Şu An Okunan
İstanbul Film Festivali Mart Seçkisi

İstanbul Film Festivali Mart Seçkisi

İstanbul Film Festivali

5-28 Mart

İKSV’nin pandemi koşulları nedeniyle tüm yıla yaydığı İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleri Mart ayında da devam ediyor. Mart seçkisinde geçtiğimiz yıl Kudüs, Venedik, Berlin, Tribeca ve Cannes gibi festivallerin programlarında yer almış yeni projelerin yanı sıra sinema tarihinde iz bırakmış klasik niteliğindeki filmler de yer alıyor.


Advertisement

Tüm filmlerin gösterime girme saatinden itibaren beş gün boyunca izlemeye açık olacağı seçki, 5 Mart gecesi 21:00’de izlemeye açılacak Magnus von Horn imzalı Ter (Sweat) ile başlayacak. Fitness üzerine içerik üreterek bir sosyal medya ünlüsüne dönüşen Sylwia’nın yaşamından üç güne odaklanan Ter, aynı zamanda geçtiğimiz yıl gerçekleştirilemeyen Cannes Film Festivali seçkisinde yer alan filmler arasında. Tsai Ming-liang’ın Berlin Teddy’de Jüri Ödülü kazanan son filmi Günler (Rizi), Hong Sang-soo’nun 70. Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldüğü Kaçan Kadın (Domangchin yeoja) ve başrollerini Margaret Qualley ile Sigourney Weaver’ın paylaştığı Salinger Yılım (My Salinger Year) Mart seçkisinde öne çıkan diğer filmler.

İstanbul Film Festivali
Ter

İstanbul Film Festivali’nin Mart seçkisinde güncel yapımların yanı sıra sinema tarihine damga vurmuş filmler ve gündemde olan yönetmenlerin erken dönem projeleri de bulunuyor. Küba Sineması’nın en tanınmış isimlerinden Tomás Gutiérrez Alea’nın bürokrasi hicvi Bir Bürokratın Ölümü (La muerte de un burócrata, 1966), son olarak First Cow (2020) ile geçtiğimiz yılın en beğenilen işlerinden birine imza atan Kelly Reichardt’a uluslararası çapta ün getiren Kestirme Yol (Meek’s Cutoff, 2010) ve Joanna Hogg’un ilk filmlerinden biri olan Takımada (Archipelago, 2010) Mart ayı seçkisi kapsamında izleyiciyle buluşacak.

İKSV’nin bu ayki seçkisinde gösterilecek diğer filmler ise şu şekilde: Dolly Wells yönetimindeki bağımsız komedi Güzel Poz (Good Posture), korku türünün yapı taşlarından Şeytan’ın (The Exorcist, 1973) arka planını gözlemleyen İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor (Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist), başrolünü Nicolas Cage’in üstlendiği Uzaydan Gelen Renk (Color Out of Space), Arturo Ripstein’ın son filmi Bacaklarının Arasındaki Şeytan (El Diablo entre las Piernas) ve Yossi & Jagger (2002) filmiyle tanınan Eytan Fox’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Kiracı (Sublet).

Biletleri 3 Mart sabahı 10:30’da filmonline.iksv.org adresinde satışa çıkacak İstanbul Film Festivali Mart seçkisi kapsamındaki gösterimler de yine aynı adresten çevrimiçi olarak yapılacak.

filmonline.iksv.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.