Şu An Okunan
İstanbul Modern’de ‘Gelecek Kısa’

İstanbul Modern’de ‘Gelecek Kısa’

Gelecek Kısa, İstanbul Modern

21-31 Ocak

İstanbul Modern Sinema, yeni yıla kısa filmlerden oluşturulmuş ‘Gelecek Kısa’ başlıklı bir seçkiyle başlıyor. 2020 yılında Türkiye’de ve dünyada üretilmiş kısa filmleri bir araya getiren programın tamamı ücretsiz ve çevrimiçi ortamda gerçekleştiriliyor. Program dâhilinde geride bıraktığımız yıl içerisinde üretilen toplam 27 kısa film izleyiciyle buluşacak. Gösterimlerin tamamına İstanbul Modern’in web sitesinde oluşturulacak kayıtla erişim sağlanırken kısa filmcilerle gerçekleştirilecek söyleşiler de İstanbul Modern’in YouTube kanalında yayınlanacak.

‘Gelecek Kısa’ programı temel olarak iki ana seçkiden oluşuyor. Bunların ilki, İstanbul Modern‘in her yıl Türkiye sinemasından öne çıkan örnekleri bir araya getirdiği, artık gelenekselleşmiş ‘Biz de Varız!’ programının bir devamı niteliğinde. Aynı programın uzun metraj ayağı gibi geride bıraktığımız yıldan dikkat çeken yerli filmleri bir araya getiren ‘Biz de Varız! Kısalar’ seçkisinde 2020 yılında Türkiye’de üretilmiş 19 kısa filme yer veriliyor.

Gelecek Kısa, İstanbul Modern
Bir Yazdan İzlenimler

Çeşitli festivallerde gösterime girmiş ödüllü kısa filmlerin izlenebildiği ‘Biz de Varız! Kısalar’ seçkisinde yer alan yapımlardan bazıları şu şekilde: Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Öğrenci Filmi ödülünü kazanan Zeynep Dilan Süren imzalı Büyük İstanbul Depresyonu, Irmak Karasu’nun 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülüne layık görülen filmi Mamaville, Ayça Çiftçi’nin yaz mevsiminin hissiyatını fotoğrafla yağlıboya resim arasında bir yerde arayan deneysel filmi Bir Yazdan İzlenimler, Murat Emir Eren’in gerilim türünün kodlarıyla oynayan kısası Evde Yok, Aylin Kuryel ve Raşel Meseri’nin İzmir sokaklarındaki efsanevi bir aşka kulak kesildikleri belgeselleri CemileSezgin ve Fehmi Öztürk’ün ‘Aile’ adını verdiği üçlemesinin ilk iki filmi Free Fun ile Bir Annenin Sonatı.

Gelecek Kısa, İstanbul Modern
Mamaville

‘Gelecek Kısa’ programının ikinci ayağı ise ‘Oscar Kısalar’ başlığını taşıyor. 2020 yılında gerçekleştirilen 92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Kısa Film ve En İyi Kısa Animasyon dallarında adaylık kazanmış 8 kısa film bu seçki dâhilinde izlenebilecek. Seçkide yer alan Marshall Curry imzalı The Neighbors’ Window filmi törenden En İyi Kısa Film ödülüyle ayrılmıştı. Ayrıca Meryam Joobeur imzalı Kardeşlik (Veljeys), yönetmenliğini Delphine Girard’ın üstlendiği Bir Kız Kardeş (Une soeur) ve Bruno Collet’nin Hatırlamaya Değer (Mémorable) filmleri gibi 2020 ödül sezonunda beğeni toplayan başka yapımlar da İstanbul Modern’in ‘Gelecek Kısa’ programında yer alıyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.