Şu An Okunan
Güncel Romanya Sinemasına Bakış

Güncel Romanya Sinemasına Bakış

9-26 Kasım / Akbank Sanat

Akbank Sanat, 9-26 Kasım tarihleri arasında ‘Güncel Romanya Sinemasına Bakış’ başlıklı bir gösterim programıyla izleyici karşısına çıkıyor. İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenecek etkinlik, son yılların dikkat çeken Romanya filmlerinden örnekleri bir araya getiriyor.

Program 9 Kasım’da Paris’te Son Konser’in (Le Concert, 2009) gösterimiyle başlıyor. Radu Mihaileanu’nun yazıp yönettiği film, ırkçı bahanelerle işinden kovulan orkestra şefi Andrei Simoniovich Filipov’un otuz yıl sonra orkestrasıyla beraber “geri dönüşünün” hikâyesini anlatıyor. 14 Kasım’da gösterilecek Moromete Ailesi II (Morometeii 2, 2018), 1987 yapımı Morometii’nin devam filmi niteliğinde. İkinci Dünya Savaşı sonrasının komünist Romanya’sında yaşayan bir ailenin öyküsünü anlatan filmin yönetmeni Stere Gulea.

Catalin Rotaru ile Gabi Virginia Sarga’nın yönettiği, genç ve başarılı bir cerrahın çalıştığı hastanede verdiği mücadeleyi konu edinen Öldürmeyeceksin (Sa nu Ucizi, 2018) 16 Kasım’da, üç çobanın mizahi hikâyesini anlatan Camelia Popa imzalı Pup-O Ma! (2018) 21 Kasım’da, Tedy Necula’nın bir metro vagonunda mahsur kalan bir grup yolcunun dramatik öyküsünü anlatan filmi Yanımda (Coborâm la Prima, 2018) da 26 Kasım’da izlenebilir.

Tüm filmlerin orijinal dillerinde ve Türkçe altyazılı gösterileceği programın biletleri Biletix’ten ve Akbank Sanat’ın danışmasından temin edilebilir.

www.akbanksanat.com

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.