Şu An Okunan
Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Nisan – 5 Mayıs)

Altyazı Öneriyor: Haftalık Gösterim Rehberi (29 Nisan – 5 Mayıs)

Marilyn Monroe

Altyazı Öneriyor’da bu hafta kısa filmlerden roman uyarlamalarına, sevilen dizilerin yeni sezonlarından güncel yerli filmlere pek çok farklı yapım dikkat çekiyor.

Bayram haftasına girilirken sinema gündemi de yoğunluğunu korumaya devam ediyor. Hem dijital platformlarda hem de vizyonda çok farklı türlerde yapımlara rastlamak mümkün. Geçtiğimiz yılın öne çıkan yerli kısa filmlerinden Serhat Karaaslan imzalı Suçlular, Cem Yılmaz’ın sevilen filmi Arif v 216, Joachim Trier’in ilk uzun metrajı Tekrar, David Bowie’yle hafızalara kazınan klasiğe yeni bir yorum getiren dizi The Man Who Fell to Earth ve Marilyn Monroe’nun hayatına yeni bir bakış getiren The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes bunların başında geliyor. Ayrıca festivaller, etkinlikler ve vizyon filmleri de önemli alternatifler sunuyor. 


Advertisement

Dijital Platformlar 

Bu hafta dijital platformlarda yayına girmiş film ve diziler

Arif v 216

Bein Connect

Cem Yılmaz’ın on dört yıl sonra G.O.R.A. (2004) evrenine geri döndüğü Arif ve 216 (2018) 1 Mayıs Pazar günü Bein Connect kataloğuna ekleniyor. Orijinal filmin kadrosunun yeniden bir araya geldiği Arif v 216’da Arif ile 216’nın 60’lı yıllara yaptığı yolculuğu takip ediyoruz. Filmin yönetmenlik koltuğunda Kıvanç Baruönü otururken senaryo ve başrol Cem Yılmaz’a ait. 

Filmi Hasan Cömert’in kaleminden okumak için tıklayın.

Bubble

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Tetsurō Araki’nin üstlendiği anime film Bubble, Netflix Türkiye’de yayına girdi. Yapımını Wit Studio’nun, senaristliğini Gen Urobuchi’nin üstlendiği film son dönemin merakla beklenen animelerinden biri. Dünya prömiyerini Şubat ayında Berlinale’de yapan Bubble post-apokaliptik bir hikâyeye odaklanıyor.

Grace and Frankie – 7. Sezon

Netflix Türkiye

Başrollerine Jane Fonda ve Lily Tomlin’i taşıyan Netflix dizisi Grace and Frankie’nin (2015-2022) final sezonundan son bölümler dijital platformda yayına girdi. Yaş almış iki kadının kocalarının birbirleriyle sevgili olduğunu öğrenmelerinin ardından yaşananları takip eden dizinin yaratıcılığını Marta Kauffman ve Howard J. Morris üstleniyor. Sezonun ilk dört bölümü Ağustos 2021’de gösterimi girmişti, son on iki bölüm ise bu hafta sonu yayında. 

The Man Who Fell to Earth

Bein Connect

Walter Tevis’in 1963’te yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanan dizi The Man Who Fell to Earth (2022- ), Bein Connect’te yayınlanmaya başladı. Başrolüne David Bowie’yi taşıyan 1976 yapımı aynı adlı filme de temel oluşturan roman, bilimkurgu klasikleri arasında yer alıyor. Yolu Dünya’ya düşen bir uzaylının insanlığın evriminde dönüm noktası olma hikâyesini anlatan dizinin oyuncu kadrosunda Chiwetel Ejiofor, Naomie Harris ve Bill Nighy gibi isimler yer alıyor. 

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

Netflix Türkiye

Tüm zamanların en büyük yıldızlarından Marilyn Monroe’nun hep çok konuşulmuş yaşamına yeni bir bakış atan The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes belgeseli, Netflix Türkiye’de yayında. Yönetmenliğini Emma Cooper’ın üstlendiği film arşiv görüntülerini ve daha önce gün yüzüne çıkmamış birçok röportajı kullanıyor.

Örümcek-Adam: Evden Uzakta

Netflix Türkiye

Yönetmenliğini Jon Watts’ın üstlendiği Örümcek-Adam: Evden Uzakta (Spider-Man: Far From Home, 2019) Netflix Türkiye kataloğuna eklendi. Avengers’ın Thanos’u yenilgiye uğratmasının ardından süper kahramanlığı bir kenara bırakıp Avrupa tatiline çıkan Peter Parker’ın paralel bir boyuttan gelen ‘Elemental’ adlı yaratıklara karşı savaşmak zorunda kalmasını konu alan filmde Örümcek-Adam’ın ergenlik bunalımları devam ederken, süper kahraman anlatısı kadar romantik komedi ve gençlik filmi unsurları da öne çıkıyor.

Suçlular

MUBI Türkiye

Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajı Görülmüştür’ü (2019) takiben imza attığı Fransa-Romanya ortak yapımı kısa filmi Suçlular (Les Criminels, 2020) 30 Nisan’dan itibaren MUBI Türkiye’de izlenebiliyor. Küçük bir kentte bir otel odası tutmaya çalışan iki genç sevgiliye odaklanırken tekinsiz bir dünya kurmayı başaran film geçtiğimiz yıl Sundance Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne layık bulunmuş, ardından Akademi Ödülleri’nde de En İyi Kısa film dalında kısa listeye seçilmeyi başarmıştı.

Tekrar

MUBI Türkiye

Çağımızın en önemli yönetmenlerinden Joachim Trier’in ilk uzun metrajı Tekrar (Reprise, 2006) MUBI Türkiye kataloğuna eklendi. Usta yönetmenin bir kuşağın hikâyesi anlattığı Tekrar kendisine hatırı sayılır ölçüde tanınırlık kazandıran ‘Oslo Üçlemesi’nin ilk filmi. Aynı zamanda Trier’in senarist Eskil Vogt’la birlikte çalıştığı ilk yapım. 

Senem Aytaç’ın Joachim Trier’le Tekrar üzerine gerçekleştirdiği söyleşiyi okumak için tıklayın.

Yüz

MUBI Türkiye

Malgorzata Szumowska’nın Berlin Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönen filmi Yüz (Twarz, 2018) MUBI Türkiye’de gösterimde. Polonya’nın küçük bir kasabasında yaşayan, buradan kaçıp gitme hayalleri kuran uyumsuz bir gencin geçirdiği korkunç kazayı ve sonrasında yaşadıklarını konu alan film, bir yandan da tüketim çılgınlığına ve Polonya toplumunun muhafazakâr yapısına dair keskin eleştirilerde bulunuyor.

Filmi Coşkun Liktor’un kaleminden okumak için tıklayın.

Aşağıdan Yukarıya: Merhamet

Altyazı YouTube Kanalı

Altyazı Fasikül’ün yeni video serisi ‘Aşağıdan Yukarıya’ bu hafta Halil Yetiş’in Merhamet filmiyle devam ediyor. Plastik, Kuşbakışı ve Domuz adlı üç videodan oluşan Merhamet‘te Halil Yetiş avcılık yöntemleri ile gözetleme teknolojileri arasındaki tekinsiz benzerliğe dikkat çekiyor.


Vizyonda

Bu hafta sinemalara hangi filmler geliyor? Hangilerini görmeli?

Olga

İsviçre’de yaşayan on beş yaşındaki Ukraynalı bir jimnastikçinin öyküsünü anlatan spor filmi Olga (2021) sinemalarda. Avrupa Şampiyonası’na hazırlanırken yeni milli takımına uyum sağlamaya çalışan Olga’ya odaklanan film, Ukrayna’da yaşanan hükümet karşıtı protestolarla birlikte Olga’ın hayatının altüst olmasını konu alıyor. Başrolünü 2016 Gençler Avrupa Şampiyonası’nda Ukrayna’yı temsil eden Anastasia Budiashkina’nın üstlendiği Elie Grappe imzalı film, İsviçre’nin bu yılki Oscar adayıydı.

Yetenekli Bay Cage

Nicolas Cage’in kendisinin kurmaca bir versiyonunu canlandırdığı Yetenekli Bay Cage (The Unbearable Weight of Massive Talent, 2022) haftanın öne çıkan vizyon filmlerinden biri. Oyuncu kadrosunda Cage’in yanı sıra Pedro Pascal, Sharon Horgan, Neil Patrick Harris ve Tiffany Haddish gibi isimlerin de bulunduğu Yetenekli Bay Cage’in yönetmenlik koltuğunda Tom Gormican oturuyor. Dünya prömiyerini SXSW Festivali’nde yapan film, son dönemde sayısı artan meta anlatılara merak duyanların ve Nicolas Cage aksiyon filmlerini özleyenlerin kaçırmaması gereken bir yapım.


Ayrıca

Bu hafta başlayan festivaller, dikkat çeken sinema etkinlikleri…

17. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

Yerevan Sokaklarını Süpürmek

Her sene sponsorsuz, ücretsiz ve yarışmasız olarak düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali on yedinci yılında da geleneği sürdürüyor. Pandemi koşullarından dolayı son iki senedir çevrimiçi olarak düzenlenen festival bu yıl çevrimiçi ve yüz yüze olarak gerçekleştirilecek. Organizasyonun ilk etabı İstanbul ve Ankara’da başlayacak olup İstanbul’daki yüz yüze gösterimler 5-8 Mayıs’ta Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nde, 6-8 Mayıs’ta da Taksim Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Kundura Sinema Belgesel Kuşağı: ‘Kadın Gücü’

Kadın Gücü, Luchadoras
Kadın Güreşçiler

Beykoz Kundura’daki gösterimlerini sürdüren Kundura Sinema, yeni programında belgesel sinemanın özgün ve güncel yapımlarını bir araya getiriyor. ‘Kundura Sinema Belgesel Kuşağı’ üst başlığını taşıyan programın ilk seçkisi Nisan ve Haziran aylarında düzenlenecek ‘Kadın Gücü’ olacak. Farklı coğrafyalardan ilham verici kadın hikâyelerini öne çıkaran filmleri bir araya getiren seçkideki beş film, Türkiye’deki ilk gösterimlerini program kapsamında yapacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın.


Yıldız Tablosu

Sinema yazarları vizyonda ve dijital platformlarda Türkiye gösterimlerini yapan yeni filmleri değerlendiriyor.

(Hazırlayan: Büşra Uyar)
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.