Şu An Okunan
İstanbul Modern Sinema’da ‘İki Arada’

İstanbul Modern Sinema’da ‘İki Arada’

9-19 Mayıs / İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema‘nın, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Sharjah Art Foundation ile ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Sharjah Film Platformu Ötesi’ etkinlikler serisi kapsamında hazırlanan ‘İki Arada’ adlı film programı 9 Mayıs’ta başlıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika asıllı kadın yönetmenler tarafından yönetilen kurmaca ve belgesel filmlerden oluşan seçki kadın olma hâllerine, kadının toplumsal ve kültürel rollerine odaklanıyor. Çelişen ikiliklere bakan, gerçek ile fantezi, kişisel ile kamusal kimlik arasındaki sınırı araştıran hikâyelerden oluşan seçkide dokuz film yer alırken bunlardan altı tanesi Türkiye’de ilk kez gösterilecek.


Advertisement

Malezya’nın Oscar adayı olan Amanda Nell Eu imzalı Kaplan Desenleri (Tiger Stripes, 2023) programın başı çeken yapımlarından. Arkadaşları arasında ergenliğe ilk giren 12 yaşındaki Zaffan’ın büyüme hikâyesini anlatan film Cannes’da Eleştirmenlerin Haftası bölümünde gösterildi. Bilimkurgu öğelerini kullanarak günümüz Fas’ında kadınların yerini sorgulayan Sofia Alaoui imzalı Aramızdalar (Parmi nous, 2023), İran asıllı Amerikalı sinemacı Sierra Urich’in, memleketini hiç ziyaret etmemiş olduğu gerçeğiyle yüzleşirken kendi parçalanmış İranlı kimliğini de araştırdığı Canım Benim (Joonam, 2023) ve Cannes’da Golden Eye En İyi Belgesel ödülünü kazanan Kaouther Ben Hania imzalı Dört Kız Kardeş (Les filles d’Olfa, 2023) programın öne çıkan yapımlarından.

Joonam

Bunların yanı sıra yönetmenliğini Canela Reyes ve Sebastian Pinzon’un üstlendiği La Bonga (2023), Laura Amelia Guzman imzalı Küçük Kız (La hembrita, 2023), Sonia Ben Slama imzalı Düğün Çalgıcıları (Machtat, 2023), Terra Long imzalı Ayaklar Suda, Kafalar Yanıyor (Feet in Water, Head on Fire, 2023) ve Inas Halabi imzalı Artık Dağları Tercih Etmiyoruz (We No Longer Prefer Mountains, 2023) filmleri de izlenebilecek.

‘İki Arada’ programına dair detaylı bilgiye İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.