Şu An Okunan
Altyazı’nın 20 Yılı Aşkın Birikimi Elinizin Altında!

Altyazı’nın 20 Yılı Aşkın Birikimi Elinizin Altında!

Altyazı Sinema Dergisi’nin 2001’den beri yayımlanan, matbu ve e-dergi formatında çıkan 223 sayısını içeren arşivi dijital ortamda yeniden okuyucularıyla buluşmayı bekliyor. 20 yılı aşkın süredir sinema kültürüne katkı sunan Altyazı’nın arşivine abone olarak pek çok değerli sinema yazarının kaleme aldığı eleştirilere, özel dosya konularına, yüzlerce yönetmene ve binlerce filme dair zengin içeriklere erişebilir; Altyazı’nın bağımsız yolculuğuna destek olabilirsiniz.

Altyazı Sinema Dergisi, bağımsızlık ilkesini önceleyen yaklaşımıyla yirmi yılı aşkın süredir sinema yazınına katkı veriyor. Film eleştirisi ve analizine önem veren yayın anlayışını ilk sayısını yayımladığı Eylül 2001’den bu yana korumaya özen gösteren dergi, 2020’ye kadar matbu yayınını aralıksız olarak sürdürdü. 2020’de pandeminin ve ekonomik koşulların etkisiyle dijital ortama taşınan Altyazı, bugün sinema yayıncılığını farklı dijital mecralarda sürdürmeye devam ediyor. 

Güncel sinemanın nabzını tutan altyazi.net vizyona giren, dijital platformların kataloglarına eklenen filmlerden anaakım medyada fazla yer bulamayan yapımlara, klasiklerden modern başyapıtlara uzanan içerikler hazırlıyor. Film eleştirileri, sinema haberleri ve güncel sinemaya dair içerikleri okurla buluşturan Altyazı, pek çok ulusal ve uluslararası festivali de takip ediyor. Sinema alanına dair her türlü fikir, düşünce ve gelişmeyi önemseyen Altyazı’nın özgür sinema gündeminin nabzını tutan Altyazı Fasikül: Özgür Sinema web sitesi, hem yerel hem de uluslararası sinema sektöründe ifade özgürlüğü, sansür, işçi hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği gibi meseleler odağında haber, söyleşi, fikir yazıları ve video serileri hazırlıyor. Altyazı.net ve Altyazı Fasikül: Özgür Sinema web siteleri, YouTube kanalı ve sosyal medya hesaplarına yayılan içerikler matbu özel sayılarla da destekleniyor.

Yayıncılığın yanı sıra sinemanın farklı alanlarında da faaliyet gösteren Altyazı sinema tarihine, film analizine, film okumasına, film diline, film üretimine dokunan sinema seminerlerinde sektörde alanında yetkin isimlerle çalışıyor; akademisyen, eleştirmen ve sinema yazarlarının hazırladığı eğitimleri sinemaya meraklı herkesle buluşturuyor. Altyazı hem kendi içerisinde hem de çeşitli kültür kurumlarıyla geliştirilen ortaklıklar doğrultusunda film gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları gibi çeşitli sinema etkinlikleriyle ülkedeki sinema kültürüne canlılık kazandırmayı amaçlıyor.

Kurulduğu günden beri film kültürünü geliştirmeyi, filmler üzerine düşünmeyi, filmlerle yaşamayı ilke edinen Altyazı, yayıncılığın alfabesinin baştan tanımlandığı günümüz koşullarına uyum sağlarken bir yandan da köklü yayıncılık birikimini ve hafızasını bugünün kültürüne taşıyor. Bu yönde uzun süreli bir çalışmanın sonucunda Altyazı Sinema Dergisi’nin 2001’den beri yayımlanan, matbu ve e-dergi formatında çıkan 223 sayısını içeren 22 yıllık arşivi dijital ortamda yeniden okuyucularıyla buluşmayı bekliyor.

Bağımsız, eleştirel ve özgün yayıncılığın kendi içinde bir mücadeleye dönüştüğü bugünlerde Altyazı ekibi olarak okurlarımızla her zamanki gibi bir arada olmayı, filmlere yakından bakarken yan yana durmayı devam ettirmek istiyoruz. Sizleri Altyazı’ya abone olarak dergimizin köklü hafızasını yaşatmaya ve önceliği her daim sinema üzerine düşünmeye, dayanışma kanallarını açık tutmaya verdiğimiz yayıncılık mecramızı desteklemeye davet ediyoruz.

Abonelik kampanyamız hakkında detaylı bilgi almak ve abone olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Altyazı Sinema Dergisi Arşivi’ne abone ol, Altyazı’nın bağımsız yolculuğuna ortak ol!


*Abonelik kampanyamızın üretiminde yaratıcı enerjilerini bizimle paylaşan Medina Turgul DDB ekibine, Aslı Ildır’a, FitiSound’a ve süreçteki değerli destekleri için Betül Selcen Özer’e teşekkür ederiz.

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.