Şu An Okunan
İstanbul Film Festivali Şubat Seçkisi

İstanbul Film Festivali Şubat Seçkisi

İstanbul Film Festivali Şubat Seçkisi

5-28 Şubat

İKSV‘nin pandemi koşulları nedeniyle tüm yıla yaydığı İstanbul Film Festivali çevrimiçi gösterimleri Şubat ayında da devam ediyor. Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkide  Tallinn, Venedik, Berlin, Manchester, Cannes, Sundance gibi festivallerde prömiyer yapmış filmler öne çıkıyor.


Advertisement

Tüm filmlerin gösterime girme saatinden itibaren beş gün boyunca izlemeye açık olacağı seçki, 5 Şubat gecesi 21:00’de izlemeye açılacak Fassbinder biyografisi Yaramaz Çocuk’la (Enfant Terrible) başlayacak. Alman yönetmen Oskar Roehler’in imzasını taşıyan filmde kuşağının en müdanasız yaratıcılarından Rainer Werner Fassbinder’i Oliver Masucci canlandırıyor. Seçkinin öne çıkan filmlerinden bir diğeri, Christos Nikou’nun yönettiği Elmalar (Mila). Dünya çapında etkili olan bir hafıza kaybı salgınını konu alan ve Yunanistan’ın bu yılki Oscar adayı olan film, absürdlüğü ve tekinsizliğiyle Yunan Tuhaf Dalgası’nın şanına yaraşır bir yapım. 2011 yılında Martha Marcy May Marlene’le iyi bir çıkış yapan Sean Durkin’in ikinci uzun metrajı Yuva (The Nest) ise varlıklı bir girişimciyle eşi arasındaki gerilimli ilişkiye odaklanan bir dram. Özellikle başrollerdeki Jude Law ve Carrie Coon’un performanslarının övgülerle karşılandığını belirtelim.

İstanbul Film Festivali Şubat Seçkisi
Yuva

İstanbul Film Festivali’nin Şubat seçkisinde dikkat çeken diğer filmler arasında usta yönetmen Costa-Gavras’ın Yunanistan’da 2015’te yaşanan ekonomik krizin arka planına bakan Odadaki Yetişkinler’i (Adults in the Room), fazla ömrü kalmadığını öğrenen genç bir baba ile yeni bir aile bulmaya çalıştığı oğlu arasındaki ilişkiye odaklanan Uberto Pasolini imzalı Alelade Bir Yuva (Nowhere Special) ve Philippe Garrel’in geçtiğimiz yıl Berlinale’de yarışan Yeni Dalga esintili gençlik hikâyesi Gözyaşlarının Tuzu (Le Sel des Larmes) sayılabilir. Seçkide ayrıca Hasan Söylemez’in Sahra Çölü belgeseli Tenere ve Jean-Pierre Jeunet ile Marc Caro’nun unutulmaz klasiği Şarküteri (Delicatessen, 1991) de izlenebilecek.

Biletleri 3 Şubat sabahı 10:30’da filmonline.iksv.org adresinde satışa çıkacak İstanbul Film Festivali Şubat seçkisi kapsamında gösterimler de yine aynı adresten çevrimiçi olarak yapılacak.

filmonline.iksv.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.