Şu An Okunan
Galatasaray Üniversitesi Film Festivali

Galatasaray Üniversitesi Film Festivali

12-14 Mayıs / Fransız Kültür Merkezi, Galatasaray Üniversitesi, Aynalıgeçit

Galatasaray Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Galatasaray Üniversitesi Film Festivali 12-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Goethe-Institut ve Institut français Türkiye’nin desteklediği festival, son yıllarda daha da önem kazanan belgesel sinemanın kurmacayla arasındaki sınırları keşfetmeyi çıkış noktası kabul ediyor. Gösterimlerin fiziksel mekânlarda yapılacağı festival Fransız Kültür Merkezi, Galatasaray Üniversitesi ve Aynalıgeçit’te seyirciyle buluşacak.

Festivalin 12 Mayıs’ta Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış töreninde başrollerinde Jean-Paul Belmondo ve Anna Karina’nın yer aldığı Jean-Luc Godard imzalı Çılgın Pierrot (Pierrot le Fou, 1965) filmi gösterilecek. Yönetmen, sanatçı, yazar, eğitmen ve aktivist Harun Farocki’nin filmlerini odağına alan festival, yönetmenin şu üç filmini bir araya getiriyor: Workers Leaving the Factory (Arbeiter verlassen die Fabrik, 1995), Videograms of a Revolution (Videogramme einer Revolution, 1992) ve The Inextinguishable Fire (Nicht löschbares Feuer, 1969).

Festival ayrıca seyirciye belgesel sinemanın konvansiyonel olmayan taraflarına bakma imkânı da sunuyor. Bu kapsamda dünyanın dört bir yanından alınmış görüntülerle deneysel bir yolculuk deneyimi sunan Fransız sinemacı Chris Marker’ın Güneşsiz‘i (Sans Soleil, 1983) ve Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ve FIPRESCI ödüllerine layık görülen Undine (2020) filminin yönetmeni ve Farocki’nin öğrencisi olan Christian Petzold imzalı The State I Am In (Die innere Sicherheit, 2000) de festival programında yer alıyor.

Güneşsiz

Festivalde gösterimlere ek olarak bir de söyleşi gerçekleştirilecek. Yönetmen Deniz Tortum ve sinema yazarı Esen Tan’ın konuk olacağı etkinlikle Farocki sineması üzerine sohbet edilecek.

Galatasaray Üniversitesi Film Festivali’ne dair detaylı bilgiye festivalin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

gsufilmfest.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.