Şu An Okunan
İFSAK 28. Kısa Film Festivali

İFSAK 28. Kısa Film Festivali

Nightclub

7-13 Mart / Fransız Kültür Merkezi

İFSAK Kısa Film Festivali bu yıl 7-13 Mart tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. İFSAK 42. Ulusal Kısa Film ve Belgesel Yarışması’nda ön elemeyi geçerek festivalde yarışma hakkı kazanan 14 belgesel, 16 kurmaca, 6 deneysel ve 3 canlandırma olmak üzere toplamda 38 film mevcut. Festival jürisinde yönetmen ve senarist Tayfun Pirselimoğlu, senarist ve akademisyen Feride Çiçekoğlu ve kurgucu Ali Aga yer alıyor. Yurtdışından katılacak filmlerle beraber toplam 90 film festivalde gösterim şansı yakalayacak.

Ana Tema: Göç

Bu sene festivalin ana teması “göç” olarak belirlendi. Bu tema kapsamında oluşturulan seçkide 10 film yer alıyor. Yönetmen Anıl Yurdakul’un 4 adet kısa belgeselinin yanı sıra Ayça Damgacı ve Tümay Göktepe’nin Patrida (2021), Zehra Yiğit’in Umutsuz (2020) belgeselleri de seçki kapsamında izleyiciyle buluşacak. Gösterimler sonrasında yönetmenlerle söyleşiler de yapılacak. Yine tema kapsamında Prof. Dr. M. Emin Önder’in moderatörlüğünde uzman isimlerin göç temasını değerlendireceği ‘Göç: Bölünerek Kaybolan İnsanlar’ başlığında bir panel de düzenlenecek.

Patrida
Patrida

‘Özel Gösterim: Kısadan Uzuna’ bölümünde ise bu yıl iki yönetmen ağırlanıyor. 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Nihal Yalçın’ın filmdeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldığı Zuhal (2021) filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu’nun Güven Bana (2009), Sonra (2012) ve Düldül ve Bülbül (2013) adlı kısa filmleri festival kapsamında gösterilecek. Sonrasında kendisiyle kısa film ve uzun metraj deneyimi üzerine bir söyleşi de gerçekleştirilecek. Dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan Cemil Şov filmini önce kısa olarak çeken Barış Sarhan ise bölümün diğer konuğu olacak. ‘Anısına’ bölümünde ise 2020 yılında aramızdan ayrılan Yönetmen Özer Kızıltan, ailesi ve dostlarının katılımıyla gerçekleşen bir söyleşi ile anılacak. Söyleşi öncesi de Özer Kızıltan’ın kısa filmi Gözlerin Yeşilçam’ın Son Yangını (1993) izleyiciyle buluşacak.

İFSAK Sinema Emek Ödülü’nün Sahibi Sadi Çilingir

Festivalde Fransa, Vietnam, İran, Mısır, Macaristan, Romanya, Küba, Afganistan, Norveç, Yeni Zelanda, Brezilya, Yunanistan ve Kıbrıs gibi farklı coğrafyalardan birçok yapıma yer veriliyor. Souls All Unaccompanied (2021) filmiyle Yorgos Teltzidis, Last Visit (2021) filmiyle Spiros Alidakis, Do You Like Poetry (2020) filmiyle Eduardo Mattios ve Nightclub (2020) filmiyle Davoud Rangkhaneh de gösterimlerin ardından seyircilerin filmleriyle ilgili sorularını yanıtlamak üzere İstanbul’da olacak.

İFSAK 28. Kısa Film Festivali 13 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek ödül töreniyle son bulacak. Her yıl sinema sektörüne önemli katkı sağlayanlara verilen ‘İFSAK Sinema Emek Ödülü’nün bu yılki sahibi ise Sadi Çilingir oldu. Çilingir, uzun yıllardır sadibey.com web sitesinde yaptığı yayınlarla sinema dünyasına sunduğu katkılarından dolayı ödüle layık bulundu. 

Festivalle ilgili son gelişmelere ve gösterim takvimine İFSAK’ın internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

kisafilm.ifsak.org.tr

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.