Şu An Okunan
Ildikó Enyedi Hakkında Her Şey

Ildikó Enyedi Hakkında Her Şey

Benim 20. Yüzyılım (1989)

12-22 Mart / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema’nın yönetmenler serisi, Çağdaş Macaristan sinemasının en önemli isimlerinden Ildikó Enyedi’yle devam ediyor. Türk Tuborg A.Ş.’nin katkıları ve Macar Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle 12-22 Mart tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte usta yönetmenin dokuz filmi izleyiciyle buluşacak.

Budapeşte’de önce ekonomi, sonra tiyatro ve sinema eğitimi alan Enyedi’nin ilk uzun metrajı, insan ruhu, bedeni ve evren arasında gizemli bir bağ kuran Köstebek (Vakond, 1987). Dünyada rutin bir hayat yaşayanların sırrını çözmek için gönderilen bir ajanın, keşfettikleri üzerine bir rüya gerçekliğine girmesini konu alan Köstebek, fantastik bir dram. Enyedi’ye Cannes’da Altın Kamera ödülü kazandıran ikinci filmi Benim XX. Yüzyılım (Az én XX. Századom, 1989) ise, 1880 yılının New York’unda birbirlerinden ayrı düşen kız kardeşlerin yollarının, 1899’un yılbaşı akşamında yeniden kesişmesini konu alıyor. Ümitle beklenen 20. yüzyıla dair bu masalsı anlatıdan etkilenen David Bowie’nin uygulayıcı yapımcı olarak katkıda bulunduğu Büyü Avcısı’nda (Büvös Vadász, 1994) ise Enyedi, Ortaçağ’da şeytandan yedi sihirli kurşun alan bir avcının hikâyesini gerilim ve fantezi öğelerini harmanlayarak anlatıyor.

Ildikó Enyedi

Enyedi’nin yaklaşan yeni binyılla ilgili çok yönetmenli ‘2000, Seen By…’ projesi kapsamında çektiği Tamás ve Juli (Tamás és Juli, 1997), 31 Aralık 1999 gecesi buluşmak için sözleşen genç bir madenci ile anaokulunda öğretmenlik yapan bir kadının aşk öyküsünü anlatıyor. Budapeşte’de yaşayan ve doğaüstü güçleri olan büyücü Simon’un Fransız polisi tarafından bir cinayet soruşturmasına yardım etmesi için Fransa’ya davet edilmesi üzerine yaşananlara odaklanan Büyücü Simon (Simon Mágus, 1999) ise, fantastik bir anlatım benimserken bir yandan da 19. yüzyıl Paris’inin etkileyici bir portresini çiziyor.

Büyücü Simon’un ardından sinemaya uzun bir ara veren Ildikó Enyedi, yıllarca Macaristan televizyonu için işler üretti. Bu süreçte ayrıca HBO Avrupa için Terápia dizisini çekti ve üniversitede sinema dersleri verdi. Yönetmen sinemaya 2017 yılında, Berlin Film Festivali’nde ödüllere boğulan Beden ve Ruh’la (Teströl és Lélekröl, 2017) son derece iddialı bir dönüş yaptı. Berlinale’de Altın Ayı ödülünü kazanan, ardından Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterilen film, hassas bir duygusal dünyası olan Maria ile bir o kadar içine kapanık müdürü Endre arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Şiirsel diliyle dikkat çeken Beden ve Ruh, Ildikó Enyedi’nin sinemaya verdiği araya rağmen hâlâ formunda olduğunu da gözler önüne seriyor.

www.istanbulmodern.org

PROGRAM

12 Mart Perşembe

13:00 – Köstebek / Mole

15:00 – Büyü Avcısı / Magic Hunter

17:00 – Büyücü Simon / Simon, The Magician

19:00 – Beden ve Ruh / On Body and Soul

14 Mart Cumartesi

14:00 – Benim 20. Yüzyılım / My Twentieth Century

16:00 – Büyü Avcısı / Magic Hunter

15 Mart Pazar

14:00 – Köstebek / Mole

16:00 – Beden ve Ruh / On Body and Soul

19 Mart Perşembe

14:00 – İstila / Invasion + İlk Aşk / First Love +

Avrupa’dan Avrupa’ya / From Europe Into Europe + Flört: Hipnoz / Flirt: Hipnosis

16:00 – Tamas ve Juli / Tamas and Juli

18:00 – Benim 20. Yüzyılım / My Twentieth Century

21 Mart Cumartesi

14:00 – Tamas ve Juli / Tamas and Juli

16:00 – Beden ve Ruh / On Body and Soul

22 Mart Pazar

14:00 – İstila / Invasion + İlk Aşk

/ First Love + Avrupa’dan Avrupa’ya / From Europe Into Europe + Flört: Hipnoz / Flirt: Hipnosis

16:00 – Büyücü Simon / Simon, The Magician

-->
© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.
Sepetim
Sepetiniz boş.