Şu An Okunan
Institut français İzmir’de Marsilya Uluslararası Film Festivali’nden Bir Seçki

Institut français İzmir’de Marsilya Uluslararası Film Festivali’nden Bir Seçki

20-24 Şubat / Institut français İzmir Sinema Salonu

Institut français İzmir ve Marsilya Uluslararası Film Festivali (FIDMarseille), festivalin 34. edisyonundaki filmlerden bir seçkiyi İzmir’de seyirciyle buluşturuyor. Institut français İzmir, İzmir ve Marsilya arasındaki kültürel bağları güçlendirmek adına FIDMarseille ile kurulan işbirliği kapsamında ikinci kez festivale ev sahipliği yapıyor. Gösterimlerin ücretsiz olduğu etkinlik 24 Şubat’a dek sürecek.

Temmuz 2023’te 34’üncü kez takipçileriyle buluşan Marsilya Uluslararası Film Festivali programından seçilen on filmin yer aldığı etkinlik FIDMarseille’nin Uluslararası Yarışması’nda Büyük Ödülü kazanan Khaled Abdulwahed imzalı Geri Plan‘ın (Background, 2023) gösterimiyle başladı. Seçkideki filmlerden Capital‘de (2023) yönetmen Basma Al-Sharif, İtalyan ‘Beyaz Telefon’ filmleriyle Mısır’daki yeni şehirlerin inşası arasındaki bağlantının ne olduğu sorusunun peşinde Mısır’da faşizmin yükselişini tartışıyor. Graham Swon imzalı Üç Sesli Bir Akşam Şarkısı (An Evening Song (for three voices), 2023) 1930’lu yıllarda geçiyor ve gençliğinden beri yazması engellenmiş bir yazar, onun basit romanlar kaleme alan eşi ve muhafazakâr hizmetçileri arasındaki aşk üçgenine odaklanıyor. Kaybolanlar (Daw, 2023) filminde yönetmen Samir Ramdani, Paris’te Fransız polisinin yüzlerce Cezayirliyi katlettiği Ekim 1961’deki olayları ele alıyor. FIDMarseille’den ikişer ödül kazanan Aliha Thalien imzalı Adalarımız (Nos Îles, 2023) ve Nader Ayache imzalı Rönesans‘ın (La renaissance, 2023) yanı sıra Suudi Arabistan’daki Cidde çeşmesinin sembolizmi üzerine kafa yoran üç arkadaşı takip eden Paul Heintz imzalı Nafura (2023), kadın, anne, özgürlük gibi kavramları sorgulayan Martha Mechow imzalı İnancını Yitirmek (Losing Faith, 2023), çürümeye yüz tutmuş bir malikânede kendini kuşları incelemeye adayan, aynı zamanda binlerce kişinin izlediği bir internet günlüğü tutan 13 yaşındaki Lina’yı merkeze alan Leïla Kilani imzalı Kuş Diyarı (Indivision, 2023) ve seyirciyi dinlemeye ve dikkat etmeye davet eden Camille Llobet imzalı Pacheû (2023) filmlerini de izlemek mümkün.

Rönesans

Öte yandan FIDMarseille ve MuCEM ortaklığında sanat ve sinema okullarından öğrenciler, genç yönetmenler ve film yapımcıları için hazırlanan FIDCampus projesine başvurular başladı. 24 Haziran – 1 Temmuz tarihlerde 11. kez düzenlenecek bir eğitim konaklama programı olan FIDCampus’e seçilen katılımcılar sektör profesyonelleriyle bir araya gelecekler. Marsilya’da gerçekleşecek programda katılımcılar iki günlük özel ders görecekler. Miguel Gomes, Alice Rohrwacher, Ghassan Salhab, Caroline Champetier, Narimane Mari, Raphael Lefèvre, Raed Andoni, Stefano Savona, Marie Voignier, Claire Atherton, Kamal Aljafari, Phillip Warnell gibi isimlerle genç yönetmenlerin sundukları filmler odağında grup tartışmaları düzenlenecek. Program Whit Stillman gibi yönetmenlerle ustalık sınıfının yanı sıra film gösterimi ve atölye çalışması gibi pek çok etkinliği kapsıyor.

Bu yıl 25-30 Haziran tarihlerinde düzenlenecek 35. Marsilya Uluslararası Film Festivali paralelinde gerçekleşecek FIDCampus’e başvuru koşullarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Institut français İzmir’de düzenlenen film etkinliğine dair bilgi edinmek içinse enstitünün internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

ifturquie.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.