Şu An Okunan
İstanbul Modern’de Yeni Program: ‘Hikâye Çin’de Geçiyor’

İstanbul Modern’de Yeni Program: ‘Hikâye Çin’de Geçiyor’

17-27 Eylül 2020 / İstanbul Modern

İstanbul Modern, Çin sinemasının 2019 yılı içerisinde ürettiği, gişe ve festivallerde beğeni toplamış yapımlardan bir seçki oluşturarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Seçkide yer alan, farklı konu ve karakterler ekseninde şekillenen filmler Çin’e dair sosyo-ekonomik bir perspektif edinme imkânı sunarken, dünya sinemasında gittikçe önemli bir yer edinen Çin sinemasının yeni temsillerini de izleyiciyle buluşturuyor.


Advertisement

Programın öne çıkan yapımlarından birisi Lulu Wang’in yazıp yönettiği Elveda (The Farewell) filmi. Geçtiğimiz yıl ödül sezonunda adından sıkça söz ettiren Elveda, trajik bir hikâyeden hareketle genç bir kadının kimlik karmaşasına ve Doğu ile Batı arasındaki kültürel çelişkilere odaklanan bir komedi/drama. 2019 yılında Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Yi’nan Diao imzalı Güney İstasyonunda Randevu (Nan fang che zhan de ju hui) ve Berlinale’de En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alan Elveda Oğlum (Dijiutianchang) filmleri de programdan öne çıkan diğer yapımlar.

Program bünyesinde ayrıca Lou Ye’nin Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan son filmi Tehlikeli Oyun (Lan xin da yu yuan), Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde seyirciyle buluşan Changsha Yazı (Liu Yu Tian), Çin asıllı Kanadalı yönetmen Johnny Ma’nın Siçuan Operası üzerine bir belgeselden ilhamla çektiği Şarkılarla Yaşamak (Huo zhe chang zhe), Xiaogang Gu’nun ilk uzun metrajı Fuchun Dağları’nda Bir Yıl (Chun Jiang Shui Nuan) ve Tibetli yönetmen Pema Tseden’in son filmi Balon (Qi qiu) filmleri de izlenebiliyor.

istanbulmodern.org

© 2013-2022 Altyazı Aylık Sinema Dergisi / Altyazi.net'in içeriği dergi yönetiminden ve yazarlardan izin alınmaksızın kullanılamaz.