan filmde başrolleri Mzia Arabuli, Lucas Kankava ve Deniz Dumanlı paylaşıyor. 74. Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünün açılışını yapan Crossing buradan Teddy Jüri ve İkincilik ödülleriyle ayrıldı.

74. Berlin Film Festivali’ni takip eden Berke Göl’ün filme dair izlenimlerini okumak için tıklayınız.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.